HC VÍTKOVICE RIDERA10001Prodloužení, Prohra
PSG Berani Zlín00112Prodloužení, Výhra

8.9.2017 17:30 A tým 2017-2018 1

VIT – ZLN 1:2 PP: Premiéra za bod, Zlín zvládl obrat

Vítkovice vstoupily do nové sezony ziskem jednoho bodu. Moc spokojení ale Ostravané být nemohli. Utkání rozehráli dobře a mohli po gólu Zdráhala mohli na zisk tří bodů pomýšlet až do 59. minuty. Hosté ale dokázali v závěru vyrovnat a přesilovkovým gólem v prodloužení rozhodnout o svém dvoubodovém triumfu.

Vítkovičtí hokejisté vstoupili do sezony slavnostně. Před prvním utkáním se rozjela nová fanzóna před halou. Fanoušci mohli před arénou a pak i těsně před zápasem prostřednictvím videa na kostce slyšet novou klubovou hymnu. Před úvodním buly zazpíval dětský sbor českou státní hymnu a čestné vhazování provedla trojice mistrů z roku 1981 Jaroslav Vlk, Bohumil Kacíř a Radek Kuřidým. Pak už se šlo tvrdě na věc, Ostravané před sebou měli první překážku, kterou se stal Zlín. Vítkovičtí začali dobře, ale v úvodu utkání nemohli dost dobře založit útok. Zlín se přitom snažil pálit ze všech pozic, takže opticky začátek mohl vyznít pro berany. Ostravané začali svou převahu ukazovat postupem času, dokázali se dostávat do šancí. Připravenost Kašíka prověřil Hrbas, v přesilové hře Olesz posunul na Květoně, jenže ten nedokázal efektivně zakončit. Zajímavou individuální akci předvedl Szturc, když prošel přes tři hráče, ale vinou faulu bránícího Bukartse se neprosadil. Zlín z první periody mnoho nevytěžil. Pouze ve 12. minutě pálil hbitě z kruhu již zmíněný Roberts Bukarts. A tak v naději byli stále domácí, Oleszův brejk ve 13. minutě také nevyšel, a tak spíše než na krásu se museli Vítkovičtí zaměřit na účinnost. A podařilo se. V 17. minutě propasíroval z brankoviště puk za Kašíkova záda Patrik Zdráhal a zaznamenal první branku Vítkovic v nové sezoně – 1:0. Hosté ještě zkoušeli využít služeb videorozhodčího, jenže ten správnost a platnost gólu potvrdil. Vedení domácí ještě více nabudilo, zvyšovat záhy mohl Šimon Stránský, jenže jeho výpad po křídle nakonec Kašík vytěsnil nad horní tyč.

Prostřední periodu hodně kouskovala vyloučení na obou stranách. Hned v úvodu obdržel domácí Roman Szturc trest na pět minut a do konce zápasu za faul kolenem. Zlín se ale o pětiminutovou přesilovku připravil sám, když na trestnou za hrubost při buly zamířil Bukarts. Ve hře čtyř proti čtyřem byli domácí pořád aktivní, obrovskou šanci měl na holi David Květoň, ale v rozhodujícím okamžiku, jako by hledal ještě lepší pozici a obkroužením brány přišel o moment překvapení. Zlín ve tříminutové výhodě toho mnoho nepředvedl, ale bylo znát, že svou hru lepší. Ve 30. minutě mohl umocnit vítkovický náskok Jakub Lev, ale proti jeho střele vytáhl Libor Kašík expresní lapačku. Gól do prázdné brány jako by chtěli propašovat útočníci třetí ostravské formace ve 35. minutě, leč neúspěšně. Najednou se ale obraz hry změnil. Vítkovičtí faulovali ve své vlastní přesilovce a tím dostali soupeře na koně. Závěr druhé třetiny patřil Zlínu, který se stále častěji a nebezpečněji usazoval v útočném pásmu. Modro-bílí mohli za udržení vedení děkovat především Patriku Bartošákovi, který v posledních desítkách sekund druhé dvacetiminutovky předvedl hodně důležité a jisté zákroky.

Vstup do třetí třetiny ale měli domácí hodně agresivní. Po necelé minutě měl na holi druhý gól večera David Květoň, jenže Kašík dokázal znovu zasáhnout. Ve 42. minutě se proháčkoval až do brankoviště Petr Kolouch a Kašík možná i s pukem skončil za brankovou čarou, jenže rozhodčí okamžitě rozpažil na znamení neplatnosti gólu a nakonec se nešel radit ani s kolegou u videa. Boj v této fázi hry byl z obou stran svižný, bojovný, v dobrém slova smyslu urputný. Vítkovičtí působili zdravěji a sebevědoměji. Zlín byl důslednější. Při vyloučení Sedláčka dokázal přestát celých pět minut oslabení, a to ještě dost úsporně, na druhé straně měl Bartošák problém s dalekonosnou střelou Šťastného. Už proti pěti soupeřům měli Ostravané největší šanci, v úniku dvou proti jednomu se ocitl s pukem Patrik Zdráhal, jenže rozhodl se hledat v lepší pozici po levé straně najíždějícího Jakub Lva, prodlení se projevilo, do střely už hostující zadák dokázal lehnout a akci zastavit. Přese všechno modro-bílí stále vedli a nic na tom nezměnil ani pokus Rihardse Bukartse, Patrik Bartošák i v leže dokázal zasáhnout. Zlín se pokusil stupňovat svůj výkon, Vítkovičtí se rozhodně nesoustředili pouze na bránění výsledku, jenže ve směru dopředu se jim moc nedařilo. Minutu a půl před koncem třetí třetiny si hosté vzali oddechový čas a v šesti nastoupili na domácí. Rychlá akce slavila úspěch, po vyhraném buly berani přehustili prostor před Bartošákem a zpoza kruhu pálící Ralfs Freibergs ranou vyrovnal – 1:1. Zklamání v ochozech i na tvářích modro-bílých bylo znát.

Utkání dospělo do prodloužení. V loterii tří proti třem měli nejprve pozičně navrch opět domácí, jenže bez vyložené střely. Když se o brejk pokusili hosté, sudí ocenili souboj Lva s unikajícím soupeřem dvěma trestnými minutami a jen necelá půlminuta stačila beranům, aby přesilovku využili, trefil se David Šťastný a rozhodl o tom, že extra bod si veze domů Zlín – 1:2.

Ohlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE RIDERA – Aukro Berani Zlín 1:2 PP (1:0, 0:0, 0:1 – 0:1)

Branky: 17. Zdráhal (Lev, Hrbas) – 59. Freibergs (Ro. Bukarts, Kubiš), 62. Šťastný (Matějíček). Rozhodčí: Kika, Hodek – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:5, navíc Szturc (VIT) a Sedláček (ZLN) oba do konce utkání za faul kolenem. Využití: 0:1. Diváci: 6371. Střely na branku: 26:29

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Urbanec, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Dej – Kurovský, Š. Stránský, Szturc

Aukro Berani Zlín: Kašík – Nosek, Řezníček, Matějíček, Freibergs, Ferenc, Žižka, Horák – Ondráček, Sedláček, Veselý – Okál, Popelka, Kubiš – Ro. Bukarts, Šťastný, Ri. Bukarts – Fryšara, Kratochvíl, Illo