HC VÍTKOVICE RIDERA1203Prohra
HC DYNAMO PARDUBICE2125Výhra

14.2.2020 17:30 A tým 2019-2020 45

VIT – PCE 3:5: Vítkovický únik se nezdařil, Dynamo rozhodlo zdvojenou přesilovkou

Vítkovický pokus o odpoutání se od spodních příček v přímém boji s posledními Pardubicemi nevyšel. Dramatickou a emotivní bitvu nakonec zvládli lépe hráči Dynama, rozhodující gól zaznamenal Vladimír Svačina v přesilovce pět na tři. Ostravané nenavázali na body z Brna a jejich odstup od sestupové příčky se ztenčil na šest bodů.

HC Dynamo PardubicePardubice dorazily do Ostravy s jednodenním předstihem, což jen dokládá vážnost významu pátečního zápasu mezi Vítkovicemi a Dynamem. Domácí chtěli před svým publikem potvrdit výhru z Brna, do vítězné sestavy ze středečního utkání tak vůbec nezasáhli a ponechali i pořadí jednotlivých pětek. Jen o potvrzení bodů z jihu Moravy ale nešlo, to hlavní, co bylo v sázce, byly body potřebné pro záchranu. Jedenáctý tým hostil poslední, oba před utkáním dělilo jen osm bodíků.

Ze začátku to byl hokej jako břitva, rychlý, ostrý, bruslivý. Vítkovice si získaly převahu začaly zatěžovat hosty střeleckým přísunem. Hned ve 2. minutě byl vyslán Dominik Lakatoš v samostatném úniku, ale na Pavla Kantora nevyzrál. Šance se začaly střídat, také Ostravané ustáli rychlý brejk s přečíslením dvou proti jednomu. Modro-bílí si i zkraje první třetiny zahráli početní výhodu a s jejím koncem napřáhl za kruhy Jan Schleiss a Peter Šišovský při své ostravské premiéře vrátil puk za Kantorova záda – 1:0. Vítkovický nástup jako by ale zbrzdila komerční přestávka. Po ní začali iniciativu přebírat hosté. Lakatoš v 9. minutě úspěšně nenaložil ani s druhým samostatným únikem. V 11. minutě pak Patrik Poulíček tečoval Mikušuvu dlouhou střelu a bylo srovnáno – 1:1. Remízový stav vydržel 58 vteřin, hostům dopomohla přesilová hra, ve které Jan Kolář čistým průstřelem z modré čáry poslal Dynamo do vedení – 1:2. Rozjeté utkání i bouřlivá atmosféra v podání domácích se začaly zadrhávat. Na ledě to byl boj o každou píď ledu, kdy šance přinášely především přesilové hry. Ostravané v 18. minutě ustáli oslabení a po špatném střídání hostů si do druhého dějství přenesli bez dvou sekund celou dvouminutovku v početní výhodě.

Vítkovice otevřely prostřední dějství tlakem, ale nevyužitým. I po přesilovce se držely v útočném pásmu, nicméně územní převaha se do stavu skóre nepromítla. Dynamo se pak rychle zvetilo a defenziva domácího celku dostávala pořádně zabrat. Ve 28. minutě byli hosté blízko navýšení vedení, naštěstí pro domácí nedokázal Patrik Poulíček svůj bekhendový pokus u tyče zakončit přesně a pouze zvonil zvnějšku na brankovou konstrukci. Pak ale opět převzaly otěže utkání Vítkovice. Peter Šišovský krásně od zadního mantinelu našel před brankou Jana Hrušku, který už nyní svou vítkovickou trefu mohl náležitě oslavit – 2:2. Hra se následně přelévala v závislosti na vyloučených, gró poloviny utkání tkvělo ovšem v tom, že ze změti trestaných vyšly nakonec v přesilové hře Vítkovice a pak také trestaly. Ve 32. minutě potáhl puk podél modré čáry Ondřej Roman a jeho nahození tečoval před Kantorem Alexandre Mallet, domácí byli rázem zpět ve vedení – 3:2. Klid na ledě ale rozhodně nezavládl. Rovnovážný stav se na ledě do konce druhé třetiny prakticky nekonal. Přesilová hra ve 35. minutě přinesla šarvátku v brankovišti domácích, Dominik Lakatoš tam hodně ostře bránil brankáře Svobodu před Robertem Kousalem. Odměnou za to mu byly rasistické pokřiky z pardubického kotle a také dvě minuty za hrubost. Dynamo následnou dvojitou početní výhodu proměnilo, na konci kombinace po ose Vondrka – Kousal stál pohotově pálící Vladimír Svačina, který zavěsil pod víko – 3:3. Ostravané se pokusili strhnout vedení na svou stranu ještě před přestávkou, Trškův výpad ale skončil v náruči Kantora. Dojíždějícího Bukartse pak do brankoviště skolila defenziva hostů, vylučovalo se ale až krátce na to a znovu na vítkovické straně.

