Pardubice2013Prohra

Datum Čas Soutěž Sezóna Kolo
2.3.2021 17:30 A tým 2020-2021 50

VIT – PCE 5:3: Vítkovice konečně přehrály Dynamo

Boj o osmičku z pohledu Vítkovic nadále pokračuje. Ostravané poprvé v sezoně konečně přehráli Pardubice a přiblížili se sedmému celku. O úspěchu modro-bílých rozhodly dvakrát dva slepené góly a zkušeně odehraná třetí třetina.

Pokud by základní část skončila právě v úterý, střetly by se Vítkovice s Pardubicemi v předkole play off. I proto byl tento zápas v rámci 50. kola Tipsport Extraligy z obou stran důležitý. Šlo v něm ale nyní o tři body, Ostravané bojují na dálku i o osmičku, Dynamo zase chtělo svého modro-bílého soupeře srazit i počtvrté v řadě a pokusit se tím stáhnout ztrátu na šestý tým.

Domácí do boje proti Východočechům už vedl opět regulérní kapitán Roman Polák, po měsíci léčení zranění v oblasti třísel byl opět fit a připraven jít do finální fáze letošní základní části i celé sezony. Důležitosti utkání odpovídal jeho úvod, oba týmy chtěly začít především ze zabezpečené obrany. Pardubičtí se v prvních minutách více tlačili do pásma soupeře, ale paradoxně první větší šanci zaznamenali ve 4. minutě domácí, zničehonic se před brankářem Kloučkem zjevil Jan Hruška, ale nezakončil pro zákrok jednoho z bránících hráčů. V 6. minutě se k puku mezi kruhy dostal Flick, ale střílel nepřesně. To Dej krátce po něm mířil lépe a dokonce i Kloučka překonal, ale puk zůstal v brankovišti za gólmanem a jeden z bránících hráčů jej odpálil do bezpečí. O co větší byla aktivita Vítkovic, o to tvrdší měl na ně dopad brejku Matěje Blümela z levé strany, po kterém musel Miroslav Svoboda lovit ze své sítě puk – 0:1. Akce se přelévaly, pozičně byla hra vyrovnána, opravdu vážných střeleckých pokusů ale ubylo. Změnu mohlo přinést vyloučení na straně hostů, které ale záhy sudí opravili a označili za chybné rozhodnutí, takže se přesilovka domácích nekonala. Po druhé komerční přestávce první periody se Vítkovičtí vrhli na soupeře, ale chyběly jim účinné dorážky, jako například při pumelici Poláka od modré čáry, kterou Klouček s obtížemi pouze vykopl. Srovnání se domácí dočkali v přesilové hře, Mallet zatáhl puk hluboko do pásma Pardubic a skoro zpoza brány jej předložil Dominiku Lakatošovi před brankoviště – 1:1. Krátce na to, v 16. minutě, šli domácí do vedení, Petr Fridrich svůj brejk po levém křídle zasekl do středu a přesně mířil v mezikruží – 2:1. Vedení Vítkovic ale nemělo dlouhého trvání, pouhých 27 sekund, pak dvojice Paulovič – Poulíček vyšachovala obranu domácích i s brankářem Svobodou a Patrik Poulíček střílel do prázdné klece – 2:2. Gólový účet se pak na čas uzavřel, hra se ale příliš nezklidnila, už v poslední minutě třetiny číhal u tyče Pardubic Svačina, ale promáchl. V posledních vteřinkách se na druhé straně na bránu domácích valil útok, který zastavil Koch nedovoleně.

Provinění Kocha v posledních okamžicích první periody naservírovalo Pardubicím přesilovou hru na úvod druhého dějství. Dynamo ale výhodu promeškalo, respektive vlastní nedisciplinovaností se o ni připravilo a stav 4/4 hrozil hned od buly před Kloučkem. Jenže ani modro-bílí v prvních minutách svou početní výhodu neproměnili. Pardubičtí krátce převzali iniciativu a i když je obrana Vítkovic nepouštěla do větších šancí, jejich pohyb a kombinace dělaly domácím problémy. Ve 26. minutě se k nebezpečnější střele osmělil Bělorus Kosticyn, ale tento pokus Svoboda bezpečně skryl v lapačce. Každopádně nátlak hostů pokračoval a nezastavila jej ani zlobivá levá tyč vítkovické klece, která dvakrát po sobě vypadla ze svého ukotvení. Až těsně před polovinou střetnutí se domácí uvolnili a ohrozili Milana Kloučka. Nejblíže byl Zbyněk Irgl, jehož střela z levého kruhu se otřela o tyč. Vítkovičtí každopádně zlepšili pohyb a dělali soupeři problémy, z toho pramenila vyloučení na straně Východočechů. Remízový stav sice přetrval i za půlkou utkání, Vítkovice nevyužily třetí přesilovou hru, ale v té čtvrté znovu uspěly. Dominik Lakatoš ve 35. minutě zavěsil do pardubické klece – 3:2. A hned na to Ostravané dokázali odskočit na rozdíl dvou branek. Ve 36. minutě se před Kloučkem strhla skrumáž o puk, do ní vlétnul jak utržený vagon Alexandre Mallet a kotouč dopravil za čáru – 4:2. Klíčový zákrok hned po rozehrání předvedl i Svoboda, když nenadálý atak Dynama zastavil betonem u své levé tyče při důrazné dorážce. Nerovnovážné stavy obecně hrály do karet domácím, a tak si v závěru druhé části zahráli opět výhodu a půlku si přenesli i přes přestávku.

Dynamo zvládlo ustát první minutu třetí třetiny v oslabení. Ostravané po přestávce přišli především s dobře konsolidovanou a pozornou obranou. Dvougólový náskok jejich počínání ospravedlňoval, ale ne na dlouho. Ve 43. minutě projel celým kluzištěm Luboš Horký a také úspěšně zakončil, čímž snížil na rozdíl jediné branky – 4:3. Modro-bílí byli nuceni hru opět o trochu více otevřít, zatímco Východočeši měli na své straně aktuální výhodu po vstřelené brance. Hned po buly zahrozili svěřenci stále absentujícího trenéra Holaně, Klouček ale rychlý odskok znovu na rozdíl dvou branek nedovolil. A iniciativa hostů pokračovala, akce se ale přelévaly, znovu se spíše bojovalo, útočné vlny vrhaly dopředu oba týmy, ale větší ohrožení, hlavně zblízka, nebylo tak časté. Snaha Pardubicím upřít nešla, ale bylo znát, že jen těžko hledají recept na překonání vítkovické defenzivy. Ostravané odváděli směrem dozadu opravdu dobrou práci, kdy eliminovali pokusy soupeře už v jejich zárodku a znesnadňovali mu nebezpečnou kombinaci. Také Miroslav Svoboda měl svůj podíl, jako například v 55. minutě, kdy zachytil střelu Blümela po tlaku Pardubic v pásmu. Dynamu se čas na srovnání začal zkracovat. I když Ostravané čím dál méně ohrožovali Kloučkovu klec, dokázali držet soupeře na distanc a zkušeně kontrolovali dění na ledě, byť hosté tlačili. V 58. minutě si proto Východočeši vzali oddechový čas, aby se připravili na finální zteč na vítkovické vedení, ale také aby ulehčili své elitní formaci po zakázaném uvolnění. Dvě minuty před třetí sirénou hosté odvolali brankáře a zkusili štěstí v šesti. Po zakázaném uvolnění si i Vítkovice vzaly během power play soupeře time-out na odpočinek. Po něm následovalo odražení útoku Pardubic, Vladimír Svačina předal kotouč Zbyňku Irglovi, který přidal pátou trefu svého týmu – 5:3. Vítkovice poprvé v sezoně přehrály Pardubice a dál živí naději na případný zisk osmého místa po základní části.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)

Branky: 16. Lakatoš (Mallet), 16. Fridrich, 35. Lakatoš (Svačina, Pyrochta), 36. Mallet (Flick), 60. Irgl (Svačina) – 7. Blümel (Paulovič, Vála), 17. Poulíček (Paulovič, Blümel), 43. Horký (Hrádek). Rozhodčí: Horák, Pražák – Šimánek, Zíka. Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. Bez diváků. Střely na branku: 25:32

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, R. Černý, Koch, L, Kovář, L. Doudera – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Svačina, Mikyska, Irgl – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Werbik, Dej

HC Dynamo Pardubice: Klouček – Vála, Nakládal, J. Mikuš, Ďaloga, Kolář, Hrádek, Bučko – Paulovič, Poulíček, Blümel – Camara, Kousal, Kosticyn – Horký, O. Roman, Kratochvíl – Pochobradský, Rohlík, Costa