HC ŠKODA PLZEŇ110012Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA110033Výhra

4.11.2018 17:20 A tým 2018-2019 17

PLZ – VIT 2:3 SN: Vítězná jízda neskončila ani v Plzni

Dlouho nezněl plzeňským stadionem vítězný pokřik hráčů Vítkovic, ale tentokrát už ano. Vítězná šňůra Ostravanů pokračuje i po duelu na nejméně oblíbené půdě z celého extraligového pole. Vítkovičtí rytíři v Plzni otevřeli Schleissem skóre, Roman Szturc svým 100. extraligovým gólem vyrovnal 7 vteřin před koncem druhé třetiny a nakonec výhru severomoravského celku rozhodujícím nájezdem Ondřej Roman. Patrik Bartošák si poprvé v nejvyšší soutěži připsal úspěšný zápas na ledě Škodovky.

HC Škoda PlzeňV totožné sestavě, jako v pátečním kole, nastoupili hokejisté Vítkovic k poslednímu duelu před reprezentační přestávkou. Rytíře v červených dresech čekala domácí Plzeň, která sice v předchozích třech zápasech padla, nicméně na svém ledě je dlouhodobě proti Ostravanům velice úspěšná. Bitva před kamerami České televize.

Vítkovice začaly nebojácně a byl to znovu třetí útok vedený Šimonem Stránským, který jako první po střele Patrika Zdráhala nebezpečně prověřil domácího brankáře Dominika Frodla. Škodovce se už tradičně dařilo hned od úvodu pravidelně okupovat území v obranném pásmu Ostravanů. V každém případě začátek zápasu přinesl vyrovnaný, rychlý a zajímavý hokej. V 7. minutě zaúřadovala plzeňská klika ve vítkovických službách, Jakub Lev pobídl Jana Schleisse, jehož první střela se sice odrazila, ale znovu zpět přímo na hůl a druhý pokus z bezprostřední blízkosti byl úspěšný – 0:1. Domácí pořádně přitlačili v přesilové hře, Eberle nebyl daleko od vyrovnání, ale hosté nevýhodu přečkali a okamžitě po ní se připomenuli po ataku Romana. O další klíčový moment první periody se postaralo vyloučení na domácí straně. Ostravané nedokázali potrestat faul Milana Gulaše, ovšem když oslabení domácích skončilo, našel Ondřej Kratěna právě Gulaše, vracejícího se z trestné lavice, zcela osamoceného a nejproduktivnější hráč Škodovky se po samostatném úniku mohl radovat z vyrovnání – 1:1. Vedení hostům mohl vrátit v 18. minutě aktivní Schleiss, který se dokázal dostat do úniku, ale na Frodla nevyzrál. Pak se strhla vřava ve vítkovickém brankovišti, kde Jakub Lev důrazně srazil Indráka. Logicky z toho byla další přesilovka Plzně. Během ní Gulaš nastřelil břevno Bartošákovy klece.

Druhá perioda začala obrovskými šancemi na obou stranách. Nejprve neúspěšně se svým atakem naložila domácí dvojice Kracík – Denis Kindl, kterému puk jako by se přilepil na hůl a tