HC VÍTKOVICE RIDERA0246Výhra
Bílí Tygři Liberec0134Prohra

21.10.2018 17:00 A tým 2018-2019 12

VIT – LIB 6:4: Konec porážek, Vítkovice přestřílely Liberec

Borci s rytířem Vítkem na prsou konečně prolomili smůlu. Po čtyřech zápasech opět slavili vítězství, konto soupeře zatížili hned šesti brankami, využili tři přesilovky, z nichž jedna byla pět na tři. Produktivní řádění Vítkovic odnesl druhý Liberec, který navzdory dotahování a přestřelce v závěru náskok domácích jednoduše nedohnal.

Těžká výzva ležela před vítkovickými hokejisty v neděli. Po čtyřech porážkách v řadě chtěli a potřebovali stůj co stůj zvítězit, ovšem jejich soupeřem byl Liberec, tým s aktuální nejlepší produktivitou v celé extralize. Proti rozjetému druhému celku soutěže provedli trenéři Ostravanů drobné korekce v sestavě, předně v první formaci nahradil na levém křídle Szturce Rastislav Dej.

Utkání předcházelo symbolické předání výstrojí z projektu NHLPA, které nejmenším vítkovickým hráčům do přípravky věnoval brankář Caroliny Hurricanes, sám vítkovický odchovanec Petr Mrázek. Střetnutí nejlepší ligové ofenzívy s jednou z nejkonsolidovanějších defenziv bylo dlouhou dobu taktickou bitvou. Vyrovnanou. Ani jeden z týmu si v úvodu nedokázal vypracovat větší gólovou šanci. Ve chvíli, kdy se Liberec pomalu začínal osmělovat k vyššímu útočnému tempu, přišlo na jeho straně provinění proti pravidlům a Vítkovičtí byli rázem na koni. Nejprve soupeře ždímali v ponechané výhodě, pak byli velmi aktivní přesilovce, bohužel bez gólového úspěchu. I proti pěti soupeřům ale Ostravané, tentokrát hrající v červených dresech, dokázali sami sebe dostat do velké příležitosti. Ve 13. minutě ujel sám Ondřej Roman, myslel to dobře, namísto zakončení zvolil zadovku na Radoslava Tybora, který ale už byl pod tlakem a zakončení tak bylo notně nepřesné. V 15. minutě hráli domácí druhou přesilovou hru, v ní byl blízko gólu Daniel Krenželok po rychlém průniku Patrika Zdráhala, ale ani první střela, ani následná dorážka nepřešly přes Romana Willa. Liberec se i díky dvěma oslabením nemohl dost dobře dostat do tempa a ráz hry tak udávaly Vítkovice. Gólovou šanci měl na své hokejce půl minuty před první sirénou opět Ondřej Roman při samostatném průniku, tentokrát zakončoval sám, mířil do horního růžku, ale přestřelil.

Liberec se pokusil do druhé třetiny vstoupit náporem, ale jeho převaha trvala jen krátce. Během ní se snažil nadvakrát propasírovat kotouč do brány Radan Lenc, ale neuspěl. Vítkovičtí si rychle převzali aktivitu zpět, byli hodně vidět. Ve 25. a 26. minutě jejich úvodní tlak vrcholil. Byl to David Květoň, kdo hrál hlavní roli, nejprve se před brankou neprosadil, pak se ale situace zopakovala, Šimon Stránský protáhl kotouč na pravou stranu znovu na Květoně, který dorážkou k tyči otevřel skóre a prolomil také vlastní gólové trápení – 1:0. Ondřej Roman byl hráčem, který byl za Vítkovice hodně vidět, ale kdo také měl opravdu neuvěřitelnou smůlu v zakončení. Ve 29. minutě vyrazil do úniku jako raketa, potřetí v zápase, tentokrát zvolil střelu, ale rozezvučel pouze brankovou konstrukci. Krátce na to znovu Roman stál před doslova prázdnou klecí, ale před doklepnutím mu kotouč odskočil od hokejky. Celkově ovšem Vítkovičtí ovládali dění na ledě, výborně hráli především ve středním pásmu, Bílí Tygři byli až zoufalí z toho, jak se jim přechod přes něj nedařil. Trochu více bojovnosti zápasu dodala drobná šarvátka mezi Schleissem a Dernerem. Následnou hru čtyř proti čtyřem ovládli opět domácí. Marek Hrbas napoprvé zcela sám ze strany nastřelil jen Willa. Pár vteřin poté už ale vítkovický obránce číslo 13 reparát složil a ranou k tyči zvyšoval – 2:0. Ve 34. minutě mohli rytíři odskočit do tříbrankového vedení, když se do nájezdu dvou proti nikomu dostali Květoň se Zdráhalem. Květoň vzal celou akci na sebe, zakončil, ale Willa nepřekonal. Liberec až v závěru druhé třetiny zabral. Do hry jej dostala vítkovická chyba na obranné modré čáře, po které se do přečíslení dvou proti jednomu dostali Kvapil s Liborem Hudáčkem a povedenou kombinací doťukali kotouč do brány – 2:1.

Hostující Ševc neukočíroval nervy v závěru druhé třetiny, což znamenalo, že si Vítkovičtí přenesli na start třetí periody početní výhodu. Po následném provinění Libereckých z toho byla najednou minuta přesilovky pěti proti třem. Diváci trnuli, ale Ostravané už tentokrát prolomili smůlu. Byl to Ondřej Roman, který se v předešlých fázích zápasu trápil v zakončení, kdo z kruhu z první vypálil nechytatelnou bombu – 3:1. Konečně se trefil a po pěti zápasech se Vítkovičtí také mohli radovat z využité přesilovky. Ale to nebylo vše. Pokračovala výhoda pěti proti čtyřem a vykutálený Patrik Zdráhal pouhých 28 vteřin po Romanově gólu zvyšoval šikovně zpoza brány – 4:1. Mezihra byla vyrovnaná, domácí kontrolovali dění na ledě, ale pak přišla dramatická přetahovaná. Vše začalo třetí využitou vítkovickou přesilovkou, z blízka se trefil Radoslav Tybor – 5:1. Až nyní, jako by hosté konečně vstoupili do zápasu podle předpokladů. Gólem Petra Jelínka z mezikruží potrestali vyloučení domácích – 5:2. Pak přišla hektická 52. minuta. Čas 51:38 a nádherné přečíslení dvou proti jednomu v podání Patrika Zdráhala se Šimonem Stránským s kombinací do prázdné brány – 6:2. Čas 51:58, pouhých dvacet sekund poté, protiútok Bílých Tygrů s úspěšně pálícím Tomášem Havlínem – 6:3. Následovala Ševcova tyč a utkání bylo na vážkách. V závěru třetí třetiny ještě rozhodčí vylučovali domácí. V 58. minutě hosté využili zkrácenou výhodu pěti proti třem, podruhé se prosadil Tomáš Jelínek – 6:4. I když snaha Liberce byla enormní, Vítkovičtí si nenechali náskok vzít úplně. Chytře dotáhli zápas do konce a po čtyřech porážkách v řadě slavili tříbodové vítězství, navíc s šesti vstřelenými brankami a třemi využitými přesilovkami.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 6:4 (0:0, 2:1, 4:3)

Branky: 26. D. Květoň (Š. Stránský, Šidlík), 33. Hrbas (O. Roman), 42. O. Roman (Lev), 42. P. Zdráhal (Š. Stránský, D. Květoň), 49. Tybor (O. Roman, Schleiss), 52. Š. Stránský (P. Zdráhal) – 38. L. Hudáček (M. Kvapil), 51. P. Jelínek (L. Hudáček, M. Kvapil), 52. Havlín (Lakatoš), 58. P. Jelínek (L. Hudáček, M. Kvapil). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Gebauer, Hanzlík. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:2. Diváci: 4 539. Střely na branku: 39:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Szturc, Pytlík, Baláž

Bílí Tygři Liberec: Will – Šmíd, Doherty, Derner, Kolmann, Ševc, Havlín – Lakatoš, Redenbach, Valský – Kvapil, Hudáček, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek, Ordoš – Zachar, Najman, D. Špaček – Chrtek