HC Sparta Praha1225Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0112Prohra

11.12.2020 18:00 A tým 2020-2021 4

SPA – VIT 5:2: Naděje na zvrat a pak jednoznačné rozhodnutí Sparty

Vítkovice aktivní hrou i v nekompletní sestavě zaskočily Spartu. Favorit se na tři body pořádně nadřel a bojoval o ně úporně až do samotného závěru. Nasazení Ostravanů bylo znát, ale na vyrovnání nakonec nedosáhli. Sparta v závěru přidala dva góly a bylo rozhodnuto definitivně.

HC Sparta Praha

Do Prahy dorazili Vítkovičtí bez jedněch z hlavních opor. V útoku chyběl nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec Dominik Lakatoš, ale z omluvitelného důvodu, jelikož se mu ráno v den zápasu narodil syn. Dále nebyl k dispozici, krom zraněných, kapitán Roman Polák kvůli disciplinárnímu trestu. Céčko místo něj dostal na dres Jan Hruška a svůj extraligový debut zažil sedmnáctiletý zadák Tomáš Machů.

Byli to překvapivě hosté, kdo ovládl úvod utkání. Sparta měla problém cokoli v útočném směru vymyslet a hra se odbývala na její půlce. Hned v prvních minutách prověřili brankáře Machovského Vojtěch Lednický z kruhu, pak Jan Schleiss z mezikruží a na vše navázala početní výhoda, která sice ze strany Vítkovic zůstala nevyužita, ale domácí se při ní hodně zapotili, teč Kaluse ze vzduchu nebo dorážka Deje, to byly hodně nebezpečné momenty, při kterých se modro-bílí dostali velice blízko úvodní brance. Pražané se dostali do útoku vlastně až ve druhé polovině své první přesilovky. S koncem trestu pro hosty napřáhl zpoza kruhu Jan Košťálek a i za přispění clony spoluhráčů prostřelil Miroslava Svobodu – 1:0. Škoda nevyužitých šancí na straně Vítkovic, protože i přes tři vyloučení, reálně dvě oslabení, byli modro-bílí střelecky aktivnější a Spartě byli v první třetině minimálně vyrovnaným soupeřem.

Favorit ale udeřil, z pohledu herní aktivity, na úvod druhé periody. Brankář Miroslav Svoboda dostal šanci vyniknout a také ji využil, když zneškodnil rychlou ránu z voleje Roberta Říčky a ve 27. minutě také ustál situaci bez hokejky a následně vychytal nebezpečný švih Pecha. Ostravané se ale snažili nezůstávat moc pozadu a pomoci jim mohla i přesilová hra. V ní byl hodně vidět dočasný kapitán Jan Hruška, nejprve byl středem velké skrumáže před bránou Sparty a krátce poté jeho rychlou střelu ze strany a bezprostřední blízkosti jen s obtížemi Machovský vykryl. Vítkovičtí hledali cestu do brány všemi možnými způsoby a i proti plnému počtu soupeřů se snažili si opět vybudovat herní aktivitu, především nedávat šanci domácím a sami vymýšlet útočné akce. Gólový účet druhé třetiny se začal psát ve 34. minutě. Ve vlastním oslabení ujel Václav Pech, neproměnil, ale důraz se vyplatil Janu Buchtelemu, který dorážkou dotlačil puk pod Svobodovou výstrojí do brány – 2:0. Reakce Vítkovic ale byla rychlá, do necelé půlminuty dokázaly využít onu početní výhodu, první branku v nejvyšší soutěži zapsal Marek Kalus – 2:1. Dvoubrankové vedení si ale Sparta vzala zpět ve 37. minutě, když se rovněž v přesilovce trefil ze strany Roman Horák – 3:1. Závěr druhé periody ale poznamenaly emoce. Nájezd do brankáře Svobody, který už držel kotouč, strhl rvačku, v ní se za domácí exponoval hříšník David Němeček a dost dravě si tam počínal také střelec vítkovické branky Kalus. Němeček se ovšem na své soky obořil hlavou a rozhodčí neměli jinou možnost, než jeho atak ocenit trestem na 5 minut a do konce utkání. Ostravané tak v samotném závěru druhé periody dostali k dispozici pětiminutovou přesilovku.

Téměř čtyři minuty přesilové hry Vítkovicím ještě umocnilo seknutí Tomáše Dvořáka vysokou holí do obličeje Rastislava Deje. Trest na 2 + 2 minuty a rázem měli modro-bílí přesilovku pěti proti třem na netradiční 2 minuty a 2 sekund. Hosté zaujali palebná postavení a snažili se všemi silami dosáhnout na snížení. Výsledek? Mikeskova tyč a Werbikova střela, kterou Machovský zachytil. Deka přesilových her dál ležela na Ostravanech a Sparta, poté, co se vrátila do plného stavu hráčů, předváděla velice zkušenou hru, ve které kontrolovala dění na ledě. Opticky byli více na puku Vítkovičtí, ale vyložené šance nepřicházely, Pražané kompaktní defenzivní hrou bránili výsledek, nicméně nebyli úplně, jak se říká, zalezlí v obranné ulitě. Byli připravení kdykoli využít okénka v zadních řadách Vítkovic a potrestat případnou chybu brejkovou situací. Jiskřičku naděje pro hosty mohl v 50. minutě vykřesat dravým průnikem Marosz, první pokus a dorážka se neujaly. Marosz to ale nevzdal a o pár chvil později už po individuální akci slavil – 3:2. Jednobrankový rozdíl opět rozhýbal dění na ledě. Vítkovičtí si drželi střeleckou převahu, jediné, co potřebovali, bylo být efektivnější. Sparta potřebovala uklidnit situaci a kouskovat hru. To se jí začalo dařit kolem 55. minuty. A v 57. minutě přišlo z její strany uklidnění, když Lukáš Pech vyslal do sóla Michala Řepíka, který proměnil – 4:2. Další útočná vlna v 58. minutě a domácí slavili pátý gól, sudí se ovšem šli ještě poradit s videem, zda kotouč opravdu přešel brankovou čáru a opravdu se stalo, střelcem byl Matúš Sukeľ – 5:2. Závěr už se za daného stavu dohrál čistě podle not domácích a Sparta dotáhla své snažení do vítězného konce, zatímco Vítkovice padly posedmé v řadě.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Za tři body jsme velice rádi, protože jsme nebyli lepším týmem. Ale zvládli jsme utkání, které jsme neodehráli úplně nejlépe, a to je hrozně důležité. Některé zápasy, které se nám doma nepovedly, jsme ztratili. Tentokrát jsme ale byli maximálně efektivní. Každá změna dá mužstvu alespoň krátkodobě kyslík a na Vítkovicích to bylo vidět, hrály urputně a byly velice nepříjemným soupeřem. Nenechaly nám tolik prostoru a my jsme některé situace přehrávali.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Výsledkově to pro nás není dobrý zápas, pět inkasovaných gólů je hodně. Nejraději bych řekl, že jsme hráli špatně a vyhráli, ale je to naopak. Nasadili jsme zase další mladší hráče, protože Dominiku Lakatošovi se narodilo dítě, tak s námi necestoval. V první třetině jsme udělali taktickou chybu při prostřídání beků a Sparta nám dala z přesilovky gól, pak jsme ale pomalu vyrovnávali hru až do momentu, kdy jsme za stavu 3:1 mohli v pětiminutové přesilovce, navíc poté více než dvě minuty dvojnásobné, skórovat. Tam nám to ale uteklo. Rozdíl byl v zakončení, Sparta na to má hráče. Věřím, že je máme i my a až se všichni dají do kupy, bude to lepší. Sparta využila přesilovky, prosadila se i v oslabení, což by se nám nemělo stávat. Když jsem si myslel za stavu 3:2, že půjdeme do power play, tak jsme udělali dvě individuální chyby a zápas ztratili.

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky: 12. Košťálek (Pech, Jandus), 34. Buchtele (Pech), 37. Horák (Sobotka, Polášek), 57. Řepík (Pech), 59. Sukeľ (Dvořáček) – 35. Kalus (Werbik, Štencel), 51. Marosz (Dej). Rozhodčí: Mrkva, Šindel – Bryška, Axman. Vyloučení: 8:6, navíc Němeček (SPA) 5 minut a do konce utkání za úder hlavou. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 24:33

HC Sparta Praha: Machovský – Němeček, Jandus, Polášek, Košťálek, Dvořák, Kalina, Piskáček – Sobotka, Horák, Řepík – Buchtele, Tomášek, Rousek – Říčka, Pech, Šmerha – Zikmund, Sukeľ, Dvořáček

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – L. Kovář, Trška, Štencel, Kubeš, Koch, R. Černý, Machů – Schleiss, J. Hruška, Werbik – Dej, Marosz, Kalus – Dočekal, Baláž, Mallet – Lednický, Mikyska, Fridrich