:

HC ŠKODA PLZEŇ1124Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1012Prohra

13.2.2019 17:30 A tým 2018-2019 43

PLZ – VIT 4:2: Vítkovice v Plzni sahaly po bodech, vše zhatil Kovář v 58. minutě

Plzeň využila dvě přesilovky, Vítkovice žádnou. Nejjednodušší shrnutí jinak velice vyrovnané bitvy. Vítkovice držely s momentálně nejlepším extraligovým týmem po celý zápas krok. Remízu 2:2 smazal dvě minuty před třetí sirénou při vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě střelec reprezentačního hattricku Jan Kovář. Vítkovice poprvé v sezoně s Plzní nebodovaly.

HC Škoda PlzeňNa jedné straně s uzdraveným nejproduktivnějším hráčem týmu Ondřejem Romanem a také zadáky Janem Výtiskem a Blažem Gregorcem, ale na straně druhé bez zraněné brankářské jedničky Patrika Bartošáka zahájili hokejisté Vítkovic poslední sérii zápasů základní části letošní sezony. Na ledě rozjeté Plzně se mezi tři tyče postavil logicky Daniel Dolejš a ke svému prvnímu extraligovému utkání, byť v pozici náhradníka, se dostal juniorský gólman Dominik Piták.

Od začátku se čekal nápor Plzně a bylo tomu skutečně tak. Už po několika desítkách sekund se na Dolejše hnala dvojice Kodýtek – Eberle. Ostravský brankář přečíslení i střelu zvládl. Slibný úvod domácím ale překazilo brzké vyloučení. Do permanence se tak dostal strážce brány Indiánů Dominik Frodl, ale jeho spoluhráči navzdory absenci jednoho hráče dokázali držet hru daleko před ním, respektive před Dolejšem, takže vítkovická přesilovka se změnila spíše v bezsilovku. V 8. minutě se uvolnil Jan Eberle, neuspěl. Hned na to se na vítkovickou klec vyřítil celý třetí útok a po přihrávce Petra Straky se ve svém jubilejním zápase trefil Lukáš Pulpán – 1:0. Jenže Škodovka se neradovala z vedení dlouho, do minuty bylo srovnáno, když odražený kotouč pohotově po střele Kucsery dorážel Patrik Zdráhal – 1:1. Také Plzeň promrhala svou první početní výhodu, lépe řečeno Vítkovičtí oslabení úspěšně a efektivně ubránili. Indiáni se snažili uplatňovat rychlou kombinační hrou, hosté v červených dresech sázeli na bojovnost, urputnost ale i techniku v útočné fázi hry a úvodní góly rozhodně oběma stranám pomohly setřást ze sebe určitou nervozitu. Hrálo se tak rychle, nahoru dolů, určitě atraktivní zápas. Ve 14. minutě se před bránu protlačil Indrák, ale Daniel Dolejš i vleže dokázal lapačkou puk vytěsnit mimo nebezpečí. V 17. minutě se zase podařilo hostům zaskočit Indiány, Šimon Stránský po rychlé útočné vlně pálil, Frodl opět vyrazil, bohužel Patrik Zdráhal podruhé úspěšně nedorážel.

Do druhého dějství si hosté přenesli značnou část přesilové hry, tentokrát už se jim dařilo uchytit se v útočném pásmu, ale Dominik Frodl byl nucen zasahovat pouze proti střelám ze značné vzdálenosti, zatímco dorážky měli domácí bránící hráči pokryty. Paradoxně proti pěti hráčům soupeře byli najednou hosté ještě aktivnější a nebezpečnější. Nadějný rozjezd zastavilo vyloučení Jakuba Lva, v následném oslabení si Daniel Dolejš připsal těžké zákroky proti Gulašovi, Nedorostovi i hbitému Němcovi. Bohužel na vychytávku Miroslava Indráka a jeho rychlou kličku mezi betony už nedokázal zareagovat – 2:1. Ostravané na plzeňské vedení v následné, své už třetí přesilové hře zápasu marně hledali odpověď. Po ráně Patrika Zdráhala zvonila tyč, puk se odrazil k Lukáši Kucserovi, který jej dorazil do brány, ale sudí Jeřábek byl okamžitě proti. Vše se konzultovalo ještě u videa, nicméně změna verdiktu nepřišla a Vítkovičtí se vyrovnání nedočkali. Hra se zklidnila a odehrávala se spíše taktičtěji pojatá bitva, kterou občas trochu rozvlnil plzeňský útok. Ve 34. minutě, při další početní výhodě domácích, byly Vítkovice hodně pod tlakem, měly ale i štěstí, třeba když Jan Kovář u volné tyče minul puk. Vyloučení byla opravdu tím nejpodstatnějším, co určovalo trend hry v prostředním dějství. Čtvrtou přesilovku si hosté zahráli ve 36. minutě, ale i v ní byli Západočeši navzdory deficitu vyrážet do nebezpečných protiútoků, zatímco šetřili čas. Závěr druhé třetiny přinesl drtivý tlak domácích, Daniel Dolejš přidával jeden výborný zásah za druhým, uspěl proti Kovářovi, Gulašovi, Pourovi. Ostravanům logicky při této fázi hry neskutečně přitížil fakt, že střídačka byla na druhé straně kluziště, a tak nemohli vystřídat a museli tlak ustát s vypětím všech sil až do druhé sirény.

Vítkovice začaly třetí třetinu sice nenápadně, ale o to efektivněji. Ve 42. minutě se od mantinelu uvolnil David Květoň, prokličkoval se až před Frodla a přesnou a ráznou střelou srovnal podruhé stav utkání – 2:2. Indiáni se natahovali po třetím vedení v utkání krátce na to, ale po ráně z kruhu zvonila za Dolejšem pouze tyč. Ideální příležitostí ke třetímu gólu byla také čtvrtá přesilová hra, ale během ní se podařilo Romanu Szturcovi ujet a téměř skórovat, neujal se ale ani nájezd, ani následná dorážka, po které bránícím hráčům i Frodlovi ujely nervy a na Szturce se doslova sesypali. Na ledě se skutečně začalo přiostřovat a čím dál více se projevovaly také emoce. Druhé vyloučení v krátkém sledu za sebou opět přerušilo vítkovické útočné snahy a aktivita se vrátila na hole domácích. Blízko gólu byl Pour, ale Dolejš se stihl přesunout k jeho pozici včas. Hosté měli znovu i štěstí, když Kovář podruhé, zásluhou bloku Josefa Hrabala, netrefil puk před odkrytým prostorem ve vítkovické bráně. Rovnovážný stav vydržel minimálně, s tím rozdílem, že v 50. minutě šli do čtyř Západočeši. Hosté tentokrát téměř nepřipustili přenesení hry z útočného pásma, jenže na jejich straně současně chyběla větší střelecká příležitost, takže i když byli hráči škodovky pod tlakem, oslabení ubránili. V 53. minutě zareagoval Dominik Frodl na poslední chvíli, když dokázal nadvakrát pokrýt puk po střele Hrabala, remíza se při této akci otřásala v základech. S blížícím se koncem třetí periody si Ostravané čím dál více vynucovali převahu. Radoslav Tybor se zkusil uvolnit, alespoň pro svůj tým získal další výhodu. Přesilovková kombinace Vítkovic ale zase vázla. V 57. minutě prokázali čároví sudí rychlé reakce, když postřehli moment špatného střídání hostů a poslali je z přechodných šesti do čtyř. Daniel Dolejš hned na úvod oslabení předvedl neskutečnou lapačku proti střele Jakuba Poura. I tak ale Plzeň přesilovou hrou v poslední fázi třetí třetiny nepohrdla a Jan Kovář ranou z kruhu vrátil Škodovce vedení – 3:2. Hosté si okamžitě vzali oddechový čas, a jakmile jim to dovolilo i dění na ledě, tak odvolali Dolejše z brány a zkusili štěstí v šesti. Času ale bylo málo. Nevzdávali se, Frodl se vytáhl proti Schleissovi a v brankovišti se strhla strkanice. To ale bylo prakticky vše, s posledními sekundami se ještě Plzeňští díky důrazu Milana Gulaše osvobodili a sám Gulaš zavezl puk do prázdné klece – 4:2.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): Náš výkon byl trochu rozpačitý, v první třetině i lehkovážný. Celých šedesát minut jsme se do toho úplně nedostali, měli jsme tam lepší i horší pasáže. Cenné tři body, jelikož jsme skutečně nehráli ideálně a úplně nepotvrdili formu, přesto jsme duel dovedli do vítězného konce.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Plzeň dostala na konci výhodu přesilovky, využila ji. My jsme předtím podobnou příležitost nevyužili, proto domácí vyhráli. To musíme zlepšit, podobné situace budou rozhodovat v play off. Pochválit ale musím Daniela Dolejše, který zachytal parádně a jsme rádi, že u nás prodloužil smlouvu.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 8. Pulpán (P. Straka), 26. Indrák, 58. J. Kovář (Moravčík, Pour), 60. Gulaš – 9. Zdráhal (Kucsera), 42. D. Květoň. Rozhodčí: Jeřábek, Petružálek – Gerát, Hynek. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 5 901. Střely na branku: 33:38

HC ŠKODA PLZEŇ: Frodl – Pulpán, Vráblík, Moravčík, Kaňák, P. Hořava, Allen – Pour, J. Kovář, Gulaš – P. Straka, Kodýtek, Eberle – V. Němec, Preisinger, D. Kindl – Kantner, Nedorost, Indrák – Kolda

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Výtisk, Trška, Šidlík, Gregorc, D. Krenželok, Hrabal, Mrázek – Olesz, Lev, Dej – Schleiss, Roman, Tybor – D. Květoň, Poletín, Szturc – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal