HC VÍTKOVICE RIDERA1023Výhra
HC DYNAMO PARDUBICE0011Prohra

28.10.2018 16:00 A tým 2018-2019 14

VIT – PCE 3:1: Virózou sužovaný tým vyrval proti Dynamu tři body

Absolutorium za bojovnost a přístup. Vítkovičtí šli do zápasu s Pardubicemi ve zdecimovaném stavu kvůli střevní viróze, která se prohnala kabinou. I s náhradníky z partnerské Poruby ale ve slavnostní náladě oslav 100. výročí vzniku Československa dokázali Dynamo porazit a připsat důležité tři body na konto.

HC Dynamo PardubiceHokejová oslava 100. výročí vzniku republiky 28. října 1918 a také bitva o extraligové body na úvod druhé čtvrtiny základní části letošní sezony. Z pohledu domácích Vítkovic nebyl duel s Pardubicemi jen bojem proti nejčastějšímu soupeři, ale také bojem s nepříznivým zdravotním stavem mužstva. Kabinou Ostravanů se totiž prohnala vlna virózy. Kromě Erika de la Rose, který nehrál už v pátek, nemohl nastoupit ani Lukáš Kucsera, ani Ondřej Roman a řada dalších šla do zápasu v ne zcela optimálním stavu. Proto se také do sestavy dostal například Patrik Urbanec, který v této sezoně působí v partnerské Porubě, nebo Tomáš Jáchym.

Trikolory na klopách trenérů, česká a slovenská vlajka pod stropem arény, vlaječky v rukou fanoušků, česká i slovenská státní hymna, velké sektorové choreo domácích fandů s národní tématikou. Úvod zápasu Vítkovic s Pardubicemi byl vzhledem ke 100. výročí vzniku Československa impozantní. A hokej, který přišel poté, se musel také líbit, minimálně v první třetině a minimálně domácím. Hned v první minutě se strhla šarvátka mezi Lvem a Rolinkem. Vítkovičtí na to konto hráli početní výhodu a i když se v ní gólu nedočkali, sehráli ji velice aktivně a zajímavě. A v tomto trendu pokračovali i ve hře pěti proti pěti. Hosté měli jedinou větší šanci, ale mohla skončit úspěchem, po průniku Antonína Duška zvonila za Patrikem Bartošákem tyč. V 8. minutě se ale domácí dočkali. Daniel Krenželok doslova propašoval puk k tyči Ondřeje Kacetla a byl z toho první extraligový gól pro vítkovického obránce – 1:0. Modro-bílí mohli po první dvacetiminutovce vést vyšším rozdílem, škoda, že nevyšlo sólo Romana Szturce, nebo se neujala kombinace Květoně s Balážem.

Pardubičtí zachytili začátek druhé třetiny lépe, ale Ostravané dokázali odolat v samotném úvodu i v následných momentech tlaku hostů. Prostřední dějství bylo představením brankářů, a i když si oba vybrali i slabší chvilky, nekapitulovali. Ondřeje Kacetla mohla stát odvaha ve 27. minutě druhý gól, pardubický gólman vyjel proti puku až na kruh, ale nezachytil jej. Vítkovičtí se snažili protlačit puk zpod obětavých těl hostů, ale nepodařilo se. Patrik Bartošák ve 39. minutě zastavil střelu od modré čáry, ale puk vypadl před něj a vítkovický brankář byl chvíli dezorientován a nevěděl, kde kotouč má, naštěstí nebyl v dostatečné blízkosti nikdo, kdo by jej dorazil do klece. Ostravané, navzdory nižšímu počtu střel, měli větší šance. Ani Barankova střela z otočky, ani Lvova kolmice na Deje a následný Dejův pokus nic se stavem 1:0 neudělaly.

Úvod třetí třetiny přihrál hostům početní výhodu, ale nenaložili s ní úspěšně. Naopak, jakmile se domácí vrátili do pěti, byli schopní v přečíslení ohrozit bránu soupeře. Roman Szturc vzal odpovědnost na sebe, ale Kacetl zasáhl dobře. Východočeši však přece jen svou snahu dotáhli do vyrovnávacího konce. Ve 45. minutě měl Patrik Bartošák zcela odcloněný výhled, takže střela Ty Wisharta z modré zapadla za jeho záda – 1:1. Na Vítkovických byla vidět enormní motivace vzít si vedení zpět. Blízko byla první vítkovická formace, jmenovitě všichni tři útočnici Lev, Schleiss i Dej v krátkém sledu po sobě zasypali Kacetla střelami. Pod palbou byl hostující brankář i v následné přesilové hře, ale rozdílový gól padl až opět při hře pěti proti pěti. Ostravané zaujali postavení v útočném pásmu a byl to Jan Schleiss, ke komu se dostal puk a kdo z kruhu vlastně trochu šťastnou střelou překonal Kacetla podruhé. Pardubičtí logicky vrhli všechny síly v honbě za dalším vyrovnáním. Minutu a čtvrt před třetí sirénou vyklidil Kacetl branku a hosté hráli power play. Roman Szturc dokázal ujet a i když jeho pokus do brány nedoputoval, kolega Jakub Lev už prázdnou bránu trefil – 3:1. Ostravané ve slavnostní náladě i ve značně ovlivněné sestavě zabojovali a dokázali urvat velice důležité tři body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky: 8. D. Krenželok (Zdráhal, Š. Stránský), 53. Schleiss (Dej, D. Krenželok), 60. Lev (Szturc) – 45. Wishart (Cardwell, Bubela). Rozhodčí: Šír, Veselý – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:3, Bez využití. Diváci: 5 903. Střely na branku: 29:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, Černý, Urbanec – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Jáchym, Tybor – Szturc, Š. Stránský, Zdráhal – Baláž, Pytlík, Toman

HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Wishart, Cardwell, Trončinský, Miromanov, Děrvuk, Hrabal, Budík – S. Treille, Bubela, Skokan – Rolinek, Marosz, P. Sýkora – Perret, Dušek, Vondráček – Poulíček, Mandát, Kusý