HC VÍTKOVICE RIDERA5106Výhra
PSG Berani Zlín1001Prohra

4.1.2019 17:30 A tým 2018-2019 32

VIT – ZLN 6:1: Pět branek Vítkovic během 13 minut rozhodlo

Kanonáda první třetiny rozhodla duel Vítkovic se Zlínem. Skóre sice otevřeli Berani, ale domácím následně stačilo 13 minut a 5 vteřin ke vstřelení hned 5 gólů. Houževnatí hosté sice nepolevili, ale Ostravané už se o jisté vítězství nenechali připravit. Do nového roku 2019 vstoupili modro-bílí ráznou výhrou.

Prakticky beze změn oproti poslednímu duelu roku 2018 nastoupili hokejisté Vítkovic do prvního utkání roku 2019. Den po 82. výročí historicky prvního ligového duelu vyrukovali Ostravané na jednoho z nejtradičnějších soupeřů české hokejové scény. Hostující Zlín přijel do Vítkovic s vidinou ukončení neúspěšné série a s vidinou návratu do první desítky tabulky.

Nad Ostravou se po Novém roce roztrhl pytel se sněhovou nadílkou a v OSTRAVAR ARÉNĚ se zase při prvním zápase v roce 2019 roztrhl pytel s góly. Tedy minimálně v první třetině zápasu Vítkovic se Zlínem. Od prvních okamžiků bylo, na co se dívat. První šancí domácích byl už ve 2. minutě zmařený únik Patrika Zdráhala, sluší se dodat, že to byla ojedinělá ubráněná šance Ostravanů. Skóre přitom paradoxně otevřeli hosté. Patrik Bartošák jel ve 3. minutě pro puk do rohu, napadal ho při tom Pavel Sedláček, Bartošák se dostal pod tlak, vrátil puk k brance, kde ale stál nebráněný Dominik Lakatoš a zasunul do prázdné klece – 0:1. Do 32 vteřin ale domácí srovnali, Jakub Lev našel před bránou kapitána Rostislava Olesze – 1:1. A pak už to byl vítkovický brankostroj, který v nynější éře najde jen těžko obdoby. První vyloučení na straně hostů, 5. minuta, Blaž Gregorc posunul na kruh na Šimona Stránského, rána a Vítkovice se ujaly vedení – 2:1. Brankáře Jakuba Sedláčka nahradil Tomáš Štůrala, ale ani on dlouho čisté konto neudržel. V 8. minutě ujel v akci dvou proti dvěma Stránský, navázal na sebe bránící hráče a předložil Patriku Zdráhalovi puk do prázdné klece – 3:1. David Květoň vyrazil ve 13. minutě ze strany a přesným ťukesem o břevno a tyč navýšil – 4:1. Zlín mohl korigovat v přesilové hře, v ní ale nepředvedl zhola nic. Ostravané byli zpět u kotouče, 16. minuta a chytrost nejproduktivnějšího hráče Ondřeje Romana, který z rohu odrazem o beka Padrnose uspěl – 5:1. První třetina měla jednoznačného lídra, kterým byly Vítkovice, proto se zdál neuvěřitelný údaj, který tvrdil, že poměr střel po prvních dvaceti minutách byl 21 ku 11 ve prospěch hostů.

Ani za tak jednoznačného stavu to Zlín nezabalil a bylo to ku cti hostům, že nadále se snažili bojovat a dobývat území soupeře. Do brány se vrátil opět Jakub Sedláček. Ostravané chtě nechtě polevili ve své útočné aktivitě a až na Gregorcovo posunutí puku k bráně a Tyborovu neúspěšnou dorážku vyzněla první část druhé třetiny jednoznačně pro Zlín. Jenže, územní a optická převaha ještě neznamenaly převahu gólovou. Vítkovičtí drželi svůj náskok a když se objevila šance, bez skrupulí ji využili. Stejně tak ve 31. minutě zahlédl Jan Schleiss za beky Zlína Patrika Zdráhala. Dalekonosnou přihrávkou vyslal Zdráhala do útoku a ten se v úniku ranou pod víko nemýlil – 6:1. Modro-bílí i díky tomu opět trochu pookřáli a tlačili se více do šancí, leč do druhé sirény už žádnou z nich neproměnili. Neúspěšně tak skončil průnik Kucsery mezi bránícími Berany a stejně tak výpad Deje kolem brány. Moc to ale Ostravany mrzet nemuselo, pětigólový náskok se zdál být před poslední periodou vcelku dostačující.

Zlínští ani ve třetí třetině neupustili od ofenzivního pojetí hry a stále věřili v zázrak, který by je mohl vrátit do utkání a případně jim nadělit body. Poslední perioda odstartovala náporem hostů, hodně nebezpečně si kolem brány počínal Fryšara, ale i na jeho pokusy dokázal Patrik Bartošák zareagovat. Frustrace Beranů i určité napětí mezi oběma týmy byly znát, ve 44. minutě se rozhořel konflikt mezi Kubišem a Schleissem. Jan Schleiss si nenechal líbit ani v 55. minutě rozmíšku s Valentou a i tady létaly šťouchance a rány rukavicí. Hokej ve třetí třetině působil dravě, oba týmy si vytvářely šance. Zatímco hosté pálili ze všech pozic, Ostravané si své příležitosti vypracovávali. Nejvíce domácím svědčila přesilová hra ze 48. minuty, Roman při ní už už zametal kotouč do brány, ale těsně minul, lépe řečeno, měl zablokovanou hokejku. Také Patrik Zdráhal pokukoval po dalším střeleckém zápisu, ale po střele švihem překazilo hattrick rameno Jakuba Sedláčka. Bezbranková třetí třetina do stavu zápasu nepromluvila, ovšem to už nic nezměnilo na faktu, že Vítkovice na svém ledě deklasovaly Zlín i přes jeho střeleckou aktivitu skóre rozdílem třídy a do roku 2019 vstoupily pokračováním úspěšné série ze závěru uplynulého roku.

Ohlasy trenérů po ukání

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 6:1 (5:1, 1:0, 0:0)

Branky: 3. Olesz (Lev), 5. Š. Stránský (Gregorc, Olesz), 8. P. Zdráhal (Š. Stránský), 13. D. Květoň (O. Roman, Šidlík), 16. O. Roman (Schleiss), 31. P. Zdráhal (Schleiss, Výtisk) – 3. Lakatoš. Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hanzlík, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 5 503. Střely na branku: 25:50

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Poletín, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal – Pytlík

PSG Berani Zlín: J. Sedláček (6. – 21. Štůrala) – Freibergs, Nosek, Žižka, D. Řezníček, Valenta, Matějíček, Padrnos – Kubiše, Fořt, Ondráček – Honejsek, Fryšara, Okál – Herman, Popelka, Kulda – Lakatoš, P. Sedláček, Šlahař