HC Sparta Praha1124Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra

28.12.2020 17:00 A tým 2020-2021 30

SPA – VIT 4:1: Pražský led opanovala opět domácí Sparta

Vítkovice Spartě nedávnou porážku z pražského ledu nevrátily. V akcí nabitém zápase měli domácí vždy o něco navrch, ať už to byly zužitkované brejky nebo lepší hra v předbrankovém prostoru v klíčových momentech utkání. Ostravané tak ani podruhé z Prahy nepřivezly body.

HC Sparta Praha

Vítkovičtí, posílení dvěma body z domácího derby začali na ledě Sparty velice sebevědomě a už po necelých dvou minutách se na brankáře Machovského snažil utrhnout Marek Kalus. Byl ovšem nedovoleně zastaven a sudí Jeřábek nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se postavil Dominik Lakatoš, který měl ideální příležitost expresně otevřít skóre. Naneštěstí pro něj ale Matěj Machovský jeho penaltu vystihl. Sparta ale hned na úvod dostala zdvižený prst a její reakce byla více, než adekvátní. Okamžitě po vychytané penaltě se do brejkové situace dostal Lukáš Rousek, kličkou se zbavil bránícího hráče a ještě dokázal přes něj vystřelit na bránu a překonat Daniela Dolejše – 1:0. Sparťané ovšem v pohybu s hosty zaostávali a při aktivitě modro-bílých byli nuceni sahat k nedovoleným zákrokům. Dvě slepené přesilovky Ostravané dostali v rozmezí 6. a 10. minuty. První z nich byla domácím hodně nebezpečná, vyrovnání měli na holi Lakatoš a Polák, ale neuspěli. Ve druhé početní výhodě se domácí dokonce osmělili k brejku v oslabení a byl to znovu Rousek, který svedl souboj s Dolejšem, tentokrát ale úspěšný pro modro-bílého strážce klece. Pražané posléze našli tempo a v rovnovážném stavu hráčů začali rozvíjet vlastní ofenzivní aktivitu. V 16. minutě ujeli domácí v přečíslení dvou proti jednomu, byl to opět Lukáš Rousek, kterého zdvojil Polášek, Rousek si střelu nechal pro sebe, Dolejš i nyní kotouč zachytil. Karta se obrátila a najednou to byli hosté, kdo byl donucen faulovat a bohužel dali tím soupeři k dispozici minutu a 50 sekund přesilovky pět na tři. Převaha dvou hráčů v poli ale Sparťanům vůbec nevyšla, ostravská trojice ustála tlak, přičemž téměř nedovolila soupeři vystřelit. A po chybě Němečka za vlastní branou mohl Mallet v poslední minutě první třetiny zkusit zaskočit Machovského, který ale včas dostal svůj beton k ohrožené tyčce.

Byli to ale domácí, kdo se mohl radovat z úspěšného ataku u pravé tyče. Prakticky okamžitě po rozehrání druhé třetiny pálil na Dolejše z modré čáry Řepík, vítkovický brankář odrazil kotouč, ale nepokrytý Roman Horák z blízka a z pravé strany pohotově zvýšil – 2:0. A domácí se tím nakopli, ve 23. minutě se do brankoviště sesypali a hlavně zasypali Daniela Dolejše sprškou střel, vítkovický gólman to však i se štěstím dokázal ustát a zlikvidoval střelu Zikmunda, dorážky Dvořáčka a Němečka. Vítkovičtí se potřebovali dostat do tempa. Ve 26. minutě vyrazil Sukeľ s Dvořáčkem do přečíslení, Dvořáček zakončoval po rychlé přihrávce, ale Daniel Dolejš v širokém rozkleku dokázal puk zastavit, výborný zákrok. Odpovědí byl taneček Jana Hrušky, který se kličkou protáhl až před Machovského a jeho zakončení chyběly jen centimetry k úspěchu. Brejky Sparty byly nadále velice nebezpečné, Michal Řepík v polovině utkání po spolupráci s Horákem mohl využít zakrytého výhledu Dolejše. Iniciativa byla znovu na holích Pražanů, ale svou převahu neznásobili ve druhé kompletní početní výhodě. Dvaatřicátá minuta přinesla další protiútok domácích, tentokrát Dvořáčkovi. Brejk byl zastaven a sudí podruhé v zápase nařídili trestné střílení. K němu se postavil Rousek, ale Dolejš jej zvládl vymanévrovat a jeho forhendové zakončení odrazit. Hned na to dorážel po střele z dálky Sukeľ a zvonila tyč vítkovické klece. Hosté se mohli vrátit do utkání v přesilové hře, vlastně už v ponechané výhodě před ní, pálili Polák, Štencel, ale Machovský dokázal vždy srazit kotouč mimo nebezpečí. Ve 38. minutě další protiútok Sparty označil vítkovickou branku, do konstrukce pálil Šmerha.

Vítkovice byly i díky výborně chytajícímu Dolejšovi na defenzivní straně poměrně úspěšné, ale za stavu 0:2 ze svého pohledu potřebovaly jednoznačně přidat v ofenzivě, pokud tentokrát nechtěly nechat body na Spartě. Akcí nabité dvě třetiny dávaly tušit, že třetí perioda by mohla být pravým vyvrcholením hokejového večera na pražském ledě. Ostravané ovládali úvod třetiny, a tak nebylo překvapením, že ve 42. minutě se dočkali snížení. Byl to mladý forvard Petr Fridrich, kdo povedenou střelou z jízdy překonal Machovského a svou premiérovou extraligovou trefou přiblížil Vítkovice návratu do zápasu – 2:1. Pražané nevyužili následného vyloučení na straně hostů k návratu do dvoubrankového vedení, a to především díky výbornému Dolejšovi, který vydařenými zákroky držel naděje svého týmu na body. V mezihře rudí výborným držením kotoučem a rychlou kombinací ponechávali dění na ledě v obranném pásmu Vítkovic, jenže pak přišel zbytečný faul Němečka a Ostravané měli rázem k dispozici početní výhodu, kterou mohli využít pro srovnání. S přesilovkou se nemazali, rychlá spolupráce a tvrdé střely působily hodně nebezpečně, co ale modro-bílým chybělo, to byly dorážky sražených střel. Sparťanské čištění prostoru před Machovským slavilo úspěch. Tím, kdo udeřil, byli znovu domácí. V 51. minutě dorazil Matúš Sukeľ vyražený kotouč a překonal v tu chvíli bezmocného Dolejše potřetí – 3:1. Pro Spartu to byl onen potřebný návrat klidu a sebevědomí, domácí dobrým pohybem a držením puku znovu kontrolovali dění na ledě a sledovali tím jednoznačně tlačení času ke konci utkání. Vítkovická snaha o aktivitu neutichala, ale proti soupeři hrajícímu v takové pohodě to za dvoubrankového deficitu šlo jen velice ztěžka. I když se v posledních minutách stáhli domácí do obranného pásma, Ostravané útočili takzvaně do plných a k zakončení nebyli s to se dostat. Dvě minuty před koncem třetí třetiny šli hosté do hry v šesti bez brankáře. Před Machovským se strhla obrovská skrumáž, ve které každý z bílých chtěl zkusit svou šanci, pálil Polák, dorážel Marosz i Kalus, ale klubko těl na hraně brankoviště nedovolilo snížení. Jako poslední instanci zkusili hosté oddechový čas a měli minutu a půl ke vstřelení dvou gólů. Risk byl ale ziskem pro domácí, půl minuty před třetí sirénou trefil odkrytou klec Vítkovic Lukáš Pech – 4:1. Tříbodový příděl pro Spartu byl potvrzen, stejně tak, jako konec nadějí pro Vítkovice v tomto utkání.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Jsme moc rádi za tři body. První třetina nebyla z naší strany dobrá, soupeř měl dobrý pohyb, ale podařilo se nám odskočit do vedení. Od druhé třetiny se naše hra výrazně zlepšila, hodně nás nakopnul rychlý gól na startu druhé části. To nás uklidnilo. V dalším průběhu utkání jsme měli několik momentů, kdy jsme mohli zvýšit náskok, ale bohužel nás trochu zabrzdil snižující gól Vítkovic. Náš brankář nám dal šanci vyhrát, jelikož předvedl spoustu výborných zákroků. Zodpovědnou hrou jsme utkání dotáhli do vítězného konce.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Měli jsme dobrý vstup do zápasu, kluci si vypracovali šance včetně trestného střílení, které jsme bohužel neproměnili. Paradoxně jsme první třetinu prohráli. Druhá třetina pro změnu patřila Spartě, která nás zatlačila v obranném pásmu a byla důraznější, což nám dělalo problémy. Ve třetí třetině jsme se díky krásnému gólu mladíka Petra Fridricha dostali zpátky na dostřel jednoho gólu. Poté jsme bohužel neproměnili klasickou přesilovku a Sparta nás potrestala. Nemůžu říct, že jsme hráli špatně, ale soupeř byl v zakončení efektivnější. Kluci makali, musíme se postupně připravit na další zápas.

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 4. Rousek (Mikliš, Sobotka), 21. Horák (Řepík, Jandus), 51. Sukeľ (Polášek, Dvořáček), 60. Pech (Řepík, Říčka) – 42. Fridrich (Štencel). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 24:28.

HC Sparta Praha: Machovský – Němeček, Jandus, Polášek, Košťálek, Mikliš, Kalina, Poizl – Sobotka, Horák, Řepík – Rousek, Tomášek, Buchtele – Říčka, Pech, Šmerha – Dvořáček, Sukeľ, Zikmund

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, R. Polák, Gewiese, Trška, Koch, L. Kovář, R. Černý – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Marosz, Dej – Mallet, Werbik, Kalus – Fridrich, Mikyska, Ryšavý