HC Sparta Praha1214Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1023Prohra

14.3.2019 19:00 A tým 2018-2019 PRK 3

PLAY OFF SPA – VIT 4:3: Těsná výhra udržela Spartu ve hře

Rudá mašina na svém ledě zabrala. Vítkovické přerušení venkovní černé série se bude muset minimálně o den odložit. Ostravané sice ve třetím utkání předkola vedli, ale domácí i díky dvěma využitým přesilovkám získali pohodlné vedení 4:1. Nástup modro-bílých přišel později, než bylo potřeba, stáhli vedení Pražanů na rozdíl jednoho gólu a pár vteřin před koncem je o vyrovnání připravila tyčka. Série tak pokračuje v pátek opět na ledě O2 Arény.

HC Sparta PrahaVítkovice přijely do Prahy v roli vedoucího týmu série a s vědomím, že jediná výhra je dělí od postupu do čtvrtfinále. Proti ale stála domácí Sparta, se svými fanoušky, s maximálním nasazením a s uvědoměním, že další klopýtnutí zapříčiní konec sezony, což výběr trenéra Kruppa rozhodně nechtěl připustit.

Sparta celkem logicky před vlastním publikem začala hodně aktivně. Nejviditelnějším mužem prvních momentů utkání byl domácí Jan Košťálek, ve 2. minutě pálil nebezpečně z modré čáry, přičemž Patrik Bartošák moc nevěděl, kde puk má. Následně v 5. minutě si opět Košťálek sjel před bránu na ránu z první do protipohybu, Bartošák stačil kotouč vytěsnit. Do třetice se Košťálek ukázal v 8. minutě, když po faulu na Schleisse musel na trestnou lavici. Vítkovičtí zprvu úspěšně zadržovali tlak soupeře, v přesilové hře byli aktivní, drželi pásmo, ale Machovský odolal. Sparťané pálili o sto šest, Bukarts se pokusil uspět ze středu. Ostravané varovali před tím, že domácí se budou pouštět do provokací a je pravdou, že každé zadržení puku Bartošákem hrozilo šarvátkou, největší strkanice se odehrála mezi Formanem a Šidlíkem, ale nebylo to příliš vážné. V 16. minutě se modro-bílí ujali vedení, akci celé formace zakončoval zprvu Ondřej Roman, Machovský puk neudržel a z druhé vlny dorážející Radoslav Tybor otevřel skóre – 0:1. Pražané dál pokračovali v důsledném nátlaku a půlminutky před první sirénou se dočkali vyrovnání, když se ranou z jízdy uvedl Andrej Kudrna – 1:1.

Domácí pokračovali v náporu i v úvodu druhé třetiny a její převahu také znásobila přesilová hra z 24. minuty, kterou také úspěšně z mezikruží prostřelil Lukáš Klimek – 2:1. Spartu vedení nabudilo, Vítkovičtí se připomenuli jen dravým průnikem Květoně, ale to bylo vše. Ve 28. minutě se do potyčky dostal opět Petr Šidlík s Miroslavem Formanem, to už bylo jasné, že hosté půjdou opět do čtyř. A rudí využili i tuto nabídnutou šanci, podobnou hbitou ranou, akorát více ze strany, se prosadil Richard Jarůšek – 3:1. Pražanů byl najednou samozřejmě plný led a stříleli ze všech pozic. Vítkovičtí do té doby měli ofenzivně ve druhé třetině jen málo odehráno. Tento fakt se začal měnit od 34. minuty, hosté si vytvořili souvislejší tlak a hra se poté začala přelévat. Ostravský nástup dost zbrzdilo dvojnásobné oslabení, ale modro-bílí si poradili s minutou a půl trvající sparťanskou přesilou pěti proti třem a v samotném závěru druhé periody si zahráli část početní výhody, kterou si ale přenesli i do třetí třetiny.

Přenesený zbytek přesilovky se Vítkovicím vymstil, jak jen mohl, nejen, že Ostravané nevyužili výhodu, ale sami v ní inkasovali. Střelu Sevena Delisleho Patrik Bartošák lapačkou vyrazil nad sebe a za sebe – 4:1. Zdálo se být po zápase, jenže Vítkovičtí nic nezabalili. Z přemíry snahy se sice dostávali do chvilkové křeče, ale vše uklidnila jejich výhoda ze 45. minuty. Pouhé čtyři vteřiny stačily Janu Schleissovi po střele Hrabala k smazání trestu Pecha – 4:2. Ostravané se nadechovali, vynucovali si čím dál více převahu. Ve 47. minutě stál Stránský před odkrytou klecí, ale minul. Následnou přesilovou hru sehráli modro-bílí dobře, ale bez gólového efektu. Sparta se mohla uklidnit, když na trestnou lavici zamířil Hrabal, jenže i Matěj Machovský si vybral slabší chvilku, jeho chybnou rozehrávku potrestal dorážkou do volné klece Lukáš Kucsera – 4:3. V tu ránu byli Ostravané jednoznačně lepší, zatímco Pražané se omezili jen na bránění výsledku. Finální nápor přišel v šesti hráčích bez Bartošáka. Domácí netrefili prázdnou klec, hosté přenesli hru do jejich pásma a přišla rána Petra Šidlíka… a tyč. Branková konstrukce jen pár vteřin před třetí sirénou zachránila Spartu. Rudí urvali těsnou výhru a vynutili si prodloužení série do pátku. Čtvrtý zápas předkola se bude hrát opět v O2 Aréně v pátek od 19 hodin.

Generali play off Tipsport Extraligy

Předkolo – 3. ZÁPAS

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Stav série: 1:2

Branky: 20. Kudrna (Blain, Pech), 25. Klimek (Rousek, Klíma), 30. Jarůšek (Rousek, Tomáš Dvořák), 41. Delisle (Klimek) – 16. Tybor (Trška, O. Roman), 45. Schleiss (Hrabal, Tybor), 54. Kucsera (Dej). Rozhodčí: Pražák, Jeřábek – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 8 133. Střely na branku: 35:29

HC Sparta Praha: Machovský – Kalina, Blain, Piskáček, Pavelka, Dvořák, Košťálek, Delisle – Smejkal, Sill, Černoch – Klimek, Hlinka, Bukarts – Forman, Pech, Kudrna – Jarůšek, Klima, Rousek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Mrázek, Trška, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Hrabal, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Poletín, Guman – Kucsera, Š. Stránský, Schleiss