:

HC VERVA Litvínov0213Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1102Prohra

26.1.2021 17:00 A tým 2020-2021 1

LIT – VIT 3:2: V Litvínově slavili domácí, Vítkovice neudržely dvougólové vedení

Výborný začátek vystřídaly neproměněné šance a pak obrat Litvínova. Vítkovice na severu Čech neudržely dobře rozehrané utkání navíc pro zranění nedohrál ani kapitán Roman Polák.

HC Verva Litvínov

K boji o šest bodů s tabulkovým soupeřem vyrazili hokejisté Vítkovic rovnou z Liberce. Proti Litvínovu nemohli pro disciplinární trest nasadit útočníka Martina Dočekala, návrat do sestavy na druhé straně pro vypršení distance hlásil Marek Kalus. Obdobný problém řešili i chemici, když místo trestaného Cibulskise nastoupil v obraně Kudla.

Utkání otevřel rychlým průnikem Dominik Lakatoš, na druhé straně se snažil stejnou mincí oplácet Viktor Hübl, ale v pokusu o brejk upadl a málem zbořil vítkovickou klec i s brankářem Miroslavem Svobodou. Ve 3. minutě vlétl do rozehrávky domácích Nicolas Werbik a Denis Godla hasil první skutečně velkou příležitost. Na to odpověděl Patrik Zdráhal, který hledal před bránou spoluhráče z první formace. Všechny tyto úvodní akce svědčily o tom, že i když pro oba týmy bylo v sázce hodně, nehrál se rozhodně přehnaně nervózní a obranný hokej, ale naopak aktivní a útočněji laděný a tempo udávali hosté. A vyloučení Davida Šticha v 10. minutě jim pomohlo i k otevření skóre. Pouhých 10 sekund potřebovali Vítkovičtí k využití přesilovky, respektive k uskutečnění kombinace, na jejímž konci Dominik Lakatoš křížným pasem našel před odkrytou bránou Lukáše Krenželoka, pro kterého zasunout kotouč do klece bylo už jen naprostou formalitou – 0:1. V 15. minutě se ale připomenuli domácí a tvrdost jejich střelby pocítil i brankář Svoboda poté, co jej jedna ze střel z modré čáry trefila do masky. Otřesený ale nebyl a mohl následně úspěšně zneškodnit přečíslení Látala s Žejdlem. Krátce na to zaútočili Zygmunt a Štich, Svoboda byl ale opět připraven puk krýt. I poslední minuta úvodního dějství se nesla ve znamení zvýšeného ohrožení ze strany domácího Litvínova, ale Vítkovice odolaly a i díky tomu si do kabiny pro první přestávku odnesly jednobrankové vedení.

Ofenzivní začátek měla i druhá třetina a prsty v tom měly opět oba týmy. Ovšem efektivita byla znovu více na straně modro-bílých. Ve 24. minutě se k akci ze středu útočného pásma dostal Nicolas Werbik a přes bránícího Ščotku vypálil tak razantně a přesně, že zavěsil kotouč do litvínovské klece – 0:2. A Ostravané zůstávali při chuti, Filip Pyrochta ve 25. minutě měl na holi třetí gól, Godla se štěstím špičkou hole odclonil puk mimo bránu. Tím ale aktivita hostů nekončila a ve 26. minutě střílel hodně nebezpečně Zbyněk Irgl. Verva byla zaskočená a směrem dopředu v podstatě vyhasla. Až první komerční přestávka druhé třetiny probrala domácí a hned po ní ohrozil bránu soupeře Richard Jarůšek. Lukáš Doudera byl dalším, kdo měl na holi velkou šanci, ve 28. minutě, ovšem tentokrát na litvínovském ledě ne za domácí, ale za hosty z Ostravy. Důraz Vítkovic, tlačení se do zakončení, do brány, rychlá kombinace, to vše bylo k vidění ve druhé třetině a značně to komplikovalo domácím jakoukoli akci či pokus o útočnou vlnu. Ve 34. minutě uvolnil Patrik Koch cestu před Godlou a následovala střela z první Jana Hrušky, kterou ale slovenský gólman nečekaně tváří v tvář hned třem soupeřům chytil. Ve 35. minutě přišel dost emotivní moment. Po forčekingu Balinskise zůstal na útočné modré ležet s evidentním zraněním hostující kapitán Roman Polák, hra ale plynula dál a Litvínov zaútočil do nepřipravené obrany Vítkovic, z čehož zásluhou Richarda Jarůška vytěžil snížení – 1:2. Polák musel být ošetřen na ledě a z něj zamířil rovnou do šatny. Na ledě začaly plát emoce. Fridrich nevyužil drzý průnik před Godlu, na což navázalo dvojité vyloučení modro-bílých a Litvínov získal minutu přesilovky pět na tři a využil ji. Ze strany se trefil Viktor Hübl a srovnal – 2:2. A momentum bylo na straně Litvínova a krátce po rozehrání po srovnání měl vedoucí gól na hokejce domácí Jarůšek, naštěstí Svoboda dokázal puk vytěsnit.

