HC VÍTKOVICE RIDERA011002Prohra
BK Mladá Boleslav011013Výhra

28.2.2020 17:30 A tým 2019-2020 49

VIT – MBL 2:3 SN: Proti Boleslavi alespoň bod, nájezdy vyšly lépe hostům

Tři kola před koncem základní části mají Vítkovice náskok na sestupovou příčku šest bodů. Svůj odstup od čtrnácté pozice navýšili díky bodu vydolovanému v domácím zápase proti Mladé Boleslavi, ve kterém měli modro-bílí objektivně i hodně štěstí. Osud duelu rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých byli Bruslaři o jednu penaltu úspěšnější.

BK Mladá BoleslavVýhra Kladna ve čtvrtek na ledě Sparty zredukovala náskok Vítkovic na sestupovou příčku z osmi na pět bodů a Ostravané se tak museli upnout v předposledním domácím duelu základní části ke snaze získat tři body. Proti nim se postavila Mladá Boleslav, černý kůň sezony, který ze třetí pozice ztrácel na druhou Plzeň jen jeden bodík. Trenéři modro-bílých nominovali na vlas stejnou sestavu, která před týdnem porazila právě druhou Plzeň.

Ostravané se snažili takzvaně vlítnout na svého soupeře a hned v úvodu se tlačili do zakončení, bohužel nepřesných. Hráči bruslařského klubu dostáli minimálně v prvních minutách svému jménu, byli rychlí, draví, brusliví. Hned ve 2. minutě nahazoval Mario Lunter puk z rohu na Svobodu a ten s ním měl potíže, větší problémy ale pro domácího gólmana nastaly hned poté, co jej hosté z dorážek zasypali množstvím střel. Vítkovičtí se snažili rychlé hře přizpůsobit a přidávali k ní i tvrdost, což předváděli už klasicky Výtisk a také Trška s Dočekalem. V 5. minutě měli modro-bílí obrovskou šanci, když byl do samostatného úniku vyslán Radek Veselý, ale na Gašpera Krošelje se skákajícím kotoučem nevyzrál. Krátce na to se domácí usadili v útočném pásmu a strážce boleslavské svatyně musel snést tvrdou střelu Dudase z modré. Vítkovickou aktivitu však následně zbrzdila dvě slepená oslabení. Hosté byli v početních výhodách nebezpeční, i když většinu času dokázali Ostravští odrážet puky do středního pásma. Po ráně Ševce zvonila za Svobodou tyč. Tvrdou ránu však navzdory oslabení vyslal na Krošelje i Lakatoš. Další dělovku, tentokrát od Bukartse, schytal hostující brankář už v rovnovážném stavu. Zajímavou akci předvedl v 16. minutě obránce Černý, když se uvolnil z modré čáry a překvapil Krošelje. Zeleno-bílí kontrovali v poslední minutě první třetiny, Zohornova akce opět rozezvonila tyč vítkovické klece a krátce na to Svoboda doslova vyčapal pokus Klepiše.

Druhou periodu načal brejkovou situací domácí celek. Dominik Lakatoš se snažil uvolnit se v samostatném úniku, byl blokován, přesto se hnal na Krošelje a i zakončil, ale bez úspěchu. Rychlý nástup druhé třetiny byl ale spíše jen propagační, protože jinak byla prostřední dvacetiminutovka mnohem bojovnější a urputnější, než ta první. Každopádně oba celky prokazovaly kvalitu jak v defenzivě, tak dravost v útoku. Například pokus Boleslavi o přečíslení tří proti dvěma zblokoval šikovně Dočekal. Ostravané rovněž ve 27. minutě ustáli tuhý nápor soupeře v jejich obranném pásmu. V polovině utkání se navíc dočkali své první přesilové hry, v ní si na teč na středu počíhal Schleiss, ale puk byl sražen nad. Dudasova následná dělovka byla odražena Krošeljovou vyrážečkou. Potřetí se kanadský obránce s maďarským pasem připomenul ve 34. minutě, když střílel zpoza kruhu, ale ani jeho rána, ani následné dorážky do brány neprošly. Netrvalo ovšem už dlouho a Vítkovice se ujaly vedení. Dobrou práci celé pětice v útočném pásmu dokázali přetavit nahrávající Roman, z modré čáry střílející Štencel a před Krošeljem tečující Roberts Bukarts – 1:0. Ve 37. minutě mohl srovnávat Lunter, ale jeho hbitou dorážku Svoboda zastavil vykopnutím betonu. Ostravské vedení přesto vzalo za své, po chybě na modré čáře při rozehrávce Boleslav otočila hru a po spolupráci s Radimem Zohornou se trefil David Šťastný – 1:1. Ztráta vedení sice nijak viditelně domácí nesrazila, nicméně remíza vydržela až do druhé sirény.

