HC VÍTKOVICE RIDERA2114Výhra
HC DYNAMO PARDUBICE1001Prohra

9.1.2019 17:30 A tým 2018-2019 40

VIT – PCE 4:1: Těžká, ale důležitá výhra nad Dynamem

Čtyři zápasy, čtyři výhry. Taková je letošní bilance vzájemných zápasů mezi Vítkovicemi a Pardubicemi. Čtvrté vítězství Ostravanů se ve středeční předehrávce na ostravském ledě nerodilo snadno, ale modro-bílí těžký duel zvládli a zapsali rovněž čtvrtou domácí výhru v řadě.

HC Dynamo PardubicePředehrávka, vynucená na poslední chvíli vložením mezinárodních tenisových podniků na přelom ledna a února, mezi Vítkovicemi a Pardubicemi se hrála v netradiční středeční termín a otevírala čtyř zápasovou domácí šňůru Ostravanů. Bylo evidentní, že modro-bílí chtěli do série vstoupit vítězně a tím se jednak dobře naladit a také získat cenné body. Pardubičtí ovšem na druhé straně chtěli v této sezoně připsat alespoň jednu výhru nad ostravským soupeřem a především umazat zrátu na předposlední Chomutov. Hrozba baráže je pro Východočechy hodně velkým strašákem.

Začátek měl šťastnou příchuť pro domácí a byl odměnou těm, kteří byli na svém místě v Aréně včas. Po vyhraném buly přenesli domácí hru do obranného pásma Pardubic, Rostislav Olesz nahodil ze strany kotouč a hostující Marek Hovorka jej nešťastně sklepl do vlastní klece – 1:0. Rychlé vedení ale neznamenalo, že by Ostravané Dynamo přehrávali rozdílem třídy. Houževnatí hosté byli nepříjemní. V 5. minutě vyřešil první závar před Bartošákem úspěšnou ranou o tyč Rostislav Marosz a bylo srovnáno – 1:1. Domácí následně ustáli oslabení a záhy ve vlastní přesilovce si vedení vzali zpět. Ondřej Roman zpoza brány dlouhým pasem pobídl Jakuba Lva sjíždějícího z modré k ráně ke vzdálenější tyči – 2:1. Následovala přetahovaná, ve které si větší šance vytvořili domácí, druhou přesilovku ale nevyužili, byť byl Jan Schleiss v brankovišti důrazný. Škoda také kličkované Davida Květoně, která skončila na tyči Kacetlovy klece.

Hned po přestávce šly Vítkovice do čtyř a dostaly se pod tlak, který úspěšně zvládly jen díky výborným zákrokům Patrika Bartošáka, který četnou střelbu Pardubic odrážel. Ostravané se také připomenuli v přesilové hře, pecka Lva z modré si ale za záda Kacetla už tentokrát cestu nenašla. Hrálo se nahoru, dolů, Pardubičtí se dostávali jen ke střelám z dálky, to Vítkovickým zase chyběla potřebná přesnost. Až za polovinou utkání se opět začalo hrát trochu pohledněji. Ve 34. minutě po rychlém ataku celé formace posunul Lukáš Kucsera křížnou přihrávku na druhou stranu na připraveného Davida Květoně, který pálil z první a úspěšně – 3:1. Tento moment vyhnal Ondřeje Kacetla z brány, střídal jej Peter Hamerlík a do druhé sirény už nekapituloval. Ovšem také z pomocí faulů svých spoluhráčů, protože při přečíslení ve 35. minutě předkládal Lev Dejovi puk do prázdné klece, jen záchranná brzda Trončinského za hranou pravidel zabránila gólu. V závěru periody ale byly nuceny bránit se právě Vítkovice, sudí totiž ocenili dvěma trestnými minutami zřejmě určité výroky z hráčské lavice.

Do třetí třetiny šly Vítkovice bez svého kapitána, který už zůstal v kabině, až po utkání trenér Petr prozradil, že to bylo vinou objevené krve v moči během přestávky po té, co dostal hokejkou do oblasti ledvin během utkání. Proto také ostravský lídr namísto na led zamířil na vyšetření do nemocnice. Herně se v úvodu poslední části snažili domácí o kombinaci. Bylo znát, že převaha, způsobená skórem, se promítá také do psychické pohody obou týmů. Pardubice nesložily zbraně, dál byly nepříjemným soupeřem, ale dostávaly se do křeče. Peter Hamerlík přesto předvedl výborné zákroky, když zneškodnil v krátkém sledu za sebou Schleissův rychlý bekhend z kruhu a také následnou ránu Jana Výtisk z modré čáry. Posledním záchvěvem Dynama byl tlak ze 49. minuty, kdy Ostravané vydýchávali dění ve vlastním pásmu. Vzali si raději oddechový čas. Po něm vyrazil do útoku po křídle sám Šimon Stránský a nádhernou trefou do vzdálenějšího růžku Hamerlíkovy branky umocnil vedení svého týmu – 4:1. Hra Pardubic se následně rozpadla úplně. Na ledě byli už jen modro-bílí, kteří si v útočné třetině v podstatě dělali, co chtěli. Vyšší skóre nepřišlo snad jen proto, že Ostravané zakončení mnohdy překombinovali. Trochu vzruchu přinesl závěr, kdy domácí ubránili oslabení a poslední vteřiny, kdy po odrazu klouzal pomalu puk za Bartošákova záda, ale pozorný brankář jej včas stačil z brankoviště vyškrábnout. Vítkovice porazily Pardubice počtvrté v sezoně. Doma zvítězily ve čtvrtém utkání za sebou.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 1. Olesz, 11. Lev (Roman, Schleiss), 34. D. Květoň (Kucsera, Tybor), 50. Š. Stránský (Gregorc) – 5. Marosz (Hrabal, Voženílek). Rozhodčí: Hradil, Kika – Kis, Rampír. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 3 607. Střely na branku: 25:24

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Baláž, Poletín – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal

HC Dynamo Pardubice: Kacetl (od 34. Hamerlík) – Eklund, Budík, J. Mikuš, Holland, Hrabal, Trončinský, Děrvuk – Machala, Ihnačák, Hovorka – Kusý, Poulíček, Mandát – Voženílek, Marosz, Sýkora – Perret, Dušek, Koffer