TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
HC Sparta Praha012014Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA021003Prohra

21.1.2018 15:00 A tým 2017-2018 42

SPA – VIT 4:3 SN: Utkání poznamenané technickou pauzou zlomila v nájezdech Sparta

Vítkovičtí hokejisté sahali v Praze po osmé výhře nad Spartou v řadě, jenže i vinou 40-minutové přestávky při problémech s ledovou plochou v O2 Aréně o slibný náskok přišli. Sparta srovnala půlminutu před koncem třetí třetiny a v nájezdové loterii se až v 10. sérii prosadil domácí Černoch.

HC Sparta PrahaVítkovičtí hokejisté zprvu měli cestovat do Prahy vlakem, ale nakonec zvolili už sobotní a autobusový odjezd do dějiště nedělního utkání. Ostravany sužovala před utkáním marodka, do hry proti Spartě nemohli zasáhnout zranění Jan Výtisk, Milan Bartovič a David Květoň. Trenéři tak museli vsadit opět na omlazení kádru a dát příležitost mladíkům Pytlíkovi, či Balážovi. Sparta se pro utkání oděla do armádních dresů, když vzdávala hold příslušníkům bezpečnostních jednotek a v „maskáčových“ dresech chtěla konečně prolomit své ostravské prokletí. Domácí před zaplněnou Arénou začali aktivně a iniciativu hry drželi v rukou více méně po celou první dvacetiminutovku. Už ve 3. minutě zahrozilo před Bartošákem duo Uher – Kumstát, ovšem bez větší střelecké šance. Následovala početní výhoda, ve které Sparta zaujala přesilovkový vzorek a vytvořila si tlak, Lukáš Klimek se pokoušel dorážet, ale nebyl úspěšný. I proti pěti hostům byli rudí schopní mít převahu a odbývat hru v útočném pásmu. Ani Vítkovice nezužitkovaly svou početní výhodu, Rostislav Olesz se chtěl dostat k dorážce Hrbasovy střely, ale obrana domácích byla pozorná. Kolem 10. minuty se o slovo přihlásili i modro-bílí, ale Aittokallio rozhodně nebyl ve velké permanenci. Střela Lva z kruhu z jízdy mu sice způsobila problémy, ale byl schopen puk odrazit. To Patrik Bartošák měl plné ruce práce, ať už s Černochovou střelou, nebo s Buchteleho dorážkou, která se otřela o brankovou konstrukci. Největší šanci hostů měl po nabití Lva zpoza brány mezi kruhy kapitán Olesz ve 14. minutě, ale mířil nad Aittokalliovu klec. Závěr první periody byl pro Ostravany hodně krušný, z tlaku v obranném pásmu pramenil faul Stránského a následovalo jej i provinění Lva. Kratinké oslabení tří proti pěti hosté ustáli, ale do druhé třetiny si přenesli značnou část další početní nevýhody.

Druhou třetinu otevřel dělovkou z modré Jan Buchtele, ale jinak Vítkovice přečkaly oslabení bez úhony a byly viditelně aktivnější. Vynutily si faul a v následné přesilovce dokonce vinou špatnou střídání Sparty hrály minutu a čtvrt výhodu pěti proti třem. Olesz pálil nebezpečně z mezikruží a o dorážku z brankoviště se dvakrát pokoušel i Tybor. Dvojnásobná přesilovka hostům gól nepřinesla, tak pokračující klasická už ano, Marek Hrbas se z kruhu trefil ke vzdálenější tyči a otevřel skóre utkání – 0:1. Ostravané logicky ještě přidali na obrátkách. Ve 28. minutě se o únik pokusil Dej, bránící hráč jej dojel, ale přesto jeho střela vypadla Aittokalliovi z výstroje, škoda jen, že těsně minula prostor v bráně. Ve 31. minutě ujel v přečíslení Olesz se Lvem, Olesz zvolil střelu, ale ta byla sražena nad bránu. Ku škodě modro-bílých následoval po vhazování před Aittokalliem brejk domácího Jiřího Černocha, který přesnou střelou z jízdy srovnal – 1:1. Sparta se pokusila vynutit si převahu, Patrik Bartošák musel především ve 35. minutě hasit skrumáž před svou klecí, ale závěr třetiny přece jen patřil opět Ostravanům. Výpad Tybora zavezl puk do brankoviště, odkud se důrazně prosadil Jakub Lev – 1:2.

Hráči se sešli ke třetí třetině, ovšem po exhibičním vystoupení hokejistů hasičských a vojenských sborů vznikly za oběma bránami velké díry a bylo nutné znovu upravit led. Technická přestávka se protáhla na neuvěřitelných 40 minut, po kterých se hráči obou týmů – notně vychladlí – vrátili ke třetímu dějství utkání. Sparta měla v úvodu obnovené třetí třetiny mírně navrch, ale Vítkovice rychle srovnaly krok. V 51. minutě se přesnou ranou zpoza kruhů trefil Jan Švrček a vyrovnal – 2:2. Radost Sparty ovšem dlouho nevydržela, remízový stav rozsekl v 52. minutě Roman Szturc – 2:3. Ostravané navzdory snaze domácí o tlak kontrolovali hru. Dvě minuty před koncem třetí třetiny odvolali domácí brankáře a zkusili hru v šesti. Zdálo se, že hosté si už náskok pohlídají, jenže faul Baranky vše zvrátil. Sparta promptně využila ranou Zbyňka Michálka přesilovku šesti proti čtyřem a srovnala – 3:3.

Prodloužení nabídlo rychlou hru, ale méně vyložených šancí. Domácí se pokusili dvakrát ujet, ale v situaci dvou proti dvěma Patrik Bartošák dobře zasáhl.

Rozhodující nájezdy se protáhly až do desáté série. Hned v té první se trefili Šimon Stránský a Richard Jarůšek, pak dlouho excelovali oba brankáři. V desáté sérii se prosadil Jiří Černoch, a když na to nedokázal Ondřej Roman odpovědět, radovala se Sparta z prvního vítězství nad Vítkovicemi po dvou letech.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Navázali jsme na předchozí dva zápasy, kdy se mužstvo semklo. Hráči dodržují daleko lépe taktické věci, které po nich chceme. Jenom nás trochu mrzí, že jsme vždy po vyrovnání na dvě, tři minutky polevili a dovolili soupeři odskočit. To byly drobné nepozornosti, které nás stály mnoho sil na to, abychom znova vyrovnali. Myslím si, že si diváci takový závěr zasloužili. Ti, kteří si počkali, viděli krásné vyvrcholení. Velké poděkování patří i našemu gólmanovi, Sami se dostává do velké formy a chytá fantasticky.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas musíme brát s pokorou, vzhledem k tomu, v jakém složení jsme hráli. Trochu jsme odstoupili od naší hry, což byl plán, ale ve finále jsme nebyli tak agresivní. Sparta nás sice přestřílela, ten poměr je výrazný, ale byly to střely mimo nebezpečný prostor. Z našeho systému, který jsme dnes zvolili, jsme měli hodně přečíslení dva na jednoho. Ale trápí nás, že to neumíme využívat. To je rozdíl mezi námi a kluby, jako je Sparta. Když počítáte tabulku, má pro nás ten bod obrovskou cenu. Ve finále musím říct, že jsme spokojení.

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:3 SN (0:0, 1:2, 2:1 – 0:0)

Branky: 31. Černoch, 51. Švrček (Jarůšek, Říčka), 60. Z. Michálek (Pech, Říčka), rozhodující nájezd Černoch  – 27. Hrbas (Š. Stránský, Trška), 40. Lev, 52. Szturc. Rozhodčí: Kika, Heikkinen – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 15 115. Střely na branku: 53:32

HC Sparta Praha: Aittokallio – Z. Michálek, Ďaloga, Kalina, Mikuš, Švrček, Pavelka, Nedomlel – Klimek, Pech, Forman – Buchtele, Vrána, Kudrna – Říčka, Černoch, Jarůšek – Kumstát, Rousek, Uher

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Urbanec, Trška – Olesz, Lev, Dej – Pytlík, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc – Baláž