HC VERVA Litvínov00112Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA00101Prohra

24.11.2017 17:30 A tým 2017-2018 25

LIT – VIT 2:1 PP: Vítkovice bodovaly, Litvínov rozhodl v přesilovkách

Vítkovičtí hokejisté na severu Čech získali bod. Litvínov urval ve vyrovnaném utkání vítězství díky dvěma využitým přesilovým hrám.

HC Verva LitvínovOstravané chtěli na ledě Litvínova potvrdit dobré venkovní výkony. Do utkání vstoupili i se svou novou posilou – útočníkem Milanem Bartovičem, který zaujal místo v první formaci za zraněného Radoslava Tybora. Proti modro-bílým stál ale připravený soupeř, Litvínov se v posledních kolech mocně zvedl, domácí prostředí chtěl využít ve svůj prospěch a ve svém středu měl také minimálně jednoho hráče, který se proti Vítkovicím chtěl nadmíru vytáhnout – útočníka Michaela Vandase. První šance Vítkovic na sebe nenechala dlouho čekat, příklepem brankáře Petráska prověřil kapitán Rostislav Olesz. Litvínov ovšem v domácím prostředí rozhodně nevyčkával na to, co předvede soupeř a sám chtěl udávat tempo hry. Černo-žlutí neváhali se střelbou, snažili se pálit na Bartošáka z každé pozice, ale ne vždy zcela přesně. V 5. minutě vyrazil středem na vítkovickou klec po pasu Gerháta Trávníček, ale s šancí nenaložil nijak excelentně, Patrik Bartošák puk skryl pod lapačkou. Tvrdě pálil v 8. minutě po ubráněném ataku soupeře a následné brejkové šanci Karel Pilař, ale ani s tím neměl Bartošák sebemenší problém. V 10. minutě byli domácí před vítkovickou bránou o poznání nebezpečnější, i tuto aktivitu však pozorná obrana s jistým brankářem pokryli. Plynulost hry krátce na to skončila, Litvínovští si díky provinění Tršky zahráli první přesilovou hru zápasu. Ohrozili vítkovickou bránu nájezdem Hübla s Trávníčkem, ale jinak Ostravané předvedli, jak účinní dokážou v oslabení být, Petrásek musel dokonce hned dvakrát zasahovat proti jejich výpadům. Ve 14. minutě byli hosté blízko gólu, útočícímu Květoňovi najížděl ze strany Milan Bartovič, ale finální přihrávka vzduchem minula jeho hůl. Krátce na to se před Petráska prosmýkl Roman Szturc, ale bekhendem na domácího gólmana nevyzrátl. Ostravané pookřáli a po zachyceném aktivním úvodu Litvínova se sami vložili do hry. Samotný závěr třetiny patřil hostům, Kucsera 5 vteřin před koncem málem Petráska překonal, přesto první třetina skončila bezbrankovou remízou.

Modro-bílí byli po přestávce oproti úvodu zápasu o poznání důslednější, především v útočné hře. Zajímavě a dravě se prezentoval za domácí Michael Vandas, ale znovu zadní řady Ostravanů držely. Ve 24. minutě se o únik pokusil Rostislav Olesz, přehodil si puk na bekhendovou stranu, ale při zakončení byl faulován. Vítkovice z toho vytěžily alespoň početní výhodu. Jejich tlak byl velký, Slobodovu ránu mohl před bránou dorážet Lev, ale byl zablokován. Krátce před tím, než se trestaný Nejezchleb měl vrátit, fauloval Trávníček Hrbase a ostravská přesilovka pokračovala. Znovu zajímavě pálil Sloboda, Petrásek jen vyrazil do rohu. Škoda také nepřesné střely Romana Szturce, při které domácí brankář rozhodně nic díky clonění hned dvou hráčů neviděl. V polovině zápasu daly Vítkovice soupeři zbytečně šanci, když se špatným střídáním uvrhli do oslabení. Hned na začátku výhody se před bránu protlačil Brian Ihnačák, ale Bartošák rozklekem zasáhl a udržel puk před čarou. Ovšem to bylo v této přesilovce ze strany Litvínova všechno, naopak to byly Vítkovice, které navzdory oslabení znovu zaměstnávaly Petráska, nejvíce asi přečíslení se zakončením Lukáše Kucsery. Tam domácí zatáhli za ruční brzdu a Ostravané šli rovnou z oslabení do další přesilové hry. Pozičně byli znovu velice dobří, ale střelecky neuspěli, škoda šance Jakuba Lva, před kterým se otevřel prostor, ale střílel až moc z úhlu a netrefil. Hry pěti proti pěti se ale ani nyní fanoušci nedočkali, po návratu Kubáta zamířil na trestnou lavici pro změnu Rostislav Olesz a trestat mohl Litvínov, navíc na déle než minutu v početní výhodě pěti proti třem. Před Bartošákem se strhlo hotové peklo, ostravský gólman dlouho neměl kotouč pod kontrolou a ve změti těl nebylo jisté, odkud puk vypadne. Vítkovičtí s vypětím všech odolali, z dramatického souboje si ale další trestné minuty odnesl Jan Výtisk, naštěstí společně s Peterem Jánským a druhé oslabení tří proti pěti se tak nekonalo.

Litvínov se rozhodl prolomit bezbrankový stav okamžitě po druhé přestávce, začal náporem, který ještě umocnilo vyloučení Karola Slobody. Tentokrát byla snaha Vítkovic o ubránění o poznání komplikovanější, Litvínovští se znovu sesypali po Kubátově střele do brankoviště, v nepřehledné situaci ale Bartošák udržel nervy na uzdě a především puk před čarou. Jenže krátce po tom už domácí slavili, Karel Kubát přesně našel Viktora Hübla, který využil přesilovku a otevřel skóre – 1:0. Vedení domácích ale dlouho nevydržela, z následného útoku se totiž prosadili i hosté, Petr Kolouch nastřelil kotouč před bránu, odkud dorážel do klece Patrik Zdráhal. Navzdory radosti hostů ale rozhodčí zamířili pro jistotu ještě na konzultaci s video rozhodčím, ale ten potvrdil platnost vítkovického srovnání – 1:1. Hra se po dvou rychlých brankách slušně rozjela. Brian Ihnačák se snažil se prodrat před bránu, byl sražen Jakubem Lvem a Litvínov šel znovu do přesilové hry. Oslabení ale jako by znovu přidalo Ostravanům na síle, Petr Kolouch dostal puk do jízdy a sám se ocitl před Petráskem, jeho klička do bekhendu ale bohužel neslavila úspěch. V 50. minutě odvedl dobrou práci Jakub Lev před litvínovskou brankou. Dojel nastřelený kotouč a napadajícího Gulu vyprovokoval k zákroku, díky čemuž si domácí bek vysloužil dvě trestné minuty a nabídl soupeři příležitost jít do vedení. Když se pak provinil i Karel Kubát, Vítkovice měly více než minutu a půl početní výhody pěti proti třem. Do tvrdé rány Lva zalehl Jurčík a dlouho se nemohl zvednout z ledu. Hra se na delší čas zastavila, sudí si opět vyžádali rozhovor s videem, řešilo se nahrazení času při přerušení po Jurčíkově zákroku. Přerušení logicky nahrálo bránícímu se Litvínovu, a tak ani Ostravané nevyužili dvojnásobnou přesilovku a neproměnili ani tlak ze zbytku výhody pěti proti čtyřem. Aktivita přesto zůstala na holích modro-bílých, jen čas se pomalu oběma celkům začal krátit. V 54. minutě měl velkou šanci Gerhát, ale jeho pohotovou střelu ze vzduchu Patrik Bartošáka zachytil. Kouskování hry v podobě vyloučení pokračovalo. Ke škodě hostů se jednalo o vyšší osobní trest pro Davida Květoně za atak do oblasti hlavy a krku, takže kromě dvouminutového oslabení se museli vypořádat i s absencí člena první formace. Aby nebylo všem pohromám pro Ostravany konec, krátce po Květoňovi putoval na trestnou lavici i Jakub Lev a Litvínov podruhé v zápase šel do situace pěti proti třem, jenže z ní neodehrál skoro nic, pykat šel Viktor Hübl a dvojnásobná přesilovka vzala za své. Závěr třetí třetiny byl z obou stran aktivní, ale s důrazem na vyvarování se chyby. Jenže půlminutku před 60. minutou Vítkovice opět chybně střídaly a Litvínov mohl rozhodnout v přesilovce. Ostravanům bylo horko, ale dokázali se osvobodit a přesunout své oslabení do prodloužení.

Prodloužení netrvalo dlouho. Litvínov dokázal zastavit brejk Vítkovic, přesunul hru do útočného pásma. Daniel Sörvik nastřelil kotouč na Patrika Bartošáka a Jakub Černý dorazil, čímž po 24 vteřinách nastavení ukončil utkání ve prospěch Litvínova – 2:1.

Radim Rulík (HC VERVA Litvínov): Věděli jsme o soupeři, že venku hraje výborně, vyhrál na ledě nejlepšího celku soutěže Plzně, v Brně, v Liberci, jestli si dobře pamatuju, a podobně.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Podle mě to dnes bylo takové remízové utkání. Litvínov měl takové úseky jako vždycky tady, kdy si vytvářel šance, ale neproměnil je. My jsm hrozili spíš z brejků, měli jsme tam situaci dva na jednoho, kterou jsme nevyřešili dobře. Pak tam byly situace, ke kterým se raději nebudu vyjadřovat. Litvínov si nakonec asi výhru zasloužil.

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 PP (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Branky: 43. Hübl (Kubát), 61. Černý (Sörvik) – 43. Zdráhal (Kolouch, Kucsera). Rozhodčí: Bulanov, Úlehla – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:10, navíc Kubát (LIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování a D. Květoň 10 minut osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 2:0. Diváci: 4754. Střely na branku: 32:17

HC VERVA Litvínov: Petrásek – Kubát, Sörvik, L. Doudera, Gula, Dietz, K. Pilař, Z. Sklenička – Černý, V. Hübl, Jánský – Nejezchleb, Ihnačák, M. Hanzl – Trávníček, Gerhát, Vandas – Matoušek, Válek, Jurčík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Bartovič – Olesz, Lev, Szturc – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Jáchym, Š. Stránský – Tomi