HC VERVA Litvínov0224Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

1.3.2020 15:30 A tým 2019-2020 50

LIT – VIT 4:0: Aktivnější Litvínov bere tři body

Neúspěšná série na litvínovském ledě pokračuje. Domácí Verva si aktivnějším výkonem zaslouženě došla pro tři body, dva slepené góly ze druhé třetiny ji nastartovaly, otevřenější hra ze strany Vítkovic pak měla za následek jen navýšení skóre. Dva zápasy do konce základní části se na Ostravany bodově dotáhl jak právě Litvínov, tak také Pardubice a Kladno už má ztrátu jen tří bodů. Propadnutí na severu Čech modro-bílým hodně komplikuje situaci.

HC Verva LitvínovTři kola před koncem základní části šli hokejisté Vítkovic do klíčového duelu o záchranu. Na ledě Litvínova usilovali o vítězství a definitivní potvrzení setrvání v nejvyšší soutěži. Jenže na Zimním stadionu Ivana Hlinky vyhráli naposledy v roce 2016 a domácí – hnáni stejnou motivací a stejným odhodláním – byli rozhodnutí stůj co stůj udržet doma tři body. Ostravští trenéři, podobně jako v Třinci či Liberci, dali v bráně přednost Danielu Dolejšovi.

Utkání mělo slavnostně-chartitativní úvod, protože domácí jej věnovali malé onkologické pacientce a fanynce a jako takoví měli při rozbruslení pod helmami paruky jako symbol boje proti rakovině. Před úvodním buly pak přišel slavnostní ceremoniál v rámci celého projektu Konto našeho srdce a také čestné vhazování. Samotný zápas začal okamžitým náporem Vervy s první šancí pro Hedberga, kterou Dolejš pokryl. Vítkovičtí se až ve 4. minutě osmělili k náznaku útoku, Dudas z levé strany zkoušel najít u pravé tyče Bukartse, ale přihrávka neprošla ideálně. Jenže odpovědí Litvínova byl obrovský tlak do branky a domácí Říha už stál úplně sám před zcela odkrytou branou, ale jeho dorážka do volného prostoru byla naštěstí bránícím hostujícím hráčem zablokována. V 7. minutě se do zakončení z kruhu protlačil kanadský bek Kudla, Dolejš i tento pokus kryl. Až reklamní přestávka pomohla hostům směrem dopředu, Alexandre Mallet se uvolnil do brejku, ale Jaroslav Janus při prvním větším zákroku nekapituloval. V 8. minutě se Litvínovští ocitli v akci tří proti jednomu, vítkovický kapitán Jan Výtisk ale vystihl kombinaci a zakončení zachytil Dolejš. Aktivita Litvínova pokračovala, ve 12. minutě stál sám před Dolejšem nekrytý Jánský, ale rychlou střelou Dolejše nepřekvapil, načež Ostravané prakticky vůbec nezahrozili z přečíslení tří proti jednomu. Verva čišela útočným sebevědomím a její hráči se snažili zakončovat situace, které obvykle k zakončení ani nevybízejí. Rychle se odbývající hra byla v režii domácích a v 18. minutě dokonce dostali chemici příležitost díky přesilové hře. První část nerovnovážného stavu ale vyšla lépe oslabeným Vítkovicím, které díky dobé obranné hře udržely po první třetině bezbrankovou remízu.

Ve zbytku přesilové hry z úvodní třetiny zahrozil z modré čáry pálící Michal Moravčík. Moc přitom pak nechybělo, aby se z trestné lavice vracející Ondřej Roman dostal do samostatného úniku. Ostravané se ale přes přestávku příliš útočně nevzchopili, Litvínov stále aktivnější hrou dobýval jejich území, zatímco Jaroslav Janus v bráně domácích neměl prakticky žádnou práci. Další složitou situaci musel ve 25. minutě řešit Daniel Dolejš po útočné vlně vedené Hedbergem. Až poté se Vítkovičtí pozičně začali tlačit dopředu, nicméně větší šanci si stále nebyli schopní vytvořit. A tak udeřilo na druhé straně, po vyhraném buly v obranném pásmu hostů pálil od modré čáry Michal Moravčík, lépe řečeno nahazoval, ale Daniel Dolejš měl zakrytý výhled – 1:0. Ostravané se pokusili přidat na útočné aktivitě, ale necelou minutu po prvním gólu vyhráli domácí opět v útočném pásmu buly, Mahbod nastřelil na Dolejše, puk se odrazil k Jarůškovi, který nedorážel zbrkle, ale blafákem se zbavil brankáře a zasunul – 2:0. Pro hosty to nebyla vůbec žádná legrace, ve 30. minutě mohl do prázdné brány dorážet Pospíšil, ale jeho zakončení už si obránci pohlídali. Modro-bílí měli ideální příležitost na snížení hned poté, Šišovského výpad ale Janus srazil. Emoce byly také ve hře, po dohrání za Dolejšovou bránou si do vlasů vjeli Schleiss s Hedbergem a také Mahbod s jedním z hostujících hráčů. Ve 33. minutě putoval na trestnou lavici Mallet poté, co se v osobním souboji obořil na domácího Moravčíka. Litvínov měl druhou početní výhodu. Sehrál ji určitě opticky lépe, než tu první, ale se stejným výsledkem, jako tu první, takže stav se neměnil. Až 37. minuta nabídla dvě rychlé slepené šance pro hosty, nicméně Janus odolal. Šarvátka mezi Malletem a Mahbodem poslala vítkovického hráče na trestnou lavici, a tak jakékoli útočné akce musely stranou na oltář bránění se třetí přesilovce Litvínova. I toto oslabení ale modro-bílí úspěšně ustáli a druhá třetina do svého konce už toho více nenabídla.

