HC Sparta Praha0101Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1315Výhra

15.3.2019 19:00 A tým 2018-2019 PŘK 4

PLAY OFF SPA – VIT 1:5: Vítkovice druhým mečbolem zlomily Spartu a postupují

Dokázali, že patří mezi osm nejlepších! Vítkovice ve čtvrtém utkání předkola play off proti Spartě neponechaly nic náhodě a soustředěným a důsledným výkonem si došly pro výhru 5:1. Zkompletovaly tak tři výhry, vyřadily pražského rivala a mohou se těšit na čtvrtfinále. V něm čeká Třinec!

HC Sparta PrahaVe třetím utkání byli Vítkovičtí blízko senzačnímu obratu, ale nakonec jen těsně padli. Sparta si vynutila prodloužení série, ale i tak Ostravané šli do pátečního čtvrtého duelu s tím, že svým nasazením a hrou rozhodnou definitivně a ukončí předkolo. Trenéři Jakub Petr a Pavel Trnka přivítali v sestavě zpátky kanonýra a rychlíka Patrika Zdráhala, čímž došlo k úpravám v sestavě.

Vítkovickým plánem bylo od začátku jít svéhlavě za ukončením série. Ostravané v úvodu první třetiny jasně ovládali dění na ledě a nic na tom nezměnilo ani brzké vyloučení na jejich straně. Oslabení sehráli modro-bílí výborně, Spartu do obranné třetiny pouštěli jen sporadicky a Patrik Bartošák si na puk vlastně ani nesáhl. Tým trenéra Petra přišel brzy o první početní výhodu, když se během ní provinil špatný střídáním, za stavu čtyř proti čtyřem ovšem ve 12. minutě ujel Šimon Stránský s pukem a rychlou kličkou do bekhendu překonal Matěje Machovského – 0:1. Domácí byli prakticky do 15. minuty téměř bezzubí, ale pak pořádně přitopili pod kotlem. Pozdrželi Ostravany v jejich pásmu na dobré tři minuty, Stránského pětka byla pod permanentním tlakem a s touhou osvobodit se třikrát vyhodila kotouč na zakázané uvolnění. Naštěstí tlak soupeře i vyčerpání přečkali, Patrik Bartošák se dostal do tempa, ale do přestávky nekapituloval.

Prostřední část odstartoval tvrdý hit na Ondřeje Romana v přesilové hře, po kterém se nejproduktivnější hráč Vítkovic jen těžce zvedal z ledu. Tvrdý atak na spoluhráče potrestal, byť už v rovnovážném stavu, Lukáš Kucsera, kterému puk přenechal Patrik Zdráhal – 0:2. Sparťané zahrozili v početní výhodě jen pár chvil poté. Hostující střídačka se při zámku domácích hodně rozčilovala a reklamovala zakrývání výhledu brankáři, což se podle současných pravidel cení dvěma trestnými minutami. Patrik Bartošák svůj tým podržel při Košťálkově pokusu z modré ve 29. minutě. Odpovědí na šanci byla nejprve nebezpečná přesilovka, ve které ale duo Stránský – Kucsera zakončovalo nad bránu. Ve 35. minutě ale dostal rychlou přihrávku na střed Michal Poletín a ještě rychlejší střelou pod víko vyhnal Matěje Machovského z brány – 0:3. Příchod Jakuba Sedláčka dal Pražanům potřebný impuls, okamžitě poté vyrazilo do protiútoku duo Rousek – Richard Jarůšek a O2 Aréna mohla slavit rychlý gól ze strany – 1:3. Vítkovičtí přesto pojistili vedení, v přesilové hře se z modré trefil Peter Trška – 1:4. Sparťané začali dávat najevo frustraci a začaly jim trochu povolovat nervy.

Sparťané si do třetí části přenesli zbytek přesilové hry, ve které pálil Jaroslav Hlinka ze strany, ale jen do boční strany tyče. Pražané se prezentovali aktivní hrou s častou střelou ze všech možných pozic, nicméně Ostravané si hlídali své zadní řady. Ve 46. minutě se křížně snažil prosadit a pojistit situaci Roman Szturc, ale Jakub Sedláček jeho pokus vystihl. V 50. minutě se na ledě objevila krev. Domácí Piskáček chtěl ostře dohrát Kucseru, který se ale zapřel, ovšem při tom se i ohnal rukou, výsledkem byl šrám v obličeji sparťanského hráče a trest na pět minut plus do konce utkání pro vítkovického forvarda. Sparta zkusila hru vabank, v polovině třetí periody odvolala gólmana a snažila se hrát šest proti čtyřem. Modro-bílí byli pod obrovským tlakem, ale odolávali. Pavelka trefil tyčku, Forman pálil do Bartošáka. Po třech minutách trápení přišel trest za podrážení pro Blaina a z přesilovky šesti proti čtyřem byla hra pěti proti čtyřem, ovšem s prázdnou bránou. Ostravané se dokázali nadechnout a když Jakub Lev trefil odkrytou klec přes celé kluziště, bylo v podstatě jasno – 1:5. Posledních sedm minut se dohrávalo spíše z povinnosti. Někteří domácí možná ještě zkoušeli vyprovokovat šarvátku, která by mohla teoreticky zlomit utkání, ale tato naděje byla marná. Za spílání pražských fanoušků se bílo-modrá skvadra radovala z postupu a na ledě Sparty zpečetila postup do čtvrtfinále, ve kterém vyzve Třinec.

Generali Play Off Tipsport Extraligy

Předkolo – 4. ZÁPAS

HC SPARTA PRAHA – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)

Konečný stav série: 1:3

Branky: 37. Jarůšek (Rousek) – 12. Š. Stránský, 23. Kucsera (Zdráhal, Š. Stránský), 35. Poletín (Szturc, Schleiss), 38. Trška (Dej, Olesz), 55. Lev. Rozhodčí: Lacina, Šír – Lederer, Lhotský. Vyloučení: 7:6, navíc Kucsera 5 minut a do konce utkání za faul loktem. Využití: 0:1. Diváci: 6 764. Střely na branku: 46:18

HC Sparta Praha: Machovský (od 35. Sedláček) – Kalina, Blain, Piskáček, Pavelka, Dvořák, Košťálek, Delisle – Smejkal, Sill, Černoch – Klimek, Hlinka, Bukarts – Forman, Pech, Kudrna – Jarůšek, Klima, Rousek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrabal, Trška, Výtisk, Mrázek, Šidlík, D. Krenželok, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Poletín, Schleiss – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal