HC Sparta Praha2013Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra

28.9.2021 18:30 A tým 2021-2022 09

SPA – VIT 3:1: Vítkovice držely na Spartě krok, na body ale nedosáhly

Maximální odhodlání a příkladnou bojovnost předvedli hokejisté Vítkovic na ledě Sparty. Favorizovaný tým šel rychle do dvoubrankového vedení, ale Ostravané snížili a po většinu zápasu drželi krok, především ustáli oslabení. Na zisk bodů to ale nestačilo, chyběl další gólový zásah, ten druhý z hole Flicka rozhodčí v závěru neuznali.

HC Sparta PrahaTradiční souboj odvěkých rivalů. Vítkovice versus Sparta je vždy třaskavé téma, hlavně pro Ostravany. V prvním sezonním střetnutí mezi těmito dvěma týmy byli Pražané jasným favoritem, jednak vzhledem k ambicím a jednak také z pohledu výsledků a výkonů v dosavadním průběhu soutěže. Modro-bílí dorazili do hlavního města s pokorou, respektem, ale se zdravým sebevědomím a hlavně odhodláním. A v neposlední řadě s přeházenou sestavou. První formaci vedl Marosz s křídly Krenežlokem a Bukartsem. Ve druhém útoku dostal příležitost vedle Hrušky a Svačiny ruský bohatýr Afanasijev a do brány se vrátil Stezka.

Sparta začala aktivně, ale rozhodně ne všechno šlo podle jejích představ a hladce. Vítkovičtí dokázali kontrovat a odrážet útoky. Největší šanci úvodu zápasu měl v 5. minutě Kaše po přečíslení, ale trefil pouze tyč. Pražané tím utáhli smyčku a do minuty se přece jen gólu dočkali, příklepem z první z mezikruží se prosadil Jan Buchtele – 1:0. Za Ostravany byli aktivní především útočníci první formace, v 6. minutě byli blízko srovnání, jenže puk po Bukartsově doklepnutí jakkoli přešel přes brankáře Saláka, v bráně neskončil. Srovnání se nekonalo a Sparta odskočila do dvoubrankového vedení v 9. minutě díky přesilové hře. Michal Řepík se z první trefil z levé strany mezikruží a Stezka v přesunu nestihl včas sevřít betony – 2:0. Pražanům ale dvougólové vedení nevydrželo. Prapor Vítkovic zvedl v 10. minutě kanadský legionář Rob Flick, když zachytil chybnou rozehrávku Sparty a dokázal ji efektivně a hlavně expresně potrestat z blízka tváří v tvář Salákovi – 2:1. A domácí rozhodně nebyli v komfortní situaci, zvlášť ne, když je pár chvil poté získali modro-bílí téměř kompletní dvouminutovou přesilovku pěti proti třem. Aktivita byla na straně hostů znát, nebezpeční byli Bukarts, Marosz, ale puk jako by si tentokrát nechtěl najít cestu do pražské klece, ani Flick neuspěl a dvojitá přesila tak zůstala nevyužita. Každopádně i když Sparta nadále držela gólové vedení, hra se v podstatě srovnala a i rudí si museli chtě nechtě dávat pozor na podceňovaného soupeře.

Jestliže Vítkovice mohly žehrat nad nevyužitou přesilovkou pěti proti třem v první třetině, pak Sparta – bez ohledu na první gól – měli ve výhodách také problémy. Úvodní periodu domácí ukončili nepotrestaným faulem a stejně tak odstartovali prostřední dějství. Až v rovnovážném stavu, ve 24. minutě, pálil z mezikruží Němeček, Stezka ale byl na místě a připraven. Ale druhým faktem vyrovnaného počtu hráčů na ledě bylo to, že vyrovnaná byla i hra. Vítkovičtí si počínali sebevědomě, aktivně, rychle odpovídali na útoky a pokusy Sparty. Bojovali. Bojovali i v oslabení a tradiční zbraň Sparty tím obraceli v její neprospěch. Ve 29. minutě se do samostatné akce dostal Rostislav Marosz a při zakončení byl podražen brankářem Salákem. Sudí faul avizovali, bohužel volání po trestném střílení ze strany hostů nevyslyšeli. Přesilová hra se nepovedla, jednak zůstala nevyužita a jednak v ní domácí dokázali dvakrát zahrozit. Navýšení vedení měl na holi ve 31. minutě po sóle Zdeněk Doležal, ale Stezka jej vymanévroval, že zvonila opět jen tyč. I ve druhé třetině ustáli modro-bílí všechny kritické momenty, dokonce v závěru ustáli oslabení, ve kterém minutu a čtyřicet sekund strávil na ledě s vypjetím všech sil kapitán Roman Polák. Na defenzivní straně Vítkovice odolávaly, pokud ale chtěly pomýšlet na body, potřebovaly vyvinout úspěšnou útočnou iniciativu.

Třetí perioda se ve svém úvodu dost kouskovala. Ve 45. minutě Sparta výrazněji zahrozila, Kaše mířil z levé strany do pravého rohu a mířil těsně vedle. Ostravané zaútočili záhy a v brankovišti Alexandera Saláka se strhla solidní mela. Na ledě se odehrávala hokejová přetahovaná, v tempu, ale zároveň obezřetná, zbytečnou chybu nechtěl udělat ani vedoucí tým, ani ten, který byl ve ztrátě. Pro Vítkovice bylo klíčové, že na rozhraní 47. a 49. minuty ustály další oslabení, ale pořád platilo, že jim k bodům chyběl minimálně jeden gól, ten bylo potřeba vybojovat, získat, dát. Nedařilo se. Vylučování na jejich straně logicky pomáhalo Spartě a i když favorit zápasu i sezony nebyl pořád schopen při dat třetí gól, pořád vedl a Vítkovičtí v oslabení nemohli rozvinout útočné akce, aby dosáhli kýženého srovnání. Až v 55. minutě se utrhl po spolupráci s Polákem a Krenželokem Bukarts, ale neproměnil. Pražané nedrželi zápas pevně v rukou, ale měli náskok, což bylo rozhodující. Střelecká převaha už byla plně na jejich straně, ale přišel čas finálního vítkovického útoku. V 57. minutě se do brankoviště Sparty vrhl Bondra, ale ani tento agresivní výpad nepřinesl srovnání. Na druhé straně záhy kontroval Buchtele, rovněž bez gólového efektu. Minutu a patnáct vteřin před třetí sirénou si hosté vybrali oddechový čas a po něm sáhli po hře bez brankáře. Risk na útočné straně nevyšel. Vladimír Sobotka v čase 58:35 zavezl puk do prázdné klece – 3:1. Ale to nebyl ještě konec. Nahození Flicka propadlo Salákovi lapačkou a následná dorážka v čase 58:47 znamenala druhý puk v síti Sparty. Rozhodčí ale gól neuznali a na ledě se strhla rvačka. Autor „nególového“ momentu se dostal do konfrontace s Formanem. Snížení se nekonalo a Sparta na výhru dosáhla.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Pro nás začalo utkání velmi dobře, ale pak jsem dostali kontaktní gól. Mohli jsme zápas celkově zklidnit tím, kdybychom proměnili nějaké přesilovky, ale bohužel jsme je – až na jednu využitou – sehráli dneska velice špatně. Přešlo to pak spíš do takového trápení. Ve třetí třetině jsme se snažili neudělat nějakou chybu a nepustit soupeře do nějaké šance, přečíslení či přesilovky. Chtěli jsme hlavně vyhrát, což se nám podařilo. Jsme za to vděční, ale výkon nebyl optimální, zejména pak přesilovkách.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z naší strany odbojovaný zápas. Velká pochvala patří Alešovi (Stezkovi), který nás v utkání držel ve hře, ale my se bohužel strašně trápíme v koncovce. Šance, které jsme měli, i když jich nebylo hodně, jsme nevyužili. V přesilovkách nejsme produktivní, abychom si tak pomohli, pozitivem je naopak hra v oslabení. Když to shrnu, tak Sparta vyhrála zaslouženě.

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:1
(2:1, 0:0, 1:0)

Branky: 5. Buchtele (Z. Doležal), 9. Řepík (Thorell, Polášek), 59. Sobotka (Chlapík) – 10. Flick (Gewiese). Rozhodčí: Lacina, Sýkora – Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. Diváci: 5 317. Střely na branku: 40:22.

HC Sparta Praha: Salák – Polášek, M. Jandus, Mikliš, Jurčina, Tomáš Dvořák, Němeček – E. Thorell, R. Horák, Řepík – Sobotka, D. Kaše, F. Chlapík – Buchtele, Z. Doležal, M. Forman – J. Konečný, Vitouch, Prymula – Zikmund

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka  – Gewiese, R. Polák, Galvinš, Machů, P. Koch, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Bukarts – Afanasijev, J. Hruška, Svačina – R. Bondra, Flick, M. Kalus – Dej, Chlán, Fridrich – Bernovský