AZ Heimstaden Havířov2002Prohra

Datum Čas
1.8.2017 17:00

VIT – AZH 8:2: Vítkovice nakonec bez rozpaků rozstřílely Havířov osmi góly

Vstup do přípravného období hokejistům Vítkovic vyšel. V souboji s prvoligovým Havířovem jim sice na úvod mnoho nepřálo, ale za stavu 0:2 předvedli dokonalý obrat. Ostravané, hrající především v útoku s řadou mladých a zkoušených hráčů, si vytvořili převahu, soupeře pak už do větších šancí nepouštěli a sami zaznamenali osm branek.

Vítkovičtí do prvního duelu přípravy logicky proti prvoligovému soupeři nevyrukovali v papírově nejsilnější sestavě, ovšem známá jména ve výběru pro střetnutí s Havířovem rozhodně nechyběla, což dokládá začátek Patrika Bartošáka v bráně, účast Rostislava Olesze, Karola Slobody i třeba nové letní posily Petera Tršky. Trenéři se ale rozhodli, že v konfrontaci s účastníkem WSM Ligy dají dostatek prostoru hráčům, kteří bojují o sestavu. Docela slušná návštěva přišla v tropický den do OSTRAVAR ARÉNY, ale nutno přiznat, že co do hlasitosti to byli hosté, kdo měl navrch. A díky tomu a také díky motivaci proti extraligovému soupeři, patřil úvod zápasu AZetu. Chyba v defenzivě domácích pomohla hostům, Chroboček prosmýkl kotouč za vítkovické beky a se samostatným nájezdem Radek Pořízek naložil zkušeně, bekhendem mezi betony překonal Patrika Bartošáka – 0:1. Havířovští pookřáli, Vítkovičtí museli znovu zkonsolidovat hru. Vrátit se do zápasu mohli záhy, brankář Laco vyjel proti Kalusovi, za což si vysloužil dvě trestné minuty, jenže oslabení hostům vyšlo. To Havířovu se přesilová hra podařila, k odraženému kotouči před branou se dostal vítkovický odchovanec Vlastimil Malina a pohotovou dorážkou zvýšil pro Havířov – 0:2. Hostující fandové z toho byli samozřejmě u vytržení, domácí byli možná zaskočení, ale na ledě zase až tak ne. Postupně a systémově se modro-bílí dostávali do pásma a i když jejich šance zprvu nebyly z nejnebezpečnějších, pozičně i nátlakově měli navrch před svým soupeřem. Vyloučení na straně AZetu jim hrálo do karet, zkrácenou přesilovku pěti proti třem sice nevyužili, ale v pokračující výhodě našel Jan Hudeček křížným pasem Vojtěcha Tomiho, který se z první ranou k tyči nemýlil. Se závěrem třetiny přišel tlak Vítkovic, v největší šanci v brankovišti ale Laco dokázal odolat dorážkám Rostislava Olesze.

Tlak ze závěru první periody se naplno ukázal v prostřední části. Vítkovice jednoznačně dominovaly hře a výrazně jim také pomáhala častá vyloučení na straně soupeře, který nemohl jinak, než se nedovoleně snažit zachytit ataky Vítkovic. V podstatě se hrálo na jednu bránu a Ostravané předvedli dokonalý pětigólový obrat. Ve 23. minutě se krátce po skončení přesilové hry prosadil z kruhu Jan Hudeček – 2:2. Vítkovická převaha pokračovala a jen detaily připravily modro-bílé o dřívější zisk vedení, například Kalusova dorážka mířila jen těsně vedle. Ostravané dokázali skvěle zachytávat pokusy útoků Havířova ve středním pásmu a okamžitě otáčet hru do obranného pásma soupeře. Ve 28. minutě se v přesilové hře nádhernou forhendovou střelou prosadil Roman Szturc a získal tak pro Vítkovice vedení – 3:2. Než vůbec dozněl potlesk domácích, už brankář Laco lovil další kotouč ze své sítě, rychle z blízka pálil opět Jan Hudeček – 4:2. AZet si vzal oddechový čas, protočil brankáře, ale vše marně. Vítkovický tlak byl drtivý a Havířov se z vlastního pásma dostával jen sporadicky. Ve 38. minutě se po několika neúspěšných pokusech konečně prosadil i kapitán Rostislav Olesz, který uspěl střelou z mezikruží – 5:2. Tři vteřiny před koncem prostřední části pak na kruhu v jízdě napřáhl Jan Káňa a nedal střídajícímu Matouškovi šanci – 6:2.

Havířovští se už jen kvůli prestiži a početné skupině fanoušků nechtěli nechat zahanbit a snažili se alespoň ve třetí třetině trochu zmírnit vysokou porážku. Herní kvalita, klid, rozvaha a díky tomu i převaha ale byla permanentně na hokejkách domácích hráčů Vítkovic a v podstatě je neopouštěla ani v jejich vlastním oslabení. Gólové skóre doznalo změn, v samotném úvodu třetího dějství sice Kurovský nezužitkoval samostatný nájezd, když těsně přestřelil, ale konec ostravským gólovým hodům to rozhodně nebyl. Ve 49. minutě si velice důrazně v brankovišti Havířova počínal Tomáš Gřeš a nakonec i slavil úspěch, když puk do klece přece jen propasíroval – 7:2. V 53. minutě pak přišel moment dalšího exhavířovského hráče ve službách Vítkovic. Marek Kalus si skoro jako duch počíhal před bránou AZetu, byl téměř neviditelný, protože nikdo z bránících hráčů si jej nevšímal, jen na puku hrající Rostislav Olesz jej zaznamenal a přesným pasem na hůl jej vyzval ke gólové radosti – 8:2. V závěrečných minutách už jak někteří fandové Havířova v hledišti, tak ojedinělí hráči hostů na ledě chtěli hledat prostor pro šarvátky s Ostravany, domácí ale byli zcela klidní a v poklidu pak také dovedli utkání do vítězného konce.

Ohlasy po utkání:

Příprava 2017

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC AZ Havířov 8:2 (1:2, 5:0, 2:0)

Branky: 13. Tomi (Hudeček, Baranka), 23. Hudeček (Baranka, Hrbas), 29. Szturc (Urbanec, Bartošák), 30. Hudeček (Illéš, Tomi), 38. Olesz (Kalus), 40. J. Káňa (Klok), 49. Gřeš (Olesz), 53. Kalus (Olesz) – 2. Pořízek (Chroboček), 8. Malina. Rozhodčí: Hradil, Koziol – Gebauer, Hanzlík. Vyloučení: 3:8. Využití: 2:1. Diváci: 2256.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – D. Krenželok, Urbanec, Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Puzič, Trška – Š. Stránský, T. Jáchym, Szturc – Hudeček, Illéš, Tomi – Kurovský, Kuťák, J. Káňa – Gřeš, Olesz, M. Kalus

HC AZ Havířov: Laco – Drtil, Petran, Dudek, V. Ševěček, Chroboček, Šendera, Mrowiec – Bednář, Maruna, Kanko – Fronk, Sikora, Kotala – Pořízek, Haas, Peterka – Cihlář, Malina, D. Kafka – Bambula