HC VERVA Litvínov0101Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

26.10.2018 17:30 A tým 2018-2019 13

LIT – VIT 1:0: Dvě tyče a neproměněný nájezd. Litvínovu stačil jeden gól

Rychlý hokej, aktivní přístup z obou stran a přesto jen jeden gól. Duel Vítkovic v Litvínově rozhodla jediná chyba hostů ve vlastní přesilovce, kterou byli domácí schopní potrestat. Ostravané tlačili, prakticky celou třetí třetinu nepustili soupeře z jeho obranného pásma, ale výsledkem byly jen dvě nastřelené tyče a také neproměněná penalta.

HC Verva LitvínovVítkovičtí přijeli na led ještě nedávného lídra extraligy v kompletním složení, ale po dopoledním rozbruslení v Chomutově museli ze soupisky vyškrtnout obránce Erika de la Roseho, kterého schvátila viróza. Domácí byli připravení navázat na úterní úspěch proti Spartě a chtěli se vrátit na vítěznou vlnu. Ostravané oblékli navzdory černo-žluté kombinaci Severočechů netradičně červené dresy a jako reprezentanti rytíř Vítka chtěli jít do bitvy bojovně, odhodlaně a s maximálním nasazením.

Zápas začal i díky vyloučení na straně Vítkovic náporem domácích. První tutová šance ale přišla už ve stavu pěti proti pěti, Martin Hanzl si počíhal před bránou na odražený kotouč, ale Patrik Bartošák, navzdory pohotové střele, dokázal puk zachytit. Odražený touš dopomohl i Vítkovicím k první šanci, David Květoň se prosmýkl mezi beky na dorážku, ale i toto nebezpečí zůstalo mimo tři tyče. V 10. minutě se v přečíslení dvou proti jednomu hnal na litvínovskou bránu Radoslav Tybor, ale finální přihrávku na zcela volného Květoně zalehl Romančík. Hokej nahoru dolů pokračoval, Viktor Hübl se snažil agresivně dostat do zakončení, Patrik Bartošák se proti němu vytasil holí a zamezil akci. Krátce na to nastřelil domácí Sörvik břevno vítkovické klece. Litvínov neměl až tolik herní převahu, ale dařilo se mu dostávat se do vyloženějších šancí. V 17. minutě se mezi beky domácích snažil protáhnout Šimon Stránský, byl zablokován, ale podle názorů rozhodčích nedovoleně a v nařízeném trestném střílení mohl svou akci dokončit. Udělal to dobře, překonal Januse, nicméně jeho pokus skončil na tyčce severočeské branky. Jak první třetina začala, tak také měla skončit, tedy početní výhodou Litvínova. Hráči v černo-žlutém tlačili v útočném pásmu, ale obranný box rytířů v červeném v čele s překonávajícím se Bartošákem nápor dokázali přestát bez úhony.

Litvínov si i na úvod druhého dějství počínal aktivněji. Znovu to bylo díky přesilové hře. Patrik Bartošák byl opět v permanenci, ale taktéž opět úspěšný. Vítkovičtí přitlačili soupeře ve 26. minutě díky provinění Hübla. V přesilovce se snažil důrazně prosadit Radoslav Tybor. Častá vyloučení kouskovala prostřední část. Ve 30. minutě se početní výhody dočkali opět hosté, ale ani ta, navzdory slibným pokusům Hrbase nebo Kucsery, nepřinesla hostům gólový úspěch. Naopak. Zaváhání na defenzivní straně využil František Lukeš, který přistrčil puk středem najíždějícímu Viktoru Hüblovi, jenž tváří v tvář Bartošákovi slavil ve vlastním oslabení úspěch – 1:0. Otevření skóre nepřineslo výraznější změnu trendu hry. Stále se hrálo aktivně na obou stranách, Litvínov možná chvíli těžil z momentální psychické převahy, ale Ostravané se velice rychle z inkasování oklepali. Vzruch v hledišti způsobil ve 35. minutě střet Jana Výtiska s Jiřím Hunkesem u zadního mantinelu, po kterém se domácí matador hodně těžce zvedal z ledu. Opticky neměl výrazněji navrch ani jeden z týmů, ale ve prospěch Litvínova hovořila ona zmíněná chyba ve vítkovické přesilovce.

První minuty třetí třetiny se odbyly bez zásahu rozhodčích, a tak se hrálo svižně. Litvínovští byli pod tlakem. Radoslav Tybor byl ve 45. minutě blízko nadějné šance na vyrovnání. Bylo zcela evidentní, že Vítkovice přidaly na obrátkách. A domácím mělo být ještě větší horko, protože ve 46. minutě se dostali Ostravané do přesilové hry. Paradoxně ale ve čtyřech byli Severočeši opět mnohem jistější, než v rovnovážném stavu. Vítkovičtí měli problém dostat se do pásma a čas, nejen v přesilovce, jim utíkal. Prakticky celá třetí třetina se odehrávala před Janusem, v 54. minutě jej už překonal Dej, ale puk vrazil do tyče a pak podél brankové čáry ven z brankoviště. Tlak v obranném pásmu domácích pokračoval, pohotově pálil Tybor, důrazný byl v těsné blízkosti Kucsera, vše ale dokázali obránci a pozorný brankář domácích udržet před čarou. Čas se krátil. Vítkovičtí nebyli úspěšní v nátlakové hře, když se pak Litvínov dokázal na chvíli osvobodit, zkusili i brejky, ale ani ty jim kýžené vyrovnání nepřinesly. Minutu a půl před třetí sirénou šli červení do risku, bez Bartošáka a v šesti mužích v poli. Jenže usazení v útočném pásmu jim dělalo velké problémy. Verva si pohlídala dění na ledě, hosté vypadli z tempa i díky posunuté kleci. Snaha Ostravanů vyšla vniveč. Litvínov dotáhl vedení do vítězného konce.

Radim Skuhrovec (HC VERVA Litvínov): Zhodnocení utkání bude podobné jako od trenéra Vítkovic. Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání, my jsme chtěli navázat na náš výkon na Spartě. Podařilo se nám dát ten jeden gól a poctivou prací jsme přestáli i závěrečný tlak Vítkovic, kdy jsme měli spoustu pološancí. Máme svojí cestu, kterou chceme jít a které se chceme držet. Je to pro nás zase strašně důležité vítězství, kdy jsme si ukázali, že tým pracuje pohromadě a plní úkoly. Ty chyby ve hře nějaké jsou, ale dnes jsme pracovali výborně týmově. Získali jsme pro nás důležité tři body, ale je to pro nás jen malý krůček, protože my se nesoustředíme na tabulku. Jdeme zápas od zápasu a trénink od tréninku, i když se nám ta koncovka teď moc nedaří. Přestáli jsme tlak a to je pro nás důležité, to tým posílí, vítězství je pro nás cenné.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): První dvě třetiny to byl takový hokej, že nedovedu posoudit, který tým byl lepší, každý tahal pilu chvíli. Až ke konci druhé třetiny se to trochu rozjelo. V té třetí části si myslím, že jsme převzali otěže utkání do svých rukou. To samozřejmě souviselo s vývojem skóre, kdy Litvínov vedl a začal hrát trochu defenzivněji. Když nedostanete puk do sítě, tak nemůžete pomýšlet na úspěch. Já toho týmu nemohu mnoho vytknout, hráči všechno splnili, jak měli. Jsem rád za to, že i mladí hráči přispěli k výkonu svým dílem a že nebyli jen do počtu. Když nedáme gól, tak nemůžeme vyhrát, těch šancí tam bylo spoustu. Není to jen dnešní zápas, minulý jsme dali Liberci šest branek, ale podle mě to byl zápas, kdy jsme měli dát deset i více gólů. Ty šance si vytváříme, ve třetí třetině jsme měli gólovky, které když nedáme tak nemůžeme uspět. Tím nechci snižovat výkon domácích, byl to koncentrovaný výkon. Tohle jsou zápasy, co to na konci sezony rozhodují a my jsme dnes byli v koncovce hloupější.

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branky: 31. Hübl (Lukeš). Rozhodčí: Hodek, Hradil – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5 011. Střely na branku: 34:29.

HC VERVA Litvínov: Janus – Hunkes, Suchánek, Sörvik, Baránek, Romančík, Ščotka, Strejček – Petružálek, V. Hübl, F. Lukeš – Myšák, Gerhát, Trávníček – Válek, J. Mikúš, Řehoř – Jurčík, M. Hanzl, Matoušek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Szturc, Pytlík, Baláž