Nevyužité šance Vítkovic byly alfou a omegou druhé periody, díky tomu zůstal Litvínov na dostřel a mohl dvěma povedenými akcemi, i využitou přesilovkou pět na tři srovnat. Bylo jednoznačným cílem Ostravanů setřepat ze sebe střeleckou smůlu a ve třetí třetině si vzít zápas zpět. Každopádně byla to akce Patrika Zdráhala, toho času forvarda Litvínova, která otevřela třetí část zápasu. A štěstí se domácích drželo nadále. Po průniku Petružálka ztratil Miroslav Svoboda hůl, tu se mu pokusil vrátit Galvinš, ale zmatku v brankovišti využil nastřelením od modré čáry Martin Látal a puk se po odrazu od bránícího hráče zakutálel do vítkovické brány – 3:2. Litvínov se ujal vedení a mohl jej i navýšit bezprostředně v navazující početní výhodě, naštěstí modro-bílí udrželi koncentraci a oslabení ubránili. Hned po něm začali rozvíjet útočné akce, Lukáš Kovář si navzdory své pozici obránce hodně důrazně počínal přímo před brankovištěm Denise Godly. Ve 48. minutě se po přečíslení dostal do vyložené šance Richard Jarůšek, jenže Miroslav Svoboda i za přispění vracejících se spoluhráčů dokázal Jarůška vymanévrovat a celá akce zůstala vlastně jen u takzvaného hokejového míchání, Jarůšek neměl kudy úspěšně zakončit. Bonus pro Vítkovice. Času na srovnání zbývalo ještě relativně dost, více než 11 minut, ale Ostravané potřebovali zvýšit útočnou aktivitu a hlavně efektivitu zakončení. V 53. minutě předvedli závar v útočném pásmu a vytěžili z něj po pokusech Lakatoše, Svačiny a Hrušky přesilovou hru. Jenže chemici si i přes tlak Vítkovic v pásmu oslabení pohlídali. Obrovský podíl na tom měl Denis Godla, který opět v bráně Litvínova prokazoval špičkovou kvalitu. V 58. minutě vyrazil Tomáš Pospíšil na zteč a mohl definitivně zpečetit vedení Litvínova, Miroslava Svoboda už eliminoval, ale zívající prázdnou bránu netrefil. Paradoxní ovšem bylo, že zatímco Vítkovice měly v závěru zatlačit na svého soupeře a snažit se o srovnání, byl to Litvínov, kdo rozvíjel útočné akce a zatápěl svým protivníkům. A šanci na power play a finální tlak hostů v poslední minutě zhatilo vyloučení pro příliš mnoho hráčů na ledě.

Vladimír Országh (HC VERVA Litvínov): Jsme rádi za vítězství, které se nerodilo snadno. Hosté byli v první půlce zápasu lepší, aktivnější. Tam nás podržel brankář. Potom jsme dali góly v rychlém sledu, dostali jsme se do zápasu. Třetí gól padl trochu se štěstím, ale i to k tomu patří. V závěru jsme měli několik dobrých šancí poté, co soupeř musel otevřít hru. I tak to bylo drama až do konce a já musím vyjádřit našim hráčům respekt nejen za toho vítězství, ale za poslední zápasy, jak v nich bojují. I když možná tento zápas nebyl úplně nejpovedenější z naší strany, tak jsme našli cestu zvítězit. Velmi důležité body pro nás.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Utkání se lámalo ve druhé třetině, kdy jsme měli spoustu šancí, ale my jsme je promrhali. Tím, že jsme góly nedali, nepodařilo se nám odskočit soupeři. Kontaktní gól jsme obdrželi po zranění našeho obránce a kapitána Romana Poláka. Pak se naše hra de facto rozsypala. Ke stavu Romana Poláka, nevíme, uvidíme, co řekne lékař, jak špatné, nebo naopak dobré to s ním může být.

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky: 35. Jarůšek (Hübl, Pospíšil), 38. Hübl (Pospíšil, Lukeš), 47. Látal – 11. L. Krenželok (Lakatoš, Svačina), 24. Werbik (Pyrochta). Rozhodčí: Pilný, Adam – Lučan, Kis. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Bez diváků. Střely na branku: 39:25

HC VERVA Litvínov: Godla – Ščotka, Irving, Zeman, Balinskis, Štich, Demel, Kudla – Jarůšek, Hanzl, P. Zdráhal – Lukeš, Hübl, Pospíšil – Látal, Žejdl, Petružálek – Zygmunt, Jícha, Helt

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, L. Doudera – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Irgl – Fridrich, Mikyska, Schleiss – Mallet, Werbik, Kalus