HC VERVA Litvínov1326Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1102Prohra

1.12.2019 15:30 A tým 2019-2020 24

LIT – VIT 6:2: V Litvínově bez zisku bodu

Trend se nezměnil, podle dlouhodobé tradice vzájemných zápasů to byl opět domácí tým, který se radoval z výhru v duelu Litvínova s Vítkovicemi. Ostravané sice otevřeli skóre a dokázali i srovnat na 2:2, ale jinak byli gólově pány ledu domácí chemici a v důležité bitvě týmů zespod tabulky získali cenné tři body na ostravský úkor.

HC Verva LitvínovVítkovice přijely do Litvínova v nekomfortní situaci. Čtyři prohry v řadě zapříčinily posun týmu až na dvanácté místo, k tomu stále chyběl zraněný brankář Svoboda. Trenéři opět provedli změny v sestavě mužstva. Na druhé straně stál obdobně se trápící Litvínov, který po minulém kole dokonce padl na poslední příčku v tabulce. Dal se očekávat hodně nervózní zápas z obou stran.

Jestliže Vítkovičtí chtěli uspět na litvínovském ledě, museli se svým způsobem postavit dlouhodobému trendu, při kterém se jim ze statistického hlediska moc nedařilo ze severu Čech body. Začátek zápasu byl svižný, nervozita na obou stranách nebyla znát, spíše hlad, oba týmy se snažily primárně zavážet kotouče do útočného pásma a poté okamžitě střílet. Nicméně ve 3. minutě litvínovská defenziva trestuhodně ponechala před vlastní branou osamoceného Dominika Lakatoše, pro kterého už po pasu Kvasničky nebylo vůbec těžké překonat Januse – 0:1. Domácí ale mohli okamžitě vyrovnat, Daniela Dolejše zachránila ráně Mikúše tyč. Hodně horko bylo Danielu Dolejšovi v 9. minutě při ponechané výhodě domácích, ale rychlými přesuny a ještě rychlejšími zákroky likvidoval pokusy Myšáka, Gerháta a dalších. Vítkovičtí ustáli oslabení, ale ve 14. minutě přesto přišli o vedení, Richard Jarůšek si středem najel před bránu na pas Samsona Mahboda a kličkou oklamal Dolejše – 1:1. Mezihra při remíze už přece jen naznačovala, že oba týmy potřebují především body, hra se mírně zklidnila, či přišly nepřesnosti. Litvínovští do pauzy ještě zahrozili, nicméně remízový stav vydržel i do první sirény.

Po přestávce se snažily oba týmy především kombinovat, získávat pozice v pásmu a vypracovat si ideální příležitosti. Opticky na puku byli více hosté, nicméně například ve 23. minutě upláchl po křídle domácí Petružálek, nutno podotknout, že bezúspěšně. Ve 25. minutě šli domácí do vedení, Jakub Petružálek našel dlouhou přihrávkou zprava nalevo najetého Františka Lukeše, který se přesně trefil nad Dolejšovo rameno – 2:1. Hned nato ale měli hosté šanci na srovnání v podobě první přesilové hry zápasu. Jenže po první minutě tlaku Litvínov prolomil blok soupeře a Gerhát se pokusil pobídnout Tránvíčka k navýšení skóre navzdory vlastnímu oslabení. V polovině utkání hosté přece jen udeřili, Jan Schleiss ujel sám a kličkou oklamal Januse, zápas byl podruhé srovnán – 2:2. Jenže remíza vydržela do 33. minuty, zámek Litvínova v útočném pásmu propálil nechytatelnou dělovkou Tomáš Pavelka – 3:2. Návrat do vedení domácí opět povzbudil a modro-bílí byli nuceni se bránit. Zárodek šarvátky museli hasit rozhodčí ve 36. minutě, po střele Lukše, kdy se před úspěšně zasahujícím Dolejšem do sebe zaklesly dvě dvojice hráčů. Hned po následném buly nezachytila defenzivní strana Vítkovic kotouč, zmocnil se jej František Gerhát a pohotovou střelou zvýšil na rozdíl dvou branek – 4:2. Nebylo překvapením, že chemici najednou byli mnohem sebevědomější a aktivnější. Modro-bílí se pokusili zahrozit v poslední minutě druhé periody, usadili se v útočném pásmu, střelecky ale Januse příliš nezaměstnali.

Do třetí třetiny šly oba týmy logicky ve zcela odlišeném rozpoložení. Domácí jednoznačně s vidinou a cílem ubránit dvoubrankové vedení, takže výsledkem byla sevřená defenziva a žádný risk směrem dopředu. To hosté museli myslet pouze na risk dopředu a nechali otevřená zadní vrátka. Jimi pak také litvínovští ve 46. minutě prošli k páté brance, Marek Baránek z pravé strany zcela volný najel na kotouč a prostřelil Dolejše – 5:2. Hra byla na delší čas přerušena, protože v pádu přihrávající Válek prokopl plexisklo v mantinelu a bylo nutné jej nahradit a také z ledu odstranit střepy. S tříbrankovým náskokem černo-žlutí ještě snáz kontrolovali dění na ledě. Chemici drželi hru na polovině Ostravanů, ti se nějaký čas osvobozovali pouze na úkor zakázaných uvolnění. Další případné pokusy o útočné akce ze strany Vítkovic zabrzdilo vyloučení Malleta v 51. minutě. Litvínov tím získal především čas. Ale dostal příležitost i k navýšení skóre, Lukeš hledal u vzdálenější tyče Samsona Mahboda, který ale v rozhodujícím okamžiku minul. Hru následně přerušila šarvátka, ve které byl už zmíněný Mahbod, který si chtěl vyřizovat účty najednou z celou vítkovickou střídačkou, odměnou mu za to byly dvě trestné minuty. Zkrácená početní výhoda nabídla teoretickou šanci, Roman mohl dostat přihrávku před bránu, ale promáchl. Vítkovickým zbývalo žalostně málo času a další nevyužitá přesilová hra jim rozhodně nepomohla. Emoce opět zasáhly do hry, další dvojice se do sebe na ledě pustily, nicméně momentum nahrávalo žluto-černým už jen s ohledem na výsledek. Zvýšená aktivita modro-bílých vyšla naprázdno, Litvínov si pohlídla pohodlné tříbrankové vedení, navíc v poslední minutě zachytil Juraj Mikúš před Dolejšovou klecí puk po špatné rozehrávce hostů a zvýšil – 6:2. Rozhodl tím tak definitivně o zisku tří bodů na úkor Ostravanů.

Radim Skuhrovec (HC VERVA Litvínov): Naše hodnocení je pozitivní, nezlomila nás první (inkasovaná) branka. Do utkání jsme šli s nějakou vizí hry a musím poděkovat hráčům, že celou dobu hráli, jak jsme si řekli. Poctivě a trpělivě. A byli jsme za to odměněni vítězstvím.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas se mi hodnotí velice těžce. Do utkání jsme vstoupili solidně, jak jsme si plánovali. Vstřelili jsme branku, pak jsme bohužel po hloupých individuálních chybách inkasovali. Dokázali jsme se vrátit do zápasu, což bylo fajn. Bylo to 2:2, ale opět přišly naivní chyby, které soupeř okamžitě potrestal. Asi nejhorší je, že následné góly zapůsobily na psychiku hráčů tak, že byly okamžitě hlavy dole a naše hra se sesypala. Vrátili jsme se tam, kde jsme byli dva dny zpátky.

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)

Branky: 14. Jarůšek (Mahbod), 25. Lukeš (Petružálek, Hübl), 33. Pavelka (Mahbod), 36. Gerhát, 46. Baránek (Trávníček, Válek), 60. Mikúš (Trávníček) – 3. Lakatoš (Kvasnička), 31. Schleiss (Zdráhal, T. Černý). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 267. Střely na branku: 33:36

HC VERVA Litvínov: Janus – L. Doudera, Jánošík, Pavelka, Kudla, Baránek, Říha – Lukeš, Hübl, Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl, Mahbod – Gerhát, Helt, Myšák – Trávníček, Mikúš, Válek – Zygmunt

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Výtisk, Kvasnička, Trška, Bodák, Šidlík, Gregorc, T. Černý – Dej, Lakatoš, Mallet – Bukarts, Roman, Razgals – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal – Baláž, Werbik, Guman