Vítkovičtí si byli vědomi, že po dvou třetinách hrají s Boleslaví nejotevřenější partii této sezony, ale také moc dobře věděli, že potřebují vyhrát. Po přestávce se ale do honby za třemi body vrhli hosté, Svoboda v krátkém sledu po sobě likvidoval nebezpečné šance Bruslařů, nutno přiznat, pomáhaly mu i nepřesnosti v zakončení, nicméně domácí byli v úvodu třetí třetiny pod tlakem. Situaci mohl zklidnit atak první formace ve 44. minutě, ale ani Schleissova střela, ani Hruškova dorážka k tyči se neujaly. Územní převaha pak dál zůstávala na hokejkách hostů a špatné střídání a následný trest za hru v šesti měl tlak na domácí ještě zvýšit. Přitom ale v oslabení ujel v dokonalém samostatném úniku Dominik Lakatoš, ale opět mířil mezi betony Krošelje a opět neuspěl. Pak přišel očekávaný tlak a díky němu šla Boleslav do vedení čistým průstřelem Davida Šťastného z kruhu – 1:2. Za Ostravany mohl srovnávat záhy Peter Šišovský, ale v šanci na hraně brankoviště před ležícím Krošeljem byl zablokován a byla z toho druhá přesilovka pro domácí. Z ní pak byla nakonec minuta a osm vteřin dvojnásobné početní výhody poté, co Schleisse před bránou podrazil Luntner. Ostravané měli jedinečnou příležitost vrátit se do zápasu. Doslova a do písmene přesně tu minutu a osm vteřin Vítkovičtí ždímali hosty a pálili ze všech pozic, s koncem trestu Bernada se z mezikruží trefil pod víko Dominik Lakatoš a bylo srovnáno – 2:2. Boleslavská odpověď mohla přijít hned, ale brejk dvou proti jednomu vychytal Miroslav Svoboda neskutečně v leže hokejkou. Domácí si na to vybrali pro jistotu oddechový čas, aby uklidnili situaci. Bruslaři se ale rozhodně nehodlali s remízovým stavem smířit a dál dotírali velice aktivně. Vítkovičtí se uvolnili v 54. minutě, před bránou mohl střílet Roman, ale jeho pokus šel vysoko nad. Domácí s ubývajícím časem změnili taktiku, začali blokovat rozehrávku hostů už ve středním pásmu, nebyl to sice speciálně pohledný hokej, ale účinný a otevíral šance na nenadálý brejk, když Boleslavští chodili takzvaně do plných už ve středním pásmu. V 57. minutě hosté zatlačili, vše vyřešila pohotová lapačka Svobody. S blížícím se koncem třetí třetiny zkusili i domácí své štěstí, brejk Lakatoše ale také skončil v rukavici brankáře soupeře.

Hned zkraje prodloužení musel Miroslav Svoboda zasahovat, oba týmy se rozhodně nešetřily a rychlé protiútoky zvedaly tlak nejen fanouškům na tribunách. V 63. minutě měli obrovskou příležitost domácí při přečíslení Lakatoše s Dudasem, následně za Krošeljem zvonila i tyč, ale utkání pokračovalo. A ve strhujícím tempu. Hned na to vychytal Svoboda únik Klepiše. Nahoru dolů a čas plynul. Dvě vteřiny před koncem prodloužení šel pykat za faul domácí Peter Trška, hosté si vzali oddechový čas a zkusili využít minimum času na zlomení utkání v přesilové hře bez brankáře.

Nájezdy byly o jediné proměněné exekuci, tu hned v první sérii úspěšně provedl hostující David Bernad, když si blafákem s naznačením rozhýbal Svobodu a byl s to dostat puk za jeho záda – 2:3. Nikdo jiný z Bruslařů ale ostravského brankáře nevyzrál. Gašper Krošelj vychytal v penaltách všechny Vítkovické, včetně expertů Bukartse či Romana, což v konečném důsledku znamenalo, že si hosté vzali bod navíc. Modro-bílí tak mají tři kola před koncem základní části odstup na poslední místo šest bodů, ve hře je ovšem ještě devět. V neděli hrají navíc v Litvínově.

HC VÍTKOVICE RIDERA – BK Mladá Boleslav 2:3 SN (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0)

Branky: 34. Bukarts (Štencel, Roman), 51. Lakatoš (Mallet, Bukarts) – 38. D. Šťastný (R. Zohorna, Jeglič), 47. D. Šťastný (Hrbas, Skalický), rozhodující nájezd Bernad. Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva – Bryška, Rožánek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 5 309. Střely na branku: 34:34

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, Trška, L. Kovář, Dudas, Výtisk, R. Černý, Gregorc – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Bukarts, Roman, Lakatoš – Dej, R. Veselý, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

BK Mladá Boleslav: Krošelj – Hrbas, Ševc, Dlapa, Pláněk, Bernad, Fillman, Hrdinka – Skalický, Zbořil, Klepiš – R. Zohorna, Jeglič, D. Šťastný – Lunter, Bičevskis, Kašpar – Flynn, Najman