HC ŠKODA PLZEŇ2226Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA2024Prohra

5.1.2020 16:30 A tým 2019-2020 34

PLZ – VIT 6:4: Ani čtyři góly v Plzni nestačily Vítkovicím k bodům

Vítkovice na ledě třetí Plzně začaly nebojácně, aktivně, zkraje třetí třetiny dokonce téměř vymazaly tříbrankový náskok domácích. Přesto zůstali na západě Čech bez bodu. Klíčem Indiánů k úspěchu byly čtyři využité přesilovky.

HC Škoda PlzeňPro Ostravany byl duel v Plzni prvním vystoupením v novém kalendářním roce. Trenér Mojmír Trličík zdůrazňoval svým svěřencům, že se nesmějí ohlížet na dlouhodobou bilanci na ledě Indiánů, v boji o záchranu a o každý bod, je potřeba být úspěšný bez ohledu na soupeře a místo. Trenérský triumvirát hostů udělal v sestavě několik změn. Logicky byly vynuceny i trejdem právě mezi Škodovkou, a tak nedělní duel měl pikantní náboj pro útočníky Miroslava Indráka a Patrika Zdráhala, kteří v utkání nastoupili na druhé straně, než bylo pro ně dosud obvyklé.

Vítkovice začaly bojovně. Třetí celek tabulky tradičně chtěl na svém ledě začít nátlakovou a aktivní hrou, ale hosté byli schopní jeho nástup zachytit a na rozdíl od řady předešlých konfrontací, dokázali se v prvních minutách ubránit. Od 5. minuty se do hry začali vkládat také rozhodčí a v rozmezí jediné minuty putovali na trestnou lavici hned tři hráči, dva z Vítkovic, čímž Plzeň získala zkrácenou výhodu čtyř proti třem, přičemž hosté přišli o zadáka Roberta Černého na deset minut za vražení na hrazení. Indiáni okamžitě zaujali palebná postavení, ale výborná práce vítkovické trojice jim jejich práci notně komplikovala a hosté se ubránili oslabení. Při hře čtyř proti čtyřem poslal tvrdý pozdrav svému někdejšímu kolegovi Patrik Zdráhal, ale Miroslav Svoboda ránu z kruhu chytil. Krátce na to ovšem přešla Plzeň opět do početní výhody a prakticky ze stejné akce, jakou předvedl Zdráhal, se už domácí radovali, úspěšným střelcem byl Luboš Rob, který v přesilové hře poslal Škodovku do vedení – 1:0. Plzeň rozjela své ofenzivní manévry a v 10. minutě byla blízko dvoubrankovému vedení po krátkém zaváhání Svobody, Patrik Zdráhal, ani Jakub Pour ale nedokázali puk dopravit do částečně odkryté klece. Ostravané ohrozili Frodla až v přesilové hře, ale nikterak vážně, část výhody totiž strávili na své straně kluziště po dobré práci plzeňské čtveřice. Gólu se tak dočkali až proti plnému stavu soupeře. Ve 13. minutě využil Jan Výtisk klopýtnutí soupeřů na modré čáře a vyslal do samostatného úniku Ondřeje Romana, který nájezd tváří v tvář Frodlovi proměnil – 1:1. Plzeňská dvojice Zdráhal – Pour byla však nadále velice aktivní a Miroslav Svoboda likvidoval jednu jejich šanci za druhou. Nedisciplinovanost domácích nabídla ovšem příležitost hostům. V 15. minutě Vítkovičtí expresně využili přesilovou hru, za kruhy napřáhl Roberts Bukarts a šikovnou tečí usměrnil kotouč za Frodla Dominik Lakatoš – 1:2. Následovaly opět útočné manévry nejproduktivnějších Indiánů, které zastavoval Svoboda. Jenže i on byl nucen do konce první třetiny inkasovat, v poslední minutě první části vyrazil po křídle Matyáš Kantner a střelou nad beton srovnal – 2:2.

Útočná aktivita rozhodně neopouštěla oba týmy ani zkraje druhé periody. Hned v jejím úvodu zahrozil Bukarts a na druhé straně vyrazil Gulaš a tvrdou ránu do nohou inkasoval po obětavém pádu do trajektorie puku David Kvasnička. Ve 24. minutě zůstal Milan Gulaš u pravé tyče pozapomenut a měl moře času na zakončení, Miroslav Svoboda ale tento souboj vyhrál, neskočil nejproduktivnějšímu hráči soutěže na naznačenou kličku a lvím skokem zalehl kotouč. Plzeňská ofenziva si držela převahu, kterou ve 26. minutě ještě znásobilo vyloučení Deje. Vítkovická čtveřice se opět vyznamenala a po skončení oslabení ujel za volným kotoučem Radek Veselý, bohužel pro hosty, ale se samostatným únikem úspěšný nebyl. Další velkou šanci měli hosté krátce na to, při vyloučení Janka, Ondřej Roman pálil z první z kruhu, ale Frodl vyrazil kotouč vysoko nad sebe. Ostravané hráli přesilovou hru dobře pozičně, i aktivně, ale obranný blok Škodovky se jim nepodařilo prolomit. Ve 32. minutě se před Frodla prosmýkl Razgals a nebyl daleko od gólu, proti byla branková konstrukce. Pod obrovským tlakem se Vítkovice ocitly ve 33. minutě při dalším oslabení. Milan Gulaš si s pukem po tlaku v pásmu nabruslil na střed a nechytatelným švihem vrátil Škodovce vedení – 3:2. Hned poté jeli domácí v přečíslení tří proti dvěma, Jaroslav Kracík ale možná až zbytečně kombinoval a daroval tím obráncům a především Svobodovi čas na reakci a zabránění gólu. Jestliže Plzeň doplácela na nedisciplinovanost v první části, pak ve druhé na fauly dopláceli hosté. I v závěru druhé periody byli nuceni se bránit přesile Indiánů. Dlouhý závar Plzně před Svobodou rozhodil obranný čtverec i samotného brankáře a pro Milana Gulaše pak nebyl problém napálit odražený kotouč do odkryté klece a zapsat svou druhou trefu večera – 4:2. Dvě přesilovkové trefy nejproduktivnějšího hráče extraligy dost zkomplikovaly situaci Ostravanům, kteří tak po dvou třetinách ztráceli dva góly.

Snahou Plzně v úvodu třetí třetiny bylo vrhnout se na soupeře a definitivně podepsat tříbodový zisk. Ve 43. minutě nahodil zpoza kruhů puk na bránu Peter Čerešňák rozdíl ve skóre už byl tříbrankový – 5:2. Hned po rozehrání se v samostatném úniku pokoušel zkompletovat hattrick Gulaš, ale tentokrát neuspěl. Vítkovičtí neměli už co ztratit, ve 45. minutě se pokusil korigovat skóre hbitou ranou Indrák, krátce poté se k výpadu odhodlali Bukarts s Lakatošem. A do třetice už hosté mohli slavit. Dominik Lakatoš se utrhl, vlétl do útočného pásma a rychlým švihem nad Frodlovu lapačku snížil – 5:3. Za dané konstelace bylo jasné, že Plzeň bude chtít co nejrychleji odehrát zbytek utkání, aby se hosté nemohli pokusit nijak zvrátit vývoj duelu. S minimem přerušení tak Indiáni drželi útočné pásmo, neatakovali zbrkle, drželi územní převahu. Vítkovičtí přesto přece jen cítili náznak šance a šli po hlavě do každé příležitosti. A tak se také stalo, že zkraje 50. minuty vyrazil po pravé straně Šimon Stránský a po přesunu do leva se přesně do růžku plzeňské klece trefil Jan Schleiss – 5:4. Za jednobrankového rozdílu, deset minut před koncem, se navíc Pulpán dopustil faulu a hosté dostali další možnost, jak se dotáhnout na soupeře. Špatné střídání je ale o přesilovou hru připravilo. A Plzeň chybu potrestala, v 53. minutě propálil u tyče přihrávku Čerešňáka Vojtěch Němec a Plzeň zase vedla o dva góly – 6:4. Čas pak pracoval pro domácí. Ostravanům nevycházela ani další výhoda, což byl vlastně důvod jejich ztráty. Zatímco domácí využili čtyři přesilovky, hosté jen jednu. V 58. minutě už se Jaroslav Kracík, snad jen na krásu, pokusil o zakončení, ale právě liknavost v proměnění šance znamenalo, že skóre zůstalo nezměněné. Za ovací více než šesti tisíc diváků si připsala Plzeň další tři body a Vítkovice i přes čtyři vstřelené góly zůstaly bez bodového zisku.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Viděli jsme řadu nepřesností na obou stranách. První třetina z naší strany nebyla moc dobrá, trošku panika, herně to nebylo to, co jsme si představovali. Druhá nám pomohla, že jsme gólově odskočili. Stále ale nám hrozily brejky a úniky Vítkovic. V poslední části to vypadalo, že jsme jen chtěli kontrolovat hru, ale není to tak. Chtěli jsme hrát aktivně, ovšem nechápu, proč za stavu 5:2 pošleme soupeře zpět do utkání. Hráče musím pochválit za přesilové hry, tam se vše rozhodlo. Ale hra pět na pět nebyla podle mého gusta.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Výsledek je určený efektivitou hry v nerovnovážných stavech. Domácí dokázali naše fauly potrestat, nám se to podařilo pouze jednou. Do poloviny zápasu jsme byli Plzni vyrovnaným soupeřem a za stavu 2:2 jsme měli příležitosti, abychom šli do vedení. Bojovali jsme, snažili jsme se, ale na víc to dnes bohužel nestačilo.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:4 (2:2, 2:0, 2:2)

Branky: 8. Rob (Budík, Pulpán), 20. Kantner (Budík, Čerešňák), 33. Gulaš (Čerešňák), 38. Gulaš (Kantner), 43. Čerešňák (V. Němec), 53. V. Němec (Čerešňák, Kantner) – 13. Roman (Lakatoš, Bukarts), 15. Lakatoš (Bukarts, Mallet), 46. Lakatoš, 50. Schleiss (Š. Stránský). Rozhodčí: Pražák, Svoboda – Brejcha, Komárek. Vyloučení: 6:7, navíc R. Černý (VIT) 10 minut osobní trest za vražení na hrazení. Využití: 4:1. Diváci: 6 023. Střely na branku: 47:28

HC Škoda Plzeň: Frodl – Budík, Čerešňák, Pulpán, Vráblík, Jank, Kaňák – Kantner, Mertl, Gulaš – P. Zdráhal, Kracík, Pour – Rob, V. Němec, Kolda – P. Straka, Kodýtek, Eberle

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Kvasnička, Trška, Výtisk, R. Černý, Šidlík, D. Krenželok, Bodák – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Indrák – Dej, R. Veselý, Mallet – T. Kubalík, Werbik, Razgals