Datum Čas Sezóna
20.8.2017 15:15 2017-2018

VIT – EVZ 5:6: Švýcarský vicemistr vystavil Vítkovicím varování

Opět na ledě Bergholz Eishalle ve Wilu bojují od 15 hodin hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA se švýcarským vicemistrem EV Zug.

V nedělním zápase ve švýcarském Wilu se hokejisté Vítkovic postavili ambicióznímu a hvězdami nabitému Zugu. Ostravané i Švýcaři se na společný duel dobře naladili sobotními výhrami a hráči na obou stranách chtěli navázat na vítězné výkony předešlého dne. Oba týmy začaly takticky velice dobře, minimum šancí na úvod rozhodně neznamenal nudnou podívanou, ale spíše zaklesnutí dvou stejně těžkých a kvalitních vah. Vítkovičtí i tak vytěžili z prvních momentů zápasu více, když si Petr Kolouch dobře najel středem na pas do volného prostoru a s první opravdu větší vyloženou šancí naložil gólově – 1:0. Zug poprvé zahrozil ve vlastní přesilovce, kdy z blízka pálil Schlumpf, ale Daniel Dolejš udržel kotouč před čarou. V 11. minutě pálil nebezpečně z dálky Rostislav Olesz a po teči jeho pokus Fabio Haller vykopl jen špičkou betonu. Druhá branka Vítkovic ale na sebe nenechala dlouho čekat. Lukáš Kucsera prostřelil přihrávku Rastislava Deje a umocnil vedení svého týmu – 2:0. Ostravané svému švýcarskému soupeři notně zamotali hlavu ve 14. minutě v početní výhodě, úspěšné kombinaci v pásmu chybělo jen úspěšnější zakončení, to nakonec předvedli po spolupráci zpoza branky Ondřej Roman a z první dorážející Šimon Stránský – 3:0. Livio Stadler se zjevil sám před branou Vítkovic v 17. minutě, ale Dolejš zasahovat nemusel, než si Stadler zpracoval puk, téměř fotbalovým skluzem jeho střelu vyvezl mimo nebezpečí Jan Výtisk. Vítkovice střelecky a také herně dominovaly první dvacetiminutovce, především díky hodně aktivní trojici Dej – Kolouch – Kucsera. Ovšem švýcarský vicemistr se ještě před pauzou dočkal gólu, když ve 20. minutě dokázal snížit z předbrankového prostoru McIntyre – 3:1.

Pokud trenér Zugu Harold Kreis plánoval rychlý nástup svého mužstva do druhé části po snížení v poslední minutě první třetiny, musel si nechat zajít chuť. Dva slepené tresty ve 23. minutě nabídly Vítkovicím dvojnásobnou přesilovku, kterou ranou z vrcholu kruhu využil Peter Trška – 4:1. Přesilová hra s výhodou jednoho muže v poli pokračovala a i když tu Ostravané nevyužili, vytěžili z ní alespoň přečíslení, které zakončil po spolupráci s Rostislavem Oleszem David Květoň – 5:1. Vítkovická herní převaha tak logicky se čtyřbrankovým náskokem pokračovala a modro-bílí byli schopní ohrožovat švýcarského vicemistra i během jeho přesilovek. Ve 30. minutě, při hře čtyř proti čtyřem, se Dominic Lammer snažil před branou najít Carla Kingberga, ze zamýšlené nebezpečné šance ale nebylo nic, Patrik Urbanec zastavil puk v polovině jeho cesty a dokázal uklidit do bezpečí. Velkou šanci měl ve 34. minutě Sven Senteler, ale svůj bekhendový věšák poslal až příliš vysoko před Danielem Dolejšem. Po dalším ubráněném oslabení Ostravané v závěru druhé periody opět rozvíjeli vlastní útočné akce, střílenou přihrávku Jana Výtiska protečoval v mezikruží přímo na bránu Lukáš Kucsera, bohužel puk mířil těsně nad horní tyč. Zug málem dostal darovanou gólovou šanci, když osamocený Klingberg zachytil na kruhu kotouč a mohl rovnou pálit, střelec Zugu ale v zakončení zklamal, jeho pokus neměl ani rychlost, ani razanci a Daniel Dolejš jen lehce máchl lapačkou a bylo po nebezpečí.

