HC VÍTKOVICE RIDERA1113Výhra
Bílí Tygři Liberec1102Prohra

26.11.2017 16:00 A tým 2017-2018 26

VIT – LIB 3:2: Ubojované vítězství nad vicemistrem ukončilo sérii porážek

Příkladně bojovali, makali a měli i štěstí. Vítkovičtí hokejisté na domácím ledě po dvou výpadcích konečně uspěli a také po třech  porážkách slaví plný tříbodový zisk. Vyrovnané utkání s houževnatým Libercem rozhodl pikantní moment, při kterém napadající hostující obránce srazil po šanci Rostislava Olesze svého brankáře i s pukem do brány.

HC Bílí Tygří LiberecDůležitý souboj o tři extraligové body a přerušení série porážek, ale také odpoledne v duchu oslavy klubové legendy. Takové předznamenání měla bitva mezi Vítkovicemi a Libercem. Ostravané před utkáním přivítali hosta z nejvzácnějších, legendárního útočníka Miroslava Fryčera, který nejprve absolvoval autogramiádu v útrobách OSTRAVAR ARÉNY a vhodil také čestné buly extraligového zápasu. Pikantní nádech poslednímu střetnutí první poloviny základní části dodala i domácí premiéra slovenské posily Milana Bartoviče, který v červeném vítkovickém dresu nastoupil proti „svému“ Liberci. Miroslava Fryčera ocenila slušně zaplněná Aréna potleskem ve stoje. Domácí si v prvním dějství vypracovali řadu zajímavých šancí, proto bylo možná až překvapivé, že poměr střel hovořil po první dvacetiminutovce ve prospěch Liberce. Hned v 1. minutě si na pas Hrbase najel před bránu Szturc, ale minul. Ostravané nevyužili početní výhodu, hosté je velice dobře napadali a nedali jim příliš prostoru k účinnému sestavení přesilovkového vzorce. V 9. minutě to byl opět Szturc, kdo měl na holi první gól, nádhernými kličkami a uvolněním kotouče se prosmýkl středem přes bránící hráče, tváří v tvář Willovi se pokusil o blafák doleva, zatímco puk spustil doprava. Will instinktivně nechal hůl na ledě a kotouč se po ní svezl do rohu. Krátce na to hledal před bránou střílenou přihrávkou Stránský Kurovského, ale přihrávka přeskočila hůl zakončujícího hráče. Neuspěl ani Lev, který pálil v situaci jeden na jednoho. Až v 17. minutě se kombinace Vítkovic ujala, po Szturcově přistrčení si na volný kotouč před brankoviště najel David Květoň a hbitou střelou zavěsil pod víko liberecké klece – 1:0. Bohužel vedení domácích vzalo brzy za své, Kolmann našel u volné tyče nekrytého Jana Ordoše, pro kterého bylo zametení puku do volné klece jen třešničkou na dortu – 1:1.

Druhou třetinu otevřela přesilová hra Vítkovic. Červeno-modří byli ze začátku nepřesní v adresování finálních pasů, pak mohli zužitkovat přečíslení tří proti jednomu, jenže přihrávka na zakončení skončila na holi zalehnuvšího bránícího hráče. Liberec pak málem udeřil v oslabení, v úniku dvou proti jednomu naštěstí střílející Lukáš Krenželok minul. Vítkovičtí mohli ve 24. minutě odskočit zpět do vedení, přečíslení Kurovského s Jáchymem ale opět ztroskotalo na neúspěšné přihrávce přes bránícího hráče. Ostravané chybovali ve střídání a měli pykat, Severočechy ale o výhodu připravil Martin Bakoš nebezpečnou hrou vysokou holí, za kterou pro krvavý šrám v obličeji domácího hráče inkasoval rovnou čtyři minuty. Domácí se nejprve zastříleli, aby pak udeřili z blízka. Petr Kolouch ve 27. minutě našel před bránou Ivana Baranku, který dloubnutím do puku poslal Vítkovice opět do vedení – 2:1. Přetahovaná nadále pokračovala. Liberec sevřel domácí v jejich pásmu ve 32. minutě, Šmídovu střelu naštěstí vytěsnil Bartošák ramenem. Také Ostravané zamotali soupeři v jeho třetině hlavu, Výtisk pálil hodně nebezpečně z modré čáry. Bohužel domácí vedení do druhé sirény neudrželi. Převahu před bránou Patrika Bartošáka zužitkovala dvojice Šmíd – Jánošík. Oba se stáhli až na kruhy, Ladislav Šmíd přihrál na pravou stranu Adamu Jánošíkovi, který dokázal vystřelit rychleji, než se bránící hráči či brankář stačili do volného prostoru přesunout – 2:2.

Poslední třetina byla dramatickým vyvrcholením vyrovnané bitvy, které nahrálo více do karet domácím. Přitom Liberec začal neuvěřitelným náporem a bušil do soupeře v jeho obranném pásmu. Vítkovičtí se horko těžko osvobozovali, natož, aby ohrozili bránu protivníka. Ve 44. minutě ale z nenápadné akce přišel zlomový a klíčový moment. Rostislav Olesz vystihl špatnou rozehrávku na hranici středního pásma a sám se vydal na Willa. Liberecký brankář jeho střelu vystihl a zdálo se být po akci, dojíždějící obránce Derner ale chtěl tělem dohrát Olesze, který ale střet ustál, zatímco Derner spadl na Willa a společně s ním i s pukem skončil v bráně. Sudí logicky uznali platnost gólu – 3:2. Liberečtí se hodně zlobili, trenér Pešán si několikrát nechal celou situaci vysvětlit, nicméně už s tím nic nemohl udělat. Za těchto okolností Bílí Tygři ještě přitlačili, snažili se dosáhnout třetího vyrovnání, nebezpečně pálil Bakoš, Bartošákovi udělala problémy i střela z modré čáry v 51. minutě. Hosté najednou začali dávat prostor frustraci, to se odrazilo v jejich nedisciplinovanosti. V rozmezí 54. a 55. minuty inkasovali hned 36 trestných minut. Dominik Lakatoš vyfasoval deset minut za nesportovní chování, Petr Jelínek po ostrém ataku na Ivana Baranku dokonce musel zamířit do kabin za hrozivého pískotu publika. Vítkovičtí nenaložili se dvěma minutami přesilovky pěti proti třem vůbec dobře, ale když už nic jiného, získali čas. Liberec v závěru vrhnul všechny síly do útoku. Ostravané odolávali na hraně možného, ale téměř dvouminutový tlak šesti soupeřů dokázali ustát a po třech porážkách konečně naplno bodovali a především uspěli na domácím ledě.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 17. D. Květoň (Szturc, Roman), 27. Baranka (Kolouch, Roman), 44. Olesz – 18. Ordoš (Kolmann, P. Jelínek), 38. Jánošík (Šmíd, Kvapil). Rozhodčí: Kika, Šír – Tošenovjan, Hanzlík. Vyloučení: 2:7, navíc Lakatoš (LIB) 10 minut osobní trest za nesportovní chování a P. Jelínek (LIB) do konce utkání za napadení. Využití: 1:0. Diváci: 6341. Střely na branku: 22:28

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Szturc – Olesz, Lev, Bartovič – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Jáchym, Š. Stránský – Tomi

Bílí Tygři Liberec: Will – Ševc, Havlín, Šmíd, Jánošík, Derner, Kolmann, Pyrochta – Kvapil, P. Jelínek, Ordoš – L. Krenželok, Bulíř, Bakoš – J. Vlach, Redenbach, J. Stránský – Jašek, Bližňák, Lakatoš