HC VÍTKOVICE RIDERA1203Výhra
BK Mladá Boleslav1001Prohra

8.1.2021 17:30 A tým 2020-2021 33

VIT – MBL 3:1: Změny zabraly, Vítkovice přehrály třetí Mladá Boleslav

První tři body nového roku si Vítkovice nadělily v domácím utkání s Mladou Boleslaví. Třetí celek tabulky byl favoritem, ale zlepšená hra ostravského celku – povzbuzená novými posilami – nedala Bruslařům vlastně ani nárok pomýšlet na bodový zisk na ledě OSTRAVAR ARÉNY. Vítkovice zvítězily přesvědčivě a zcela zaslouženě.

BK Mladá Boleslav

Vítkovice už mohly proti třetímu celku tabulky nasadit své nové posily, v první útočné formaci se na levé křídlo postavil Vladimír Svačina, v první obranné dvojici figuroval Filip Pyrochta a hned v té druhé Guntis Galvinš. Zápas měl pietní předznamenání, když všichni zúčastnění uctili minutou ticha památku ve středu zesnulého trenéra druhé zlaté generace Vítkovic Jana Soukupa.

Hra zaznamenala rychlý přechod Vítkovic do útoku a hned po 20 vteřinách pokus navrátilce Vladimíra Svačinu. Ještě vyloženější šanci si domácí vypracovali ve 4. minutě, kdy Gewiese vrácením puku před bránu vyšachoval brankáře Růžičku, jenže jeho spoluhráči bohužel nabídnutou příležitost nevyužili, nebyli dostatečně důrazní v dorážce. Boleslav hrála spíše kompaktněji, pomalu si budovala pozice, přesouvala se v celých útočných vlnách a na Dolejše v bráně se hosté snažili střílet z každé pozice, než hledat vyloženou tutovku. V 8. minutě se David Šťastný pokusil o brejk dvou proti jednomu, ale nová obranná akvizice domácích Filip Pyrochta jej dobrým manévrováním eliminoval a dal příležitost Romanu Polákovi se expresně vrátit a situaci pomoci uklidnit. Ostravané měli opět dobrý vstup do utkání, což demonstrovali v 11. minutě, kdy se podařilo Dominiku Lakatošovi zastavit rozehrávku Boleslavi na její obranné modré, vypíchnout puk, narazit si s Petrem Fridrichem a pak už pro něj nebyl problém zavěsit kotouč do brány Jana Růžičky – 1:0. Hosté se chtěli výsledkově samozřejmě soupeři vyrovnat, zvýšili útočné úsilí, čímž ale pomohli vynikat brankáři Dolejšovi. V 18. minutě se Bruslařům podařilo zaskočit Ostravany, do sóla se uvolnil Oscar Flynn a dobře mířenou ranou mezi betony srovnal – 1:1. Obecně ale minimálně v první třetině bylo možné hovořit o aktivní hře Vítkovic, i směrem dozadu, což značně komplikovalo favoritovi utkání alespoň v první dvacetiminutovce jeho snažení.

Po přestávce se vrátili Boleslavští v ráži, což dokázal hned v prvních okamžicích zpoza kruhů střílející mladík David Moravec (shoda jmen s olympijským vítězem a bývalým hráčem Vítkovic je čistě náhodná, pozn. red.). Ostravané se brzy osmělili také, takže dění na ledě se vrátilo znovu k otevřené a vyrovnané bitvě s řadou střeleckých pokusů, kterým vlastně ani neuškodilo, že byly často sraženy mimo klec. I tak měli oba brankáři dost práce, objektivně Jan Růžička více. Ve 26. minutě byla ovšem Boleslav blízko vedoucí brance, když se Anderson pokusil střílet z jízdy z takřka nulového úhlu a málem uspěl. První vyloučení utkání měli na svědomí hosté a přesilová hra Vítkovic netrvala příliš dlouho, přesně 21 vteřin. Z kruhu střílel Dominik Lakatoš a puk těsně před Růžičkou srazil Lukáš Krenželok – 2:1. Premiérový bod ve vítkovickém dresu připsal za druhou asistenci Filip Pyrochta. A nechybělo málo a Vladimír Svačina mohl krátce na to oslavit svůj návrat do Vítkovic gólem, Dominik Lakatoš jej našel před téměř odkrytou bránou. Domácí ale neproměněná šance nemusela mrzet, ve 29. minutě obkroužil klec soupeře Jan Schleiss a nekompromisně zavěsil – 3:1. V polovině zápasu rozdmýchala emoce šarvátka mezi Lakatošem a Hrbasem, z ní pramenila první přesilovka pro hosty. Jenže Bruslaři měli značný problém se dostat do útočného pásma, či se v něm následně udržet. Jan Hruška dokázal srazit kotouč a získat tím samostatný únik ve vlastním oslabení, bohužel na Jana Růžičku nevyzrál. Hosté znovu přidali na obrátkách v závěru třetiny, další prostor pro důležité a výborné výkony Daniela Dolejše, ale i pozornou a obětavou obranu domácích. Na rozdíl od první periody Vítkovičtí nástup soupeře zachytili a i díky tomu a především díky své aktivitě a předváděné hře mohli do druhé přestávky jít s dvoubrankovým vedením.

Dva góly navíc i dosud úspěšná hra dávaly domácím důvod k sebevědomému vystupování na ledě. Za dané konstelace byl míček na straně Boleslavi, která potřebovala zabrat, aby s nepříznivým stavem něco udělala. Ve 42. minutě se bílo-zelení pokusili o snížení, pomoci jim měl závar v útočném pásmu s řadou šťastných odrazů, i tak ale Dolejš dokázal spršce střel odolat. Zvýšenou aktivitu mohl proměnit střelou z mezikruží Flynn, ale také neuspěl. Krátce na to Boleslav získala k dispozici druhou početní výhodu, jenže ani v této nebyla dostatečně důrazná, aby si vytvořila tlak. A následný faul Flynna přesilovku zhatil a vyrovnal síly na ledě. Modro-bílí přidali na tempu, přes střední pásmo procházeli snadno a aktivně drželi soupeře na distanc. Dalším klíčovým faktorem v cestě za body bylo pro Vítkovice ubráněné oslabení v 55. minutě. Hosté se pak museli postavit už konsolidovaným a povzbuzeným pěti soupeřům a proti nim měli stupňovat svůj tlak. To se ale nestalo. Ostravané dobrým pohybem nepouštěli soupeře do vlastní třetiny. Boleslav v závěru zkusila hru bez brankáře, ale to nemohlo už nic zvrátit na faktu, že si Vítkovice pohlídaly vedení a zapsaly první tříbodovou výhru roku 2021 na konto.

HC VÍTKOVICE RIDERA – BK Mladá Boleslav 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Branky: 11. Lakatoš (Fridrich), 27. L. Krenželok (Lakatoš, Pyrochta), 29. Schleiss (L. Krenželok) – 18. Flynn (Najman, P. Kousal)
Rozhodčí: Hejduk, Kika – Lederer, Lučan. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 33:25

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, Polák, Gewiese, Galvinš, Koch, L. Kovář, Černý – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Schleiss – Mallet, Mikyska, Kalus – Fridrich, Werbik, Dočekal

BK Mladá Boleslav: J. Růžička – Hrbas, Ševc, Moravec, Pláněk, Fillman, Šidlík – Strnad, Bičevskis, J. Stránský – Lunter, Cienciala, D. Šťastný – Jaaskelainen, Claireaux, Alderson – Flynn, Najman, Kousal – G. Szturc