Třetí dějství rozehrál lépe Zug, dopomohlo mu k tomu vyloučení na straně Ostravanů, ze středu přesilovkového vzorce se pohotovou střelou prosadil Viktor Stalberg – 5:2. Švýcarský celek snížením ožil, zvýšená četnost jeho střelby přece jen dostávala Vítkovické pod tlak. Další vyloučení na straně českého mužstva znamenalo další snížení z holí vicemistra NLA, po výpadu po straně se podruhé v duelu prosadila největší hvězda EVZ, Kanadan David McIntyre – 5:3. Ostravané si byli vědomi, že musí zastavit rozjezd svého doupeře. V 50. minutě ohrozil Hallera střelou od modré Ivan Puzič, Marek Kalus byl blízko dorážce, ale neuspěl. Následovala další nedisciplinovanost na straně modro-bílých a Zug vycítil šanci. Ostravská sestava na oslabení odolávala, Jan Výtisk se pokusil tělem vytlačit soupeře ze střeleckého postavení, ale k překvapení všech, i Zugu, obdržel dvě trestné minuty a EVZ měl k dispozici minutu a půl přesilovky pěti proti třem. Místo hry ale byla k vidění strkanice v rohu, kdy McIntyre nepochopitelně atakoval Rostislava Olesze a hned po něm se na Szturce obořil Klingberg, čímž dvojnásobná výhoda Švýcarů vzala za své. Hra čtyř proti třem, Viktor Stalberg se pokusil protáhnout před Dolejše, ale vítkovický gólman byl pozorný a vrhl se po puku včas. David Květoň se již vrátil z trestné lavice, jenže kombinace Zugu v pásmu soupeře pokračovala, Timothy Kast zleva neuspěl, ale volný puk našel Sven Senteler a uklidil jej do odkrytého prostoru – 5:4. Ostravský náskok se rozplynul a psychická výhoda byla na straně Zugu. Švýcaři byli schopní uzavírat modro-bílé v jejich pásmu. Z dalšího nátlaku před Dolejšem se zrodilo vyrovnání v 56. minutě z dorážky Fabio Kläye – 5:5. Ostravané zabrali právě včas, podobnou střelu Martschiniho už Daniel Dolejš schoval ve své lapačce a čeští hokejisté zabrali. Únik Rafaela Diaze s pasem na Klingberga Dolejš opět zlikvidoval. Ve chvíli, kdy už se modro-bílí konečně začali opět tlačit před Hallera, přišlo na jejich straně další vyloučení, Zug si pro poslední dvě a půl minuty za remízového stavu s přesilovou hrou vyžádal oddechový čas. I tuto početní výhodu se Švýcarům podařilo zužitkovat, dvě a čtvrt minuty před koncem vystřelil Zugu vedení a vlastně i výhru Carl Klingberg – 5:6. Vítkovice se pokusily o zvrat při hře bez brankáře, tlačily, ale švýcarský vicemistr si závěr zápasu už pohlídal a vystavil Ostravanům první varování v přípravné sezoně.

Ohlas trenéra po utkání:

Příprava 2017 – Švýcarsko

HC VÍTKOVICE RIDERA – EV Zug 5:6 (3:1, 2:0, 0:5)

Branky: 6. Kolouch (Kucsera, D. Krenželok), 12. Kucsera (Dej, Výtisk), 15. Š. Stránský (Roman, Kucsera), 24. Trška (D. Květoň), 26. D. Květoň (Trška) – 20. McIntyre (Stalberg, Martschini), 44. Stalberg (Lammer, Kast), 49. McIntyre (Senteler), 53. Senteler (Kast), 56. Kläy, 59. Klingberg (Martschini) Rozhodčí: Dipietro, Prugger – Kaderli, Obwegeser. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:3. Diváci: 392.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – D. Krenželok, Hrbas, Puzič, Urbanec, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Zdráhal – Olesz, Lev, Š. Stránský – Kucsera, Kolouch, Dej – Szturc, Hudeček, Tomi – Kalus

EV Zug: Haller – Geisser, Diaz, Grossmann, Schlumpf, Stadler, Morant, Forher – Senteler, Kast, Kingberg – Forrer, McIntyre, Martschini – Stalberg, Kläy, Lammer – Arnold