Východočeši si do úvodu třetí periody přenesli minutu a půl početní výhody. A navíc třetina začala sekerou po rukavicích Miroslava Svobody, po které se vítkovický gólman nějaký čas vzpamatovával. Hned po návratu z trestné lavice se do průniku dostal opět Lakatoš, ale ani do třetice proti Kantorovi neuspěl. Vítkovičtí ale v pěti rozvinuli útočné akce ve všech směrech. Hra se odbývala v rychlém tempu, přesto vyloženou šanci první minuty, krom zmíněného útoku Lakatoše, nepřinesly. Problém pro domácí nastal ve 48. minutě, kdy Dynamo proměnilo jeden ze svých ataků. Střelu Kusého ještě Miroslav Svoboda v brankovišti nataženou holí zastavil, na dorážku dojíždějícího nepokrytého Martina Látala ale už nedosáhl – 3:4. Čas i psychika rázem začaly pracovat proti Vítkovicím. Pardubičtí byli v ráži a přitom dokázali zastavovat útoky Ostravanů na hraně obranného pásma. Modro-bílí jezdili takzvaně do plných. Naděje svitla v 52. minutě prostřednictvím přesilové hry po faulu na Hrušku. Jenže Vítkovickým se hrubě nedařilo založit útočný zámek, jedinou šancí domácí byl tak průnik Štencela. V 56. minutě zachytil vyhození Pardubic na útočné modré Trška, pálil okamžitě, Kantor ale puk udržel. V 58. minutě po závaru před Kantorem nastřelil Roman tyč. A k tomu po ataku u mantinelu obdržel Schleiss dvou minutový a osobní trest. Pardubice tak mohly poslední dvě a půl minuty kontrolovat v početní výhodě. Po osvobození domácích se strhla šarvátka před Kantorem, za hosty hrál hlavní roli opět Kousal, sudí ale nevylučovali. Ostravané si vzali oddechový čas, po udržení pásma to zkusili bez brankáře, ale v pěti proti pěti a čas plynul. Dynamo vytlačilo hru do středního pásma a odtamtud mohli modro-bílí jen těžko pomýšlet na srovnání. Chyba sudích při posouzení zakázaného uvolnění – navzdory oslabení Vítkovic – už jen dotvořila marnou snahu domácích. Výhru Východočechů pojistil v čase 59:44 trefou do prázdné brány Patrik Poulíček – 3:5. Po závěrečném hvizdu se ještě utvořil hlouček v rohu vedle vítkovické střídačky, hrozící šarvátka většího počtu hráčů ale byla zažehnána. Tři body z ostravského ledu odvezli hosté a stáhli manko potřebné k záchraně. Vítkovický pokus o únik se nezdařil.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)

Branky: 7. Šišovský (Schleiss, Dudas), 29. J. Hruška (Šišovský, Schleiss), 33. Mallet (Roman, Bukarts) – 11. Poulíček (Mikuš, Mandát), 12. Kolář (Kousal, Vondrka), 37. Svačina (Kousal, Vondrka), 48. Látal (Kusý, Zacharčuk), 60. Poulíček (Svačina). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Jindra, Zíka
Vyloučení: 7:5, navíc Schleiss (VIT) 10 minut osobní trest za naražení zezadu. Využití: 1:2. Diváci: 6 039. Střely na branku: 28:32.

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, Trška, Rosandič, Dudas, Výtisk, R. Černý, L. Kovář – Dočekal, Werbik, T. Kubalík – Bukarts, Roman, Lakatoš – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Dej, R. Veselý, Mallet

HC Dynamo Pardubice: Kantor – Mikuš, J. Zdráhal, Zacharčuk, Kolář, Tvoráček, Holland, Ivan – Vondrka, Kousal, Tybor – Mandát, Poulíček, Svačina – Kusý, Harju, Látal – Blümel, Rolinek, Paulovič