Ve chvíli, kdy oba týmy nastupovaly do třetí třetiny, už bylo jasné, že Pardubice i Kladno získaly tři body. O důvod více, proč Ostravané potřebovali zabrat a porvat se o zbytek zápasu. A skutečně bylo znát, že se více tlačí do útočných akcí, byť koncovka notně vázla. Ve 44. minutě si také hosté došli pro první faul, jehož následkem hráli první početní výhodu. Přesilovkový vzorec založili okamžitě, Dudas pálil tvrdě, jenže mimo, následný tlak ukončilo přerušení sudími pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Obrovské šance měli modro-bílí ve druhé polovině trestu, Schleissův bekhend ze středu jen těsně minul odkrytý prostor, Hruškova rána k pravé tyči pak ztroskotala na instinktivním odražení Janusovou lapačkou. Ve 48. minutě, při početní výhodě, měl Litvínov jasnou šanci na zvýšení, jenže ji překombinoval. Pospíšil mohl pálit při vyjetí Dolejše do prázdné klece, ale zaváhal a vítkovický brankář se proti puku dokázal přesunout a zachytit jej. Dvougólové manko stále svítilo na účtu Vítkovic a čas se nebezpečně krátil. Jejich krize se prohloubila v 52. minutě, kdy okénka v jejich defenzivě využil v brejku Samson Mahbod a střelou z úhlu zvýšil – 3:0. Vítkovice, kterým to dopředu nešlo po celý zápas, se rozhodly už definitivně jít na hranu rizika a vše vrhnout do útoku. Necelých sedm minut před koncem opustil po nastřelení pukem ledovou plochu s bolestivou grimasou klíčový muž litvínovské obrany Michal Moravčík. Ostravská snaha o aktivitu otevírala další a další možnosti pro brejky domácích a jeden z takových se ujal už v 54. minutě, přečíslení dvou proti jednomu zužitkoval po spolupráci s Hedbergem Richard Jarůšek – 4:0. Ani druhá a třetí početní výhoda hostů v zápase neměla za následek pro ně pozitivní změnu stavu. Čas pracoval pro Litvínov, který si po aktivnějším výkonu zaslouženě došel pro tři body a stejně jako Pardubice dorovnal bodové konto Vítkovic. Kladno se přitom přiblížilo na rozdíl tří bodíků a chvost extraligové tabulky se přiblížil patové situaci s reálnou hrozbou i pro Vítkovice.

Jindřich Kotrla (HC VERVA Litvínov): Dneska jsme odehráli velmi dobrý zápas. Myslím si, že jsme soupeře celou dobu do ničeho nepustili, vytvořili jsme si šance. Vstoupili jsme do zápasu tak, jak jsme chtěli a dostali jsme soupeře pod tlak. Nepodařilo se nám sice dát gól, ale v té hře jsme pokračovali celý zápas. Dneska to bylo zasloužené vítězství a výborný výkon.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Viděli jsme zasloužené vítězství domácích, kteří byli ve všech aspektech hry jednoznačně lepší – bruslení, vhazování, osobní souboje, zakončování. Mně nezbývá než jim sportovně pogratulovat k vítězství. My jsme sehráli asi jeden z nejhorších zápasů za posledních patnáct zápasů, co jsme takhle nějak pohromadě. Naše hra měla hodně málo společného s tím, jak by se mělo hrát o přežití.

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 27. Moravčík (Hübl), 28. Jarůšek (Hedberg, Mahbod), 52. Mahbod (Jarůšek, Říha), 54. Jarůšek (Hedberg, Mahbod). Rozhodčí: Pražák, Stano – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:4. Bez vyloučení. Diváci: 5 756. Střely na branku: 32:18

HC VERVA Litvínov: Janus – Moravčík, Říha, Ščotka, Štich, L. Doudera, Kudla, Březák – Jarůšek, Mahbod, Hedberg – Lukeš, Hübl, Pospíšil – Válek, Gerhát, Jánský – Trávníček, Jurčík, Helt

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, Trška, L. Kovář, Dudas, Výtisk, R. Černý, Gregorc – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Bukarts, Roman, Lakatoš – Dej, R. Veselý, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík