HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
Banes Motor České Budějovice1517Výhra

20.11.2020 17:30 A tým 2020-2021 19

VIT – CEB 0:7: Kolaps, Budějovicím vyšlo úplně vše

Vítkovická noční můra se zhmotnila v pátečním duelu s Českými Budějovicemi. Ty dosud ještě v sezoně nevyhrály, ale jejich první vítězství pro ně bylo ve velkém stylu. Ostravané zcela propadli a museli vydýchat debakl 0:7.

Skvělý výkon v Liberci zajistil místo v bráně Vítkovic Danieli Dolejšovi. Hosté postavili mezi tři tyče místo zkušeného Marka Čiliaka Jiřího Pateru. Začalo se svižně, Dolejš v úvodu hasil po šanci Karabáčka. Krátce na to posunul na druhé straně Šišovský na Poláška, který byl ale před brankou zablokován. Byla to 5. minuta, která přinesla první gólovou šanci. Hostující kapitán Pavel Pýcha z kruhu přesně trefil místo nad ramenem Daniela Dolejše – 0:1. Vítkovičtí měli příležitost se revanšovat prakticky okamžitě poté, po faulu Christova dostali k dispozici hned 4 minuty přesilové hry. Modro-bílí se snažili o kombinaci, ale někdy až příliš, ku škodě zakončení si hledali pozici do prázdné brány. Další příležitost přišla v 10. minutě s druhou přesilovou hrou. Schleiss nastřeloval a trefil Vojtěcha Poláka, kotouč už už překonávala Pateru, ten se ale dokázal včas otočit a těsně před čarou ho posunout mimo bránu. V 15. minutě se opět připomenuli hosté a před Dolejšem se strhla trma vrma, kterou vítkovický gólman vyřešil zalehnutím puku. Dvě minuty poté se do polobrejku dostal Lukáš Krenželok, s bránícím hráčem na zádech vystřelil zpoza kruhů, ale Patera srazil puk mimo klec.

Druhou třetinu odstartovalo vyloučení na straně Motoru, jenže ani tato početní výhoda Vítkovicím vůbec nevyšla. Budějovice tím celkem snadno získávaly čas a eliminovaly případné ohrožení své klece, což týmu Václava Prospala, který pro zranění kolene koučoval o berlích a z barové židličky, vyhovovalo. Ve 24. minutě se naopak hosté dostali do početní výhody a zabralo jim to jen 29 vteřin, než se radovali z gólu. Dvoubrankové vedení zajistil Budějovicím ranou zpoza kruhu Zdeněk Doležal – 0:2. Vítkovice za sebe potřebovaly jednak zklidnit a jednak zjednodušit hru, být přímočařejší. To byli ale hosté a ve 27. minutě po další útočné vlně zaznamenali třetí úspěch, Beránek přihrál před bránu do jízdy na teč Vítu Jonákovi, který se trefil mezi Dolejšovy betony – 0:3. Další vyloučení na straně domácích, opět Roman Polák, kterého trest rozčílil natolik, že praštil holí do trestné lavice a rozhodčí Pešina mu velice ochotně přidal ještě 10 minut osobního trestu za nesportovní chování. Oslabení Vítkovic ale tentokrát uspělo. Další úspěch si ale nepřipsalo ve 32. minutě. Druhou početní výhodu využili hosté ranou kapitána Pavla Pýchy – 0:4. Vítkovičtí brankáři se vystřídali, ale Miroslav Svoboda si pořádně ani nesáhl na puk a po minutě ve hře mu důrazný Martin Beránek z brankoviště protlačil kotouč do klece – 0:5. Brejk ve 34. minutě, Conor Allen proměnil pas Voženílka – 0:6. Druhá siréna byla pro Vítkovice vlastně vysvobozením, protože prostřední část pro ně zhmotnila jejich noční můru.

Je jasné, že pro Vítkovické nebylo snadné vrátit se na led po takové gólové průtrži. Zápas ale ještě neskončil a bylo potřeba jej dohrát. Zdálo se, že modro-bílí hodili neúspěch prostřední části za hlavu a pokusí se o málo pravděpodobný, ale přece jen zvrat. Jenže dříve, než mohli naplno rozvinout útočné akce, museli se zase bránit oslabení. V něm se o únik pokus Dej, ale byl blokován hned dvěma bránícími hosty. Je jasné, že s šestibrankovým náskokem v kapse se Budějovickým hrálo snadno, lehce a kontrolování hry bylo tím nejúspornějším a nejlogičtějším vyvrcholením jejich snažení. Vítkovičtí se při tom marně snažili vymyslet něco, čím by soupeře překvapili a pokusili se o zázrak. Ani promíchání sestavy domácím nepomáhalo. V 50. minutě se mohli přihlásit o čestný úspěch, nedisciplinovanost hostů jim naservírovala minutu a 16 sekund přesilové hry pět na tři, bohužel opět bez výsledku. Obecně se dá říct, že se třetí třetina pak už jen vlastně dohrávala. Domácí i přes určité pokusy by spíše uvítali už brzký konec utkání, ve kterém jim nevyšlo vůbec nic a proti by nebyli ani Budějovičtí, kteří se už nemohli dočkat, prvního vítězství od návratu do nejvyšší soutěže. Aby toho nebylo málo, 54. minuta přinesla hostům téměř kompletní přesilovku pěti proti třem, ve které se přímo pod víko vítkovické klece trefil Martin Novák – 0:7.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Madeta Motor České Budějovice 0:7 (0:1, 0:5, 0:1)

Branky: 5. Pýcha (Raška), 24. Doležal (Pýcha, Přikryl), 27. Jonák (Beránek, Vydarený), 32. Pýcha (Přikryl), 33. Beránek, 34. Allen (Voženílek), 55. Novák (Pýcha, Přikryl). Rozhodčí: Lacina, Pešina – Gerát, Axman. Vyloučení: 7:7, navíc R. Polák (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 0:3. Bez diváků. Střely na branku: 30:43

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš (od 32. M. Svoboda) – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Trška, R. Černý, Koch – V. Polák, J. Hruška, Lakatoš – Schleiss, Marosz, Šišovský – Dej, L. Krenželok, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

Madeta Motor České Budějovice: Patera – Pýcha, Plášil, Vydarený, Lytvynov, Pavel, Allen, Svach – Novák, Přikryl, Doležal – Michnáč, Raška, Karabáček – Christov, Venkrbec, Voženílek – Jonák, Beránek