HC VÍTKOVICE RIDERA2316Výhra
HC VERVA Litvínov0213Prohra

7.1.2018 16:00 A tým 2017-2018 38

VIT – LIT 6:3: Vítkovice vyprovodily Litvínov šesti brankami

Podobně, jako v prvním vzájemném duelu v Ostravě, si Vítkovice vedly proti Litvínovu i v tom druhém. Před osmi tisíci diváky nastřílely šest branek, donutily soupeře střídat brankáře, získaly tři body a celou hokejovou podívanou okořenila i pěstní šarvátka, která skončila výhrou domácího matadora.

HC Verva LitvínovTradiční souboj dvou týmů z opačných pólů tabulky nabídlo nedělní hokejové menu v OSTRAVAR ARÉNĚ. I když Litvínov v letošní sezoně okupuje spíše nižší patra extraligového pořadí, stále zůstává díky svým velkým individualitám nevyzpytatelným a nepříjemným soupeřem, před čímž varovali Vítkovičtí už před utkáním. Severočeši netradičně dorazili do Ostravy až v den utkání a bez některých hráčů základní sestavy, vinou zdravotních problémů, například i bez zraněného exvítkovického forvarda Michaela Vandase. Domácí po páteční prohře v Hradci chtěli stůj co stůj vyhrát. Domácí na Severočechy vlétli s velkou razancí. Hned po pár desítkách sekund hry se řítili v přečíslení na Pavla Kantora Rostislav Olesz s Lukášem Klokem, bohužel Klok netrefil puk ideálně. Krátce po té přišla další velká útočná vlna Vítkovic, David Květoň se snažil u tyče prostřelit přihrávku Ondřeje Romana. Litvínov v úvodu zahrozil snad jen Hüblovou střelou z kruhu, kterou Bartošák bezpečně viděl a bylo to vlastně ze strany hostů na dlouhou dobu vše. Vítkovičtí pokračovali v nátlakové hře. V 6. minutě se ještě z bezprostřední blízkosti neprosadili Zdráhal a Kolouch, ale jen pár okamžiků poté už zaplněná aréna mohla jásat. V ponechané výhodě našel Petr Kolouch před Kantorem zaparkovaného Romana Szturce, který otevřel skóre zápasu – 1:0. Vítkovická převaha byla značná, domácí zastavovali zárodky litvínovských útoků na půlce soupeře. Výjimkou byl pokus o únik Helta, který ale rybičkou a ukázkovým vyseknutím puku zastavil Sloboda. V 15. minutě zahrozil za hosty Hunkes střelou z druhé vlny, jinak modro-bílí svému soupeři minimálně v první periodě více nedovolili. Jejich převaze chyběl snad jen větší gólový náskok. Druhého gólu se dočkali krátce před sirénou. Vteřinu před koncem první třetiny napřáhl na modré čáře Marek Hrbas a propálil Kantora – 2:0.

Jak zakončili první třetinu, tak začali tu druhou. Vítkovičtí i po přestávce ovládali hru a byli i produktivní. Výpad Olesze po půlminutce hry sice úspěch neslavil, ale ve 22. minutě už se skóre opět měnilo. David Květoň se krásně prosmýkl mezi dvěma beky a ještě nádhernější zvolil zakončení, když se přesně trefil pod víko Kantorovy klece – 3:0. Viktor Hübl měl po zadovce Lukeše šanci prověřit Bartošáka, ale opravdu jej jen prověřil. Odpovědí domácích byl čtvrtý zásah. Jakub Lev si počkal u volné tyče na zpětnou přihrávku Rostislava Olesze a hbitě doklepl do volného prostoru – 4:0. Ve 27. minutě ovšem Vítkovičtí neuhlídali skrumáž před Bartošákem a Martin Hanzl ze vzduchu snížil – 4:1. A to krátce po té pálil zajímavě Hübl ze středu. Chemici se krátce před polovinou utkání dostali do hry a hodně kousali. Ostravané ale jejich nástup dokázali zbrzdit. Proti Květoňově střele po nabití Olesze ještě Kantor zasáhl, ale z následné akce už opět kapituloval. Exvítkovický brankář v dresu Litvínova podruhé na ostravském ledě střídal po pátém gólu, tentokrát jej vyhnala dorážka Petra Koloucha po pasu Tybora – 5:1. Kantor střídal opět ve 31. minutě a opět za stavu 5:1. První vyloučení zápasu přišlo až ve 37. minutě, nutno přiznat, že Ostravané svou přesilovku nesehráli špatně, ale gólově z ní nic nevytěžili. To hosté se ukázali. V závěru třetiny rozhodně nabídnutou šancí nepohrdli, na Kubátovu střelu ještě Bartošák dosáhl, ale rána po buly z hole Františka Lukeše byla nad jeho síly, gól padl 1 vteřinu před druhou sirénou – 5:2.

Aktivní přístup ke hře neopustil domácí ani ve třetí třetině. V jejím úvodu se do slibné šance před bránou dostal Milan Bartovič, ale s příležitostí nenaložil gólově. O co méně se v prvních dvou třetinách nevylučovalo, o to více měli rozhodčí práce v poslední periodě. Začalo to vítkovickou přesilovkou, ze které se stala hra čtyř proti čtyřem, následně zkrácená litvínovská výhoda, ve které ovšem zahrozil domácí kapitán Olesz. Jenže ani zkrácená litvínovská výhoda neměla dlouhého trvání, hrálo se opět ve čtyřech a nakonec si přesilovku zahrály Vítkovice. Na jejím konci modro-bílí zaujali střelecké postavení a přestože se Karel Kubát už vracel z trestné lavice, nebyl s to účinně pomoci čtveřici svých spoluhráčů ubránit přesnou kombinaci, na jejímž konci stál u tyče připravený Jakub Lev – 6:2. Zdálo se, že utkání by se mohlo v poklidu dohrát, ale nebylo tomu tak. Po ataku Havelky na Slobodu a následném krosčeku Kloka na útočícího Havelku se strhla na ledě mela přímo u litvínovské střídačky. Z ní vyjela dvojice Klok – Havelka a bušili do sebe, co to dalo. Domácí tribuny pak oslavily triumf vítkovické jedenatřicítky, jenže za krosček vyfasoval Klok navíc ještě pětiminutový trest, což znamenalo dlouhé oslabení pro ostravský tým. Na jeho úvodu využil Kubát zakolísání vítkovické čtveřice a přesně za beky našel Viktora Hübla, který osamocený před Bartošákem uspěl – 6:3. Naštěstí Vítkovičtí už koncentrovanost neztratili, zbytek oslabení ustáli bez problémů. V závěru utkání pokukoval po druhém gólu David Květoň, ale nadvakrát ze strany Petráska nepřekonal. Vítkovice potvrdily papírové předpoklady a vyprovodily Litvínov šesti brankami. Vítězná oslava a rybičky nemohly chybět. Navíc cenu pro nejlepšího hráče předával Petru Kolouchovi legendární pilot nejtěžší rallye světa, Dakaru, šestinásobný vítěz Karel Loprais.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)

Branky: 6. Szturc (Kolouch, Kucsera), 20. Hrbas (P. Zdráhal, Baranka), 22. D. Květoň, 23. Lev (Olesz, Bartovič), 31. Kolouch (Tybor, Kucsera), 48. Lev (Roman, Tybor) – 27. M. Hanzl (K. Pilař, Trávníček), 40. Lukeš, 52. Hübl (Kubát). Rozhodčí: Pešina, Bejček – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6, navíc Klok (VIT) 5 minut + do konce za krosček a 10 minut osobní trest za hrubost a Havelka (LIT) 10 minut osobní trest za hrubost. Využití: 0:2. Diváci: 7916. Střely na branku: 35:29

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Urbanec, Trška, D. Krenželok – Olesz, Lev, Bartovič – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Szturc, Š. Stránský, Dej

HC VERVA Litvínov: Kantor (od 31. Petrásek) – Kubát, Hunkes, L. Doudera, Gula, Z. Sklenička, K. Pilař – Lukeš, Hübl, Gerhát – Trávníček, M. Hanzl, Havlíček – Smolka, Válek, Matoušek – Dufek, Jícha, Helt – Havelka