HC ŠKODA PLZEŇ003004Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA111013Prohra

19.11.2017 16:30 A tým 2017-2018 23

PLZ – VIT 4:3 SN: Plzni vyšel závěr, Vítkovice z ledu lídra s bodem

Vítkovičtí v Plzni sahali po třech bodech, odvezli však jen jeden. Dramatický závěr utkání, ve kterém Ostravané po drtivou většinu času vedli, přál domácí Škodovce. Šestnáct sekund před třetí sirénou srovnal Indrák a v samostatných nájezdech jako jediný uspěl Gulaš. I přes prohru ale Severomoravané vezou z ledu vedoucího celku hodně cenný bod.

HC Škoda PlzeňVítkovičtí do Plzně dorazili už v pátek v noci po vítězném utkání v Brně. Trenéři museli během přípravy na půdě soupeře řešit i otázku, jak sestavit první útok, který pro zranění opět opustil útočník Radoslav Tybor, jeho místo nakonec zaujal Šimon Stránský. Na druhé straně se do sestavy po nemoci vrátil zadák Marek Hrbas. A místo v brance dostal možná trochu překvapivě Daniel Dolejš. Plzeň i bez kanonýra Dominika Kubalíka začala již tradičně náporem, ještě první formace domácích se hodně tlačila před Dolejše, ale doslova šavlovanou před bránou nesklepli puk do vítkovické klece ani Gualš, ani Mertl. Také Ostravané si záhy vypracovali šanci, Kucserovi nabíjel Kolouch, ale střela šla mírně mimo. Vítkovičtí získali první přesilovku zápasu ve 4. minutě při vyloučení Ryana Hollwega po souboji ve středním pásmu se Szturcem. A početní výhodu expresně využili, z modré pálil Ivan Baranka a plzeňský rodák Jakub Lev mistrně před Svobodou protečoval do klece – 0:1. Západočeši mohli reagovat okamžitě při vyloučení Koloucha, sevřeli soupeře, ale Daniel Dolejš zasahoval až v samotném závěru oslabení. Domácím momentální stav příliš nevoněl, byli aktivní, v 10. minutě pálil nebezpečně z kruhu Ondřej Kratěna, ale Dolejš si se střelou poradil. Ostravanům jako by trend utkání vyhovoval, konsolidovaná obraně nedělalo problém čelit poziční, ale nikoli střelecké převaze a do ofenzivy byli hosté připraveni vyrazit do nebezpečného protiútoku, kdykoli k tomu byla příležitost, ať už šlo o přečíslení Lva se Szturcem, nebo Květoně, Romana a Stránského. Vzruch do plzeňského pásma přinesla v 15. minutě čtvrtá formace vítkovických mladíků, ale brankář Svoboda si nečekaný odraz kotouče od mantinelu pohlídal. Západočeši se kromě hry soustředili často také na reklamace u rozhodčích, téměř každý souboj či střet následovala diskuze hráčů směrem k sudím, doprovázená bouřlivým záporným ohlasem z hlediště. V 17. minutě se snažil proměnit křížný pas z první Ondřej Kratěna, ale Dolejš se stačil přesunout. Na druhé straně mohl v brejkové situaci zahrozit Patrik Zdráhal, ale sudí pro faul Koloucha přerušili hru a Vítkovičtí museli podruhé v zápase do čtyř. Zdráhal si tak šanci zopakoval proti přesile, Svoboda vyrážečkou zakročil. Obrovskou šanci plzeňské početní výhody vypracoval Indrák, který našel před bránou volného Schleisse, ale Dolejš puk zalehl a udržel před čarou. Vítkovice mohly vyhrát první třetinu dvoubrankovým rozdílem, v poslední minutě periody pálil z modré čáry Karol Sloboda, ale pouze orazítkoval tyč plzeňské klece.

Také do druhé třetiny vstoupili domácí hodně aktivně a od prvních momentů se jali dobývat pásmo Vítkovic. Ve 23. minutě ale vyrazil do protiútoku rychlík Patrik Zdráhal a s jeho dvojitou šancí měl Miroslav Svoboda co dělat. Krátce poté střílel tvrdě Jakub Kindl, do dráhy puku ale už tradičně zalehl Jan Výtisk, a tak Dolejš ani nemusel zasahovat. Plzeň sahala po vyrovnání ve své třetí početní výhodě, před Stachem už zívala prázdná brána, ale Daniel Dolejš v leže dokázal máchnout lapačkou do prostoru a puk zachytit. Ještě v oslabení ohrozil Svobodu Jakub Lev. Ve 27. minutě také Vítkovice spálily svou velkou šanci, přečíslení Stránského s Květoněm skončilo mimo klec, i když před Květoněm byl odkrytý prostor. Ostravané toho měli litovat, protože následný brejk přinesl další oslabení na jejich stranu. V přesilovce atakoval Miroslav Indrák ostře Petra Koloucha, který se okamžitě chytl za nohu a z ledu mu museli pomoci až masér ostravského celku. Indrák za následné protesty obdržel osobní trest na 10 minut. Škodovka pevně sevřela soupeře v pásmu, zajímavě pálil ze strany opět Stach, ale puk byl ztečován mimo branku. V závěru výhody střílel bez přípravy Milan Gulaš, Daniel Dolejš však sklidil pomyslný potlesk za zákrok v přesunu. Vítkovickým se v pěti dařilo unikat v nebezpečných výpadech, ale jejich šance troskotaly na nepřesnostech ať už v kombinaci, nebo v zakončení. Ve 32. minutě vyrazil do protiútoku Milan Gulaš, ale ani on na Dolejše nevyzrál. Ostravanům se poté podařilo snad poprvé v prostřední části vytvořit si tlak v útočném pásmu a hodně ždímali domácí pětici, která byla na ledě opravdu dlouho, čas k nadechnutí dal svým spoluhráčům až Svoboda, který podržel kotouč po jedné z šancí. Severomoravanům se nedařilo při tlaku soupeře vyvarovávat se faulů, na druhé straně s o to větším přehledem ale čelil přesile a ve 37. minutě udeřil i v oslabení. David Květoň vrátil kotouč po výpadu do strany Ondřeji Romanovi, který z bekhendu překonal Miroslava Svobodu – 0:2. I závěr druhé třetiny dohrávali Vítkovičtí po ataku Kloka na Kodýtka ve čtyřech, ale i tentokrát si s oslabením poradili hodně úspěšně.

Posledních pár sekund, zbývajících z trestu z druhé třetiny, Vítkovičtí na úvod třetí periody ustáli. Plzeňští si byli vědomi, že musejí pořádně zabrat a prolomit střelecké trápení. Rozhodli se pálit ze všech pozic, obránce Michal Moravčík proto napřáhl ve 42. minutě ve středním pásmu a do té doby fantasticky chytající Daniela Dolejše nachytal – 1:2. Ránu do vazu vedoucího celku mohl krátce na to uštědřit Petr Kolouch v samostatném úniku, ale nezakončil efektivně. Západočeši vycítili šanci, zatímco Ostravané si uvědomili, že zdaleka nemají nic jistého. Ve 46. minutě se o vyrovnání pokoušel Sklenička, Dolejš už byl ale opět pozorný. Hra dostala rychlé tempo. Zajímavou šanci si s Davidem Květoněm vypracoval Šimon Stránský, ale pro přihrávku rukou nemohl atak slavit úspěch. Lídr extraligy ukázal svou sílu. Ve 49. minutě dostal Milan Gulaš na pravou stranu puk od Tomáše Mertla a suverénní střelou srovnal – 2:2. Jenže Vítkovice nedržely vedení jen 18 sekund, na zteč po pasu Daniela Krenželoka vyrazil Petr Kolouch a skvěle posunul na Patrika Zdráhala, který nedal Svobodovi šanci – 2:3. Plzeň musela znovu začít dobývat území soupeře a tlačit se do šancí, hosté opět především srdnatě bránili. Čas začal čím dál tím více hrát ve prospěch Vítkovic, o to více, když v 56. minutě získaly početní výhodu. Přistoupily k ní profesionálně, především tak, aby se nedostaly pod zbytečný tlak agresivního soupeře. Dvě a čtvrt minuty měli domácí k tomu, aby dosáhli alespoň na druhé vyrovnání zápasu. Slibný tlak v pásmu soupeře přerušilo postavení hráče v brankovišti, následovala šarvátka mezi Szturcem a Mertlem a hrálo se ve čtyřech na obou stranách. Plzeňští zaujali palebné postavení, odvolali brankáře, vzali si oddechový čas a vše vrhli do honby za srovnáním. Ostravané se osvobodili a dobrým napadáním drželi soupeře cenné sekundy mimo své území. Jenže to nebylo nic platné, 17 sekund před třetí sirénou srovnal Miroslav Indrák z mezikruží a poslal utkání do prodloužení – 3:3.

Za stavu 3:3 tři proti třem v pětiminutovém prodloužení. Vítkovičtí by bod z ledu lídra jistě před utkáním brali, ale za daného průběhu chtěli více. David Květoň byl první, kdo si vypracoval šanci v nastaveném čase, na druhé straně ale kontroval Čerešňák. Hrálo se rychle. Ostravané dokázali sevřít domácí v jejich pásmu, ale nedostali se do příležitosti. V 64. minutě zajímavě pálil Marek Hrbas, Jakub Lev se bohužel k teči ani dorážce nedostal. Vítkovičtí v závěru prodloužení zkusili poslední atak se třemi útočníky na ledě, ale ani to nepřineslo požadovaný efekt.

Před nájezdy začala plzeňská aréna posměšně vyvolávat vítkovického brankáře Patrika Bartošáka, ale trenéři nechali v bráně Daniela Dolejše, který až na jednu chybu chytal opravdu výborně. Penalty načali Kucsera se Stachem, ale ani jeden na protivníka nevyzrál. Také ve druhé sérii měli navrch brankáři, neprosadil se ani Lev, ani Stach. David Květoň nalákal Svobodu mimo, ale nakonec puk za jeho záda nedostal, Daniel Dolejš ale následně zachytil pokus Mertla. Ani čtvrtá série bezbrankový stav neprolomila, neuspěli Roman s Gulašem. Jenže Szturc a Kratěna také neskórovali a následovala náhlá smrt. Jediným úspěšným penaltovým střelcem večera byl Milan Gulaš hned v šesté sérii, Jakub Lev odpověď nenašel, a tak Plzeň shrábla dva body – 4:3.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Tušili jsme, že Vítkovice budou hrát obětavě jako v Brně. Ale problém byl v tom, že jsme nedokázali udělat větší tlak na brankáře, nestáli jsme před ním. Hráli jsme na puku, šance byly, ale chtěli jsme více a to jsme i hráčům vytýkali. 0:2 po dvou třetinách nebylo nic jednoduchého. Stejně jako za stavu 2:3 jsme ale věřili a jsem rád, že se štěstím se to podařilo.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme do utkání vstoupili s defenzivnější taktikou založenou na osobních soubojích. Plnili jsme to, ale měli jsme více oslabení, než bychom měli mít. Někteří hráči byli přetěžování, z toho nakonec v závěrečné části vyplynuly i chyby a branky soupeře. Byli jsme pár vteřin od vítězství, objektivně však byli domácí lepší a dokazovali, proč jsou první v tabulce. Pro nás to bylo velká škola. Hráli jsme o víkendu v Brně a tady, čtyři body bereme.

HC Škoda Plzeň – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:3 SN (0:1, 0:1, 3:1 – 0:0)

Branky: 42. Moravčík (Kaňák), 49. Gulaš (T. Mertl), 60. Indrák (Čerešňák), rozhodující nájezd Gulaš – 4. Lev (Baranka, Sloboda), 37. Roman (D. Květoň), 49. Zdráhal (Kolouch, D. Krenželok). Rozhodčí: Šír, Schrader – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:8, navíc Indrák (PLZ) 10 minut osobní trest za nesportovní chování a Klok (VIT) 10 minut osobní trest za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7007. Střely na branku: 40:22

HC Škoda Plzeň: M. Svoboda – J. Kindl, Jones, Moravčík, Kaňák, Kvasnička, Čerešňák, D. Sklenička – Schleiss, Mertl, Gulaš – P. Straka, Kracík, Indrák – Stach, Kodýtek, Kratěna – Chalupa, Preisinger, Hollweg

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Hrbas, Baranka, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, D. Krenželok – D. Květoň, Roman, Š. Stránský – Olesz, Lev, Szturc – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Jáchym, Tomi