HC VÍTKOVICE RIDERA2103Výhra
PSG Berani Zlín0000Prohra

2.10.2018 17:30 A tým 2018-2019 6

VIT – ZLN 3:0: Vítkovice nad Berany dominovaly

Jednoznačnou výhrou a čistým kontem Patrika Bartošáka kontrovali hokejisté Vítkovic v dohrávce 6. kola na vlastním ledě po pátečním nezdaru v Olomouci. Ostravané herně Zlín zcela vymazali. Od debaklu hosty ušetřila jen třetí třetina, kterou modro-bílí sehráli spíše na jistotu.

Zatímco neděle byla pro oba týmy volným dnem, úterý naservíroval ostrou bitvu. Vítkovičtí hráči přes víkend rozdýchávali neúspěch v Olomouci a také ztrátu klíčových hráčů. Zlínští na tom byli obdobně po domácím debaklu od Liberce. Ostravané šli do tradičního souboje moravských týmů bez Rostislava Olesze a Petera Tršky. Kapitánské céčko převzal Jan Výtisk a sestava zaznamenala řadu změn.

Modro-bílí jako by nechali veškeré trápení a ostych opravdu na Hané. V první periodě hýřili aktivitou herní i střeleckou. Zlín dokázali předčit i v pohybu a nebylo tedy překvapením, že si vypracovali více vyložených šancí a radovali se i gólově. Vše nastartoval Jan Schleiss, nejprve už v 1. minutě ujel, poté ve 4. zakončoval spolupráci s Romanem Szturcem. Brankář hostů Jakub Sedláček byl schopen tyto šance zneškodnit, ale Ostravané tím dali o sobě rázně vědět. První úder přišel v početní výhodě. Šimon Stránský našel křížným pasem na druhém kruhu Lukáše Kucseru, proti jehož dělovce se Sedláček nestačil přesunout – 1:0. Druhý zásah přišel ve 12. minutě, to z mezikruží stejně razantně pálil Roman Szturc a Sedláček se za pukem stihl jen ohlédnout – 2:0. Náskok Vítkovic mohl být větší. Byl to znovu velice aktivní Szturc, kdo chytrým lobem překonal Sedláčka, jenže puk padl jen na břevno a od něj se odrazil mimo klec. Také čtvrtá vítkovická formace předváděla dobrý hokej, kromě zmíněné trefy Kucsery to byla kombinace tří proti dvěma, jejíž finální střele Patrika Zdráhala chyběl kousíček k úspěchu. Hosté toho mnoho nepředvedli, snažili se střílet, ale Patrik Bartošák mnoho práce minimálně do první přestávky neměl. Nejvíce byl vidět Nicolas Werbik, ale spíš pro svůj důraz, když agresivně doloval puk zpod Bartošáka a pak se před vlastní branou obořil na Schleisse.

Druhá perioda změnu kursu hry nepřinesla. Spíš jej jen potvrdila. Hned po přestávce se domácí uvedli rychlým brejkem Pytlíka. Pověstné nedáš dostaneš se potvrdilo záhy, jenže zcela obráceně. Zlín se pokusil zaútočit. Ondráček nastřelil břevno Bartošákovy klece, puk se odrazil zpět do hry a najednou jela dvojice Zdráhal – Stránský sama v přečíslení dvou na nikoho. Patrik Zdráhal proměnil sólo chladnokrevně – 3:0. Beranům mohly pomoci přesilovky, zahráli si dvě. Ovšem ani v jedné výrazněji neohrozili domácí. Vítkovičtí sehráli oslabení výtečně, dokonce sami sahali po čtvrtém gólu při pokusu Deje. Ve 27. minutě předvedli nádhernou kombinaci, naneštěstí po zadovce Lva nebyl Szturc schopen dost dobře vystřelit, přitom měl před sebou jen volný prostor. Každopádně ukázala se i defenziva Ostravanů. Při jedné z mála akcí Zlína zastavil Petr Šidlík vložením hole do finální přihrávky přečíslení dvou proti jednomu. Emoce vzplály v závěru třetiny, když se do sebe pustili Jan Výtisk s Pavlem Kubišem. Zlínský hráč totiž sestřelil dočasného Vítkovického kapitána nekompromisním krosčekem a ten si to nenechal líbit.

Třetí třetina byla především o tom, že si Vítkovice chtěly své vedení pohlídat. Takticky ji zvládly po této stránce výborně, i když nutno přiznat, že se jaksi spokojily právě s tímto málem. Rozdíl ve skóre mohl být značnější, ale modro-bílí se nehnali za debaklem a za drtivou výhrou. Škoda, že z jejich pohledu naprázdno vyšla plná minuta a půl přesilovky pěti proti třem i v závěrečných minutách dvě slepené početní výhody. Vítkovičtí měli rozhodně na víc. Zlín se nemohl ani pokusit s vývojem něco udělat, vždyť ve chvíli, kdy šli domácí do čtyř, začal se hrát vyrovnaný hokej nahoru dolů. V rovnovážném stavu měli modro-bílí, navzdory výraznému ubrání plynu, stále jasně navrch. Svůj úkol třetí perioda splnila. Vítkovice si došly pro tři body a Patrik Bartošák udržel čisté konto. Ostravský celek se tak díky úspěšné dohrávce vrátil na dostřel čelu soutěže.

Ohlasy trenérů po zápase

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky: 8. Kucsera (Š. Stránský, Zdráhal), 12. Szturc (Lev), 23. Zdráhal (Š. Stránský). Rozhodčí: Pešina, Kika – Zíka, Jindra. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 4 003. Střely na branku: 28:29

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, de la Rose, D. Krenželok, Šidlík, Hrbas, Baranka – Szturc, Lev, Schleiss – Dej, Mahbod, Pytlík – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Toman

PSG Berani Zlín: J. Sedláček – Freibergs, Ferenc, Žižka, Nosek, Řezníček, Valenta, Matějíček – Kubiš, Fořt, Kulda – Šlahař, Karafiát, Ondráček – Werbík, P. Sedláček, Poletín – Goiš, Fryšara, Popelka