HC VERVA Litvínov10012Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA01001Prohra

2.3.2018 17:20 A tým 2017-2018 51

LIT – VIT 2:1 PP: Tým bez sedmi hráčů základu vyrval bod

Stejně jako první zápas na severu Čech, také ten druhý mezi Vítkovicemi a Litvínovem skončil výhrou domácích v prodloužení. Ostravané přijeli pod Krušné Hory bez sedmi hráčů základní sestavy a tedy pouze se třemi kompletními útoky. I tak se ale prali statečně. Premiérovou trefu ve vítkovickém dresu zapsal Milan Bartovič a zajistil tím bod. O výchozí pozici a soupeři modro-bílých pro play off se rozhodne v nedělním posledním kole.

HC Verva LitvínovPoslední cesta základní části zavedla Vítkovice až do dalekého Litvínova. Papírové předpoklady sice favorizovaly Ostravany, nicméně bez sedmi hráčů základní sestavy a tedy krom jiných se dvěma juniory v kádru, braly prognózy více méně za své. Modro-bílí chtěli na ledě posledního týmu tabulky bodovat a pokud možno definitivně potvrdit svou pozici mezi nejlepšími čtyřmi celky základní části. Ještě před úvodním vhazováním obdržel Jan Výtisk zelenou helmu Radegast Indexu pro měsíc březen. Vítkovice, které nasadily pouze tři kompletní útoky, odstartovaly zápas oslabením. Litvínovští se okamžitě ujali aktivity a před Bartošákem bylo zásluhou dvojice Lukeš – Jánský hodně horko, ale hosté dokázali tlak ustát. První minuty patřily chemikům, Ostravané nenašli mnoho příležitostí k útokům, naopak domácí byli po přesilové hře v tempu a ohrožovali čím dál více svatyni modro-bílých, a to i proti pěti soupeřům. V 8. minutě zužitkovali svůj tlak v pásmu, Michael Vandas se dostal dravě k puku a jeho pokus dorazil Martin Hanzl – 1:0. V 11. minutě ujel Černý, Bartošák jeho pokus vychytal, ale hned po akci vyjel z brankoviště a signalizoval, že má nějaký problém, naštěstí pro Ostravany nešlo o nic vážného. Vítkovice se do ofenzivní úrovně zápasu dostaly až později a byl Rastislav Dej, který si vypracoval zdvojenou šanci, kterou ale Michael Petrásek kryl. V 15. minutě si do brankoviště na pas Lva najel Rostislav Olesz, ale úspěšně nezakončil. Přesilovka nabídla modro-bílým ještě slibnější akce, na jejím úvodu stál před bránou osamocený Peter Trška, naneštěstí přestřelil. Půlminutku před první sirénou ujeli hosté v přečíslení tří proti dvěma, Daniel Kurovský se ale pro faul nedostal do zakončení a Vítkovičtí získali druhou početní výhodu utkání.

Přestávkou rozdělená přesilovka hostům příliš nesedla, byť Zdráhal zajímavě tečoval Kurovského střelu těsně před Petráskem. I tak byla na modro-bílých znatelná větší aktivita a důraz. Postupně na litvínovskou bránu pálili nebezpečně Szturc, po průniku Klok, či Olesz. Také Litvínov v prostředním dějství zahrozil, ale Patrik Bartošák byl pozorný jak proti střele Lukeše, tak proti přečíslení a střele Hübla. Ve 31. minutě střílel z otočky do téměř prázdné brány Vandas a Bartošákovi pomohl i obětavý Trška. Domácí vztyčili směrem k soupeři varovný prst, že je potřeba myslet i na defenzivu. Ostravané si však rychle inciativu utkání vzali zpět na své hole. Dění na ledě jen potvrzovalo tvrzení, že to Vítkovice na severu Čech rozhodně nebudou mít nijak snadné. Ve 34. minutě vyrazil ve výpadu Milan Bartovič, posunul na Jozefa Baláže, jehož rána orazítkovala tyč litvínovské klece. Hra se najednou začala přelévat, šance na obou stranách se pravidelně střídaly v rychlém tempu. Skóre se měnilo až ve 36. minutě. Roman Szturc našlápl v útočném pásmu, obkroužil litvínovskou klec a doslova naservíroval Milanu Bartovičovi gól do prázdné brány – 1:1. Bartovič se dočkal své první trefy ve vítkovickém dresu a především zařídil vyrovnání. Litvínov se pokoušel o rychlou korekci, rakouský zadák Florian Iberer dokonce nastřelil tyč, jenže v tu chvíli už posunuté klece, takže z akce nakonec nebylo nic. Následně vítkovickou branou zklamal Viktor Hübl.

Třetí perioda byla od prvních okamžiků mnohem herně disciplinovanější. Oba týmy se snažily hlídat především střední pásmo a nepouštět soupeře před vlastní bránu. Ve 45. minutě přesto nebezpečně z mezikruží tečoval František Lukeš, ale naštěstí pro Bartošáka nebyla jeho teč přesná. Krátce po té se o únik pokusil Patrik Zdráhal, byl zablokován vracejícím se Šestákem a hodně tvrdě pak v souboji narazil na mantinel. Otřesený Zdráhal se těžce zvedal z ledu, zatímco Šesták mířil na trestnou lavici. Hned po buly pálil tvrdě Jakub Lev, ale přestřelil. Tlak vybudovaný v početní výhodě udrželi Ostravané i po návratu vyloučeného hráče, bohužel slibně rozehranou akci ukončil hvizd rozhodčího s verdiktem o postavení útočícího hráče v brankovišti. V 52. minutě promrhali domácí šanci o návrat do vedení při vyloučení Šimona Stránského. Litvínov o početní výhodu připravil zbytečným a agresivním oplácením jeho kapitán Michal Trávníček. Zkrácená přesilovka hrála do karet Vítkovicím. Po průniku Jakuba Lva následoval další faul ze strany domácích, Rostislav Olesz sice protlačil kotouč do klece, nicméně to bylo už po hvizdu. Zůstalo jim 16 sekund na přesilovku pěti proti třem, v ní pálil Ivan Baranka, ale puk byl sražen do ochranné sítě. V 58. minutě donutil výborným napadáním Rastislav Dej k chybě Sörvika, ale s obráncem na rameni nebyl schopen dost dobře a především úspěšně zakončit. Zbytek zápasu museli Ostravané dohrát bez Jakub Lva, který po pádu v souboji s Šestákem horlivě reklamoval celou situaci u rozhodčích a dostal desetiminutový osobní trest za nesportovní chování.

Remíza 1:1 přivedla zápas do prodloužení, jenže to, stejně jako v prvním vzájemném měření sil obou týmů na Zimním stadionu Ivana Hlinky, nemělo dlouhé trvání. Litvínov zaútočil, Viktor Hübl si najel před bránu a švihem pod víko rozhodl o vítězství domácí Vervy – 2:1.

Vítkovice tak nevyužily zaváhání Třince, na třetí místo v tabulce se neposunuly a stejně tak ani nemají jistou pozici v první čtyřce. Na pátou Kometu sice mají náskok tří bodů, nicméně v případě bodové rovnosti hovoří vzájemná bilance pro Brno. O výchozí pozici Ostravanů pro play off a o jejich protivníkovi se tak rozhodne v posledním kole – v neděli od 16:20 hodin, kdy Vítkovice hostí na svém ledě Liberec.

Radim Skuhrovec (HC VERVA Litvínov): V první třetině jsme si vytvořili nějaké gólové šance, které jsme bohužel neproměnili. Postupem času Vítkovice přidaly na důrazu, naši chybu potrestaly, tu akci sehrály parádně. V prodloužení jsme si vytvřili tu šanci a už ji taky proměnili. V naší situaci jsme samozřejmě rádi za vítězství, je to pro nás alfa a omega, v této fázi sezóny potřebujeme, aby si hráči začali věřit. Střední a obranné pásmo už se zlepšilo, i v útočném jsme v první třetině dobře pracovali. Cítíme zase malé zlepšení. Máme před sebou ale ještě hodně práce. Kubát? Je v péči lékaře, uvidíme, jak se to zranění a jeho diagnóza bude dál vyvíjet. Mikúš? Jednalo se o drobnější zranění, připravujeme se výhledově na závěr sezóny a tak jsme zvolili cestu, že jsme ho dnes v utkání pošetřili.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Chtěl bych říct, že v zápase, ve kterém v uvozovkách nejde o nic, mi to přijde jako strašný cirkus. A nebudu si brát servítky. Nejprve nám nebyl uznán regulérní gól. Další věc faul v prodloužení, dobrý. Třetí věc, hlavní trenér řekne rozhodčímu: To si děláte, pardon, pr.. a byl vyloučen ze střídačky, to mi přijde cirkus. A je přitom úplně jedno, jak ten zápas skončí, ani jednomu ani druhému nejde o nějaké výsledky, je to příprava jak pro nás, tak pro Litvínov. A tohleto mi přišlo směšné.“

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 PP (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0)

Branky: 8. M. Hanzl (Vandas), 61. Hübl (Lukeš) – 36. Bartovič (Szturc). Rozhodčí: Kika, Bejček – Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:2, navíc Lev (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování a Petr (VIT, trenér) vykázán ze střídačky do konce utkání. Bez využití. Diváci: 2108. Střely na branku: 35:24

HC VERVA Litvínov: Petrásek – Iberer, Sörvik, Šesták, Čutta, Baránek, Gula, L. Doudera – Černý, Mikúš, M. Růžička – Trávníček, Gerhát, Hanzl – Lukeš, Hübl, Jánský – Jurčík, Válek, Vandas

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Výtisk, Trška – Olesz, Lev, P. Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Dej – Szturc, T. Jáchym, Bartovič – Toman, Baláž