:

HC Sparta Praha0123Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

1.2.2019 18:30 A tým 2018-2019 41

Vítkovičtí hokejisté poprvé v letošní sezoně padly se Spartou. Na ledě pražského celku se prali nejen se soupeřem, ale také s absencemi ze zdravotních důvodů. Utkání bylo obrovsky vyrovnané, rudí upravili vedení do jednoznačnějšího stavu až dvěma góly do prázdné brány při power play modro-bílých.

HC Sparta PrahaÚnorový program Extraligy otevřeli hokejisté Vítkovic na ledě pražské Sparty. Ostravané se před utkáním poslední čtvrtiny základní části obávali o stav obrany, měli k tomu důvod. Nakonec ale do Prahy vyrazili i Peter Trška či Petr Šidlík, se kterými se moc nepočítalo, stejně tak i nová posila zadních řad Josef Hrabal. Mimo sestavu ovšem ze zdravotních důvodů zůstali zadáci Výtisk a Gregorc a také nejproduktivnější hráč týmu Roman. Ke svému prvnímu extraligovému zápasu vyrazil také v pozici třináctého útočníka junior Petr Fridrich. Modro-bílé přivítala téměř vyprodaná O2 Aréna, byť to možná na první pohled nebylo zcela evidentní, která kromě tradiční hokejové bitvy také vzdávala hold členům IZS.

Vítkovičtí začali aktivně, domácí Sparta spíše vyčkávala na to, co hosté předvedou, nicméně na první vážnější šanci se čekalo relativně dlouho. Až v 5. minutě vystřelil na Sedláčka z kruhu vážněji Krenželok. Patrik Bartošák se k prvnímu zákroku nedostal ani v 7. minutě, kdy Pražané na chvíli sevřeli soupeře, ale střely byly buď zblokované, nebo mířily mimo. Odpovědí Ostravanů bylo přečíslení Schleisse se Zdráhalem, které ale také neskončilo gólovou akcí. Ani při průniku Lukáše Rouska si Bartošák na puk nesáhl, kotouč mířil těsně kolem tyče. Až v 10. minutě kryl vítkovický gólman první ránu, kterou na něj zpoza kruhů vypálil ostravský rodák Tomáš Voráček. Navzdory přesilové hře se Sparta dokázala ve čtyřech dostat do šance, střílel Klimek, ale Bartošák byl připraven. Početní výhodu si zahráli i domácí, ale také bez valného výsledku. V závěru první třetiny se hra částečně vyrovnala, ale hlavním jmenovatelem prvních dvaceti minut byl bezbrankový stav.

Sparta měla vstup do druhé třetiny viditelně aktivnější, než v první periodě a také se to projevilo. Ve 24. minutě se ujala krátká kombinace z rohu před bránu mezi Kevinem Klímou a zakončujícím Lukášem Rouskem a domácí slavili první gól – 1:0. Gólem povzbuzená Sparta byla rázem i agresivnější a příležitost skládala na příležitost. Ostravané byli nuceni se bránit a v čím dál větší permanenci začal být Patrik Bartošák. Jejich situace se zhoršila ve 29. minutě, kdy špatně střídali a už tak rozjetí Pražané dostali druhou přesilovou hru. Ta naštěstí pro modro-bílé vzala po faulu Klimka brzy za své. Hra se trochu uklidnila, vyrovnala, nabrala tempo z obou stran. Ve 36. minutě se prohnal před Bartošáka Buchtele a ostravský brankář měl hodně práce, aby puk udržel před čarou. Závěr periody se nesl v duchu převahy Sparty, Bukarts nastřelil tyč. V posledních vteřinách se o únik mohl pokusit Tybor, ale puk nedokázal zpracovat.

Přestože do posledního dějství šly oba týmy odděleny pouze jediným gólem, byla třetí třetina od svého začátku mnohem taktičtější. Oba týmy se přetlačovaly především ve středním pásmu. Změnu přinesla 46. minuta, kdy šli hosté opět do čtyř. Andrej Kudrna pak z hrany brankoviště velice nebezpečně tečoval a snažil se o dorážku, ale Bartošák i tentokrát obstál. V oslabení se o únik pokusil Lev, ale byl dobře pokrytý vracejícími se beky. V 50. minutě Vítkovice sevřely domácí v obranném pásmu, tlak však neproměnili, pražská defenziva v čele se Sedláčkem odolala. Velkou šanci si vybudoval o několik chvil později Lev, když zachytil rozehrávku a pálil na Sedláčka ze strany, domácí brankář vyrazil, ale ze strany Vítkovic chyběl kdokoli na dorážku odraženého puku. Tempo hry se především ze strany Ostravanů začalo zvyšovat, čím dál častěji přenášeli dění do útočného pásma a snažili se tlačit do zakončení, nebezpečně pálil například Šidlík. V 55. minutě mohli hosté jít do ještě větší převahy při vyloučení na straně domácích, ale okamžitě následoval trest pro modro-bílé a znovu se hrálo v rovnovážném stavu, byť jen ve čtyřech. Během této situace se málem povedl brejk Kudrnovi. V pěti proti pěti se pokusil o přečíslení Květoň se zakončujícím Trškou. Vítkovičtí logicky zkusili hru bez brankáře, ale hned první akce v pásmu skončila na holích domácích a Steven Delisle za pomoci odrazu o mantinel trefil prázdnou klec – 2:0. Ostravané se nevzdávali, i po druhém inkasovaném gólu zkusili hru v šesti, ale až na šarvátku za a před sparťanskou branou z toho více nevytěžili. Sparta půlminutku před třetí sirénou podruhé trefila prázdnou klec, tentokrát se radoval Matěj Beran – 3:0. Pražané na vlastním ledě prolomili trápení i vítkovické prokletí. Ostravané poprvé v sezoně prohráli se Spartou.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): Věděli jsme, že oproti zápasu s Hradcem Králové půjde o naprosto odlišné utkání. Vítkovice vycházejí ze silné defenzívy a na góly nepotřebují moc šancí, je to velmi trpělivé mužstvo. Trvalo nám zhruba dvacet minut, než jsme se dostali do provozní teploty, což byl asi následek emotivního duelu s Hradcem. Z počátku jsme působili vyšuměle, ale zlepšili jsme se. Ve druhé části se nám rozjely nohy a začali jsme více bruslit. Branka nám dodala hodně energii, to byl velmi důležitý faktor. Hráli jsme dobrý hokej a nepustili jsme je moc do šancí a přečíslení. Celkově hráči před Jakubem (Sedláčkem) působili solidně. Mám radost, že se doma dočkali odměny. Předtím jsme tu hráli dobře, ale bodově jsme vyšli naprázdno. Je prima bodovat.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Nechci, aby to znělo jako výmluva, ale před zápasem jsme řešili spoustu problémů. Nikdy jsem tady nepropadal euforii, když jsme měli se Spartou takovou sérii, jakou jsme měli. Dneska budu ten poslední, který by mužstvo hanil. Klobouk dolů před výkonem, který jsme předvedli, protože v půlce zápasu nám vypadl další obránce, hráli jsme v pěti a musím říct, že tenhle zápas, i když jsme nezískali žádné body, je pro mě strašně důležitý do závěrečné části sezony. Dneska co rozhodlo byla finální fáze, do velkých šancí jsem se nedostávali, ale byly tam náznaky v předbrankovém prostoru, několik náznaků přečíslení, brejkové situace. V tom jsme byli oproti domácím nešikovní. Protože v neděli nehrajeme, máme dvanáct dní na to, abychom dali všechno dohromady, potrénovali a poprali se o to, abychom v play off nemuseli hrát tři až pět zápasů navíc. Gratulace Spartě, dneska byla vyzrálejší, možná chytřejší v koncovce a vítězství si zasloužila.

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 24. Rousek (Klíma), 59. Delisle, 60. Beran (Bukarts, Pech). Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:4. . Bez využití. Diváci: 11 055. Střely na branku: 34:25

HC Sparta Praha: Sedláček – Kalina, Blain, de la Rose, Delisle, Dvořák, Košťálek, Voráček – Forman, Pech, Bukarts – Buchtele, Klimek, Kudrna – Smejkal, Klima, Rousek – Beran, Černoch, Kumstát

HC VÍTKOVICE RIDERA:  Bartošák – D. Krenželok, Trška, Šidlík, Hrabal, Mrázek, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Poletín, Tybor – Kucsera, T. Jáchym, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal – Fridrich