:

HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra
Bílí Tygři Liberec1034Výhra

5.1.2021 17:30 A tým 2020-2021 26

VIT – LIB 1:4: Dobrý začátek, ale špatný konec. Liberec rozhodl ve třetí třetině

Znovu dobrý vstup do utkání, znovu velké úsilí, bojovnost, ale bohužel i tentokrát bez bodu. Vítkovice vstoupily do zápasu s Libercem lépe a pomohly si i přesilovou hrou. Bohužel třetí třetina patřila favoritovi, který utkání zlomil rozdílovou brankou v momentě, kdy pro zranění hráli domácí oslabeni. Ostravany nespasil ani výborný výkon brankáře Dolejše.

Domácí premiéra nového roku a v ní souboj s posledním vítězem Prezidentského poháru. Vítkovice do něj šly už bez Rostislava Marosze, který se na zbytek sezony vrátil zpět na Kladno. Do brány nominovali trenéři Daniela Dolejše, obnovení se dočkala formace mladíků ve složení Lednický – Baláž – Ryšavý. Do jubilejních zápasů naskočili Dominik Lakatoš (300.) a Rastislav Dej (700.).

Vítkovice působily v prvních minutách hry aktivněji, mnohem častěji operovaly v obranném pásmu soupeře, ale územní převahu nedokázaly přetavit v gólovou šanci, natož v otevření skóre. Bílí Tygři, přestože byli v Ostravě už den předem, působili na úvod spíše pomalejším dojmem, výjimkou byl snad jen zárodek přečíslení tří proti dvěma a nepřesný pokus Pekaře z druhé vlny. V 7. minutě se do náznaku samostatného úniku dostal Dominik Lakatoš, místo přímého zakončení, ale posunul do tandemu za sebe na Vojtěcha Poláka, který ale před odkrytou branou neobstál a nezakončil. Daniel Dolejš poprvé vážně zasahoval v 9. minutě, když z druhé vlny pálil Ronald Knot, důrazně si následně počínal v brankovišti hostující Pekař a strhla se šarvátka, ze které pramenila také první přesilová hra domácích. Ovšem tím, kdo v ní mohl uspět, byli hosté poté, co Pavlík ujel sám s pukem. Daniel Dolejš ale prokázal kvalitu a nájezd vychytal. Vítkovičtí ožili, zabrali útočné pásmo a Alexandre Mallet našel před bránou Liberce připraveného Marka Kaluse a jeho střelu z první – 1:0. Jenže také Bílým Tygrům přála početní výhoda, ve 13. minutě se z vyrovnání po dorážce z pravé strany radoval Jaroslav Vlach – 1:1. Přetahovaná pokračovala, Liberec se dostal do tempa. Velkou šanci měli domácí, konkrétně po brejku Vojtěcha Poláka střílel Hruška, ale brankář Jaroslav Pavelka puk mířící do středu branky kryl. Vítkovičtí v závěru první periody ustáli s přehledem druhé oslabení, a tak byl stav po dvaceti minutách jasně dán remízou.

Druhé dějství odstartovali střeleckými pokusy domácí, ale byly to spíše propagandistické snahy z větší dálky, které buď Pavelka viděl, nebo vůbec nemusel hasit. Každopádně i tím dali Vítkovičtí hostům, jejichž dresu tentokrát namísto tradičního tygra dominovalo logo sponzora, najevo, že chtějí hrát aktivní partii. Ve 27. minutě se připomenuli hosté, Rosandič z rohu přihrával křížně přes osu na Lence, ale následné dorážce směrem k Dolejšovi chyběla potřebná razance. V polovině utkání se mohl Liberec radovat ze zisku vedení, po tlaku v pásmu pálil z levého kruhu Kolmann, rychlá střela prošla za Dolejše, ale odrazila se pouze od tyče branky a do rohu. Bílí Tygři si vlastní chytrostí vypracovali další vyloženou šanci, to když ve 35. minutě zůstal za obranou domácích na útočné modré Petr Jelínek a puk také ideálně dostal. Znovu to byl ale Daniel Dolejš, kdo vyšel z duelu samostatného nájezdu úspěšnější, betonem dokázal pokrýt zakončení Jelínka. Vítkovický brankář byl nucen krýt ještě jedno sólo soupeře, ve 38. minutě na něj ze strany vyrazil osamocený Radovan Pavlík, v tomto utkání už podruhé a podruhé ve vlastním oslabení, jenže reparát nesložil Dolejš znovu puk zachytil.

Třetí třetina začala spíše opatrněji, ale větší snaha o aktivitu byla znát u hostů. Ti také ve 44. minutě přitlačili soupeře, pokus Lence ze strany ještě Dolejš kryl. V momentě, kdy se jeden z bránících hráčů zvedal těžce z ledu a odjížděl na střídačku, Liberec udeřil přesně z místa, kde chyběl zraněný hráč. Následný odražený kotouč se odrazil k Michalu Birnerov, který mohl pohodlně poslat hosty do vedení– 1:2. Bílí Tygři po vstřelení druhé branky nadále okupovali třetinu Vítkovic, takže Ostravané byli nadále pod tlakem a měli problém se uvolnit a osvobodit se. Až po komerční přestávce se domácí konečně osmělili a začali rozvíjet útočné akce před Pavelkou, vážnější střelu ale na něj neposlali žádnou, potřebovali se více tlačit do zakončení a vytvářet si příležitosti. Rychlou, ovšem pro domácí bolavou náplastí, na jejich aktivitu byl brejk hostů ve 49. minutě, po něm se tvrdou dorážkou prosadil Tomáš Rachůnek a zajistil Liberci dvoubrankový náskok – 1:3. Za daného stavu zbývalo domácím jediné: jednat, a to rychle. Jenže čas ubíhal a hra se odbývala spíše před Dolejšem. Vítkovičtí potřebovali impuls, něčím se nakopnout. Pokus o tvrdší hru se neujal, naopak nahrál hostům další přesilovkou. V ní nastřelil Radovan Pavlík tyč vítkovické klece. Náznak onoho potřebného impulsu mohl přijít na závěr vyloučení Krenželoka, když se do pokusu o únik v oslabení natlačil Lukáš Kovář, ale vinou zásahu hokejkou bránícího hráče nebyl schopen efektivně zakončit. Definitivní konec nadějí pro Ostravany přinesla 55. minuta, kdy se po buly v útočném pásmu podařilo Radanu Lencovi prostřelit Dolejše pod víko jeho klece – 1:4. Za daného stavu a s necelými pěti minutami k dispozici bylo zřejmé, že Vítkovice k bodům nasměrováno nemají.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)

Branky: 11. Kalus (Mallet, Mikyska) – 13. J. Vlach (Průžek, T. Rachůnek), 44. Birner (Lenc, R. Knot), 49. T. Rachůnek (Jelínek, Průžek), 55. Lenc (Musil). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Kis, Axman. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: X:X. Bez diváků. Střely na branku: 22:33.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Gewiese, R. Polák, L, Kovář, Štencel, R. Černý, Trška, L. Doudera – V. Polák, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Schleiss – Mallet, Mikyska, Kalus – Lednický, Baláž, Ryšavý

Bílí Tygři Liberec: Pavelka – Vitásek, R. Knot, Rosandič, Hanousek, Derner, Kolmann, Havlín – Birner, Musil, Lenc – T. Rachůnek, Jelínek, Průžek – Vlach, Hrabík, R. Pavlík – Špaček, Šír, Pekař