HC VÍTKOVICE RIDERA100022Výhra
Bílí Tygři Liberec001011Prohra

25.1.2019 17:30 A tým 2018-2019 38

VIT – LIB 2:1 SN: Vítkovice doma srazily dalšího favorita, tentokrát Liberec

Po dvou dnech znovu do nájezdů, ale po zcela odlišném průběhu než ve středu. Vítkovice sehrály s favorizovaným Libercem výborný zápas, vyrovnaný a také velice těsný. Bílí Tygři dokázali srovnat až ve třetí třetině, ale ani to, ani umění nejproduktivnějšího hráče extraligy Kvapila však nepřipravilo Ostravany o devátou domácí výhru v řadě. Nájezdy byly kořistí Patrika Bartošáka a vítězného střelce Ondřeje Romana

Posledním soupeřem v baterii domácích zápas lednového programu byl Vítkovicím Liberec. Bílí Tygři přijeli na led Ostravanů v pozici druhého celku tabulky a chtěli navázat na úspěch předešlého vzájemného utkání, které jednoznačně ovládli 4:0. Proti se chtěli postavit domácí, kteří měli na dohled případnou devátou domácí výhru v řadě.

Zápas začal s neočekáváným půlhodinovým zpožděním, na vině byla technická závada na rolbě, která nejprve nedovolila upravit po rozbruslení led a následně hatila také snahu odvézt porouchaný stroj a vyměnit jej za bezchybný. Oba týmy i fanoušci se ale nakonec dočkali a i přes zpoždění viděli od počátku velice svižný hokej. Byl to Liberec, konkrétně Martin Ševc, kdo jako první ohrozil bránu soupeře, Vítkovičtí se ale uvedli v následném brejku, ale Schleiss netrefil puk před bránou. Ostravané udrželi protivníka na uzdě navzdory oslabení, ve kterém sice byli pod tlakem, ale dokázali blokovat střely, a tak jediným vážnějším ohrožením byl pokus Kvapila v samotném závěru. V 6. minutě se podařilo ujet Šimonu Stránskému v přečíslení s Patrikem Zdráhalem. Stránský váhal, ale nakonec zvolil střelu, Roman Will puk pouze vyrazil a připravený Patrik Zdráhal na druhé straně hbitě doklepl do brány – 1:0. Domácí si počínali sebevědomě, rychlým přístupem dostávali Severočechy pod tlak, vytvářeli si šance. Bílí Tygři zahrozili v závěru, kdy Ostravany přitlačili v jejich pásmu, Patrik Bartošák byl připraven, zlikvidoval opět aktivního Kvapila. Dost se hrálo také do těla, konec první periody provázely náznaky šarvátek, nejprve Šidlík, pak Květoň se dostali do křížku s hostujícím Jelínkem.

V první třetině Liberec chvílemi tápal, proto do druhé periody vstoupili svěřenci trenéra Pešána viditelně aktivnější. Kýžený výsledek jim to ale nepřineslo. V prostředním dějství totiž excelovali brankáři a také obrany obou celků. Každopádně i tak se hrál výborný a pohledný hokej, spousta šancí na obou stranách, aktivní i agresivní přístup. Vítkovičtí ustáli jedno oslabení, Liberečtí hned dvě a půl. Šancí na gól bylo na obou stranách jako máku. Ostravané mohli proměnit přesilovku, ale dvě ostré střely Zdráhala likvidoval Will. Ve 26. minutě zase v liberecké početní výhodě tečoval před brankovištěm Birner, ale Bartošák byl připraven. Ve 31. minutě vyrazili domácí do přečíslení tří proti jednomu, ale finální přihrávka neprošla k adresátovi. Krátce na to vychytal Patrik Bartošák poloúnik Filippiho, ale stejně tak na druhé straně Will dokázal zneškodnit zcela samostatný brejk Patrika Zdráhala. Bezbranková druhá třetina tak jen podtrhla resultát první periody, Vítkovičtí stále drželi jednobrankový náskok.

Ačkoli třetí třetinu otevřel prudkou ranou z kruhu domácí Roman Szturc a liberecký Roman Will tak tak puk vytěsnil ramenem nad branku, byli to hosté, kdo opticky opanovali dění na ledě po druhé přestávce. Bílí Tygři si vynutili převahu, ale nutno podotknout, že především poziční. Nezasypali Vítkovické přívalem střel, ale rychlou kombinací a rotací v pásmu si připravovali co nejideálnější pozici pro zakončení. Ve 44. minutě mohli paradoxně Ostravané své vedení navýšit, když Výtisk uvolnil Lva, jenže jeho pokus Will vystihl a na odražený puk chyběla dorážka. Velkou šanci měl krátce na to hostující Filippi, jeho ránu z mezikruží naštěstí Bartošák vyškrábl koncem hole. Kombinační převaha Liberce pokračovala a ještě se umocnila ve 48. minutě při přesilové hře. Bílí Tygři výhodu sehráli expresně, rozebrali si hráče a puk po ose Filippi – Birner putoval křížně na druhou stranu na Marka Kvapila, před kterým už byla jen odkrytá brána – 1:1. Pak začaly létat i Vítkovičtí a byl to opravdu strhující závěr třetiny. Ostravané sahali po vedení, ale svou přesilovku nevyužili, byť Tyborovo sjetí si před bránu postrádalo opravdu jen centimetříky.

Za stavu 1:1 dospělo utkání do prodloužení. V něm byli v úvodu lepší znovu hosté, ale domácí pomalu přebrali iniciativu. Rozhodnout mohli v přesilové hře, jenže navzdory tlaku Will i bránící Severočeši odolali a poslali tak zápas do samostatných nájezdů.

Nájezdy byly jasnou záležitostí brankářů. Patrik Zdráhal sice v úvodní sérii proměnil, ale pak neuspěli ani Birner, ani Lev – nastřelil tyč, ani Roman. Znovu to byl Marek Kvapil, který na konci třetí série vyrovnal. Pak pokračovali v představení Bartošák s Willem, když zneškodnili pokusy Schleisse, Redenbacha, Stránského a Filippiho. Penalty na náhlou smrt začali hosté. Kvapil napodruhé neuspěl, jenže ani Lev ne, Redenbach ani napodruhé nevyzrál na Bartošáka a ani Zdráhal nezopakoval úspěšnou exekuci. Osmou sérii načal opět neúspěšně Kvapil, ale pak se postavil k puku Ondřej Roman a precizním zakončením ukončil utkání – 2:1. Vítkovice vyhrály na svém ledě podeváté v řadě a v lednu si připsaly vedle skalpů Třince a Komety také ten liberecký.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 2:1 SN (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0)

Branky: 6. Zdráhal (Š. Stránský), rozhodující nájezd Roman – 48. Kvapil (Birner, Filippi). Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 5 893. Střely na branku: 25:42

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Poletín, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal – Baláž

Bílí Tygři Liberec: Will – Derner, Stříteský, Šmíd, Hanousek, Ševc, Doherty, Maier – Birner, Hudáček, Lenc – Kvapil, Filippi, Valský – L. Krenželok, Jelínek, Ordoš – J. Vlach, Redenbach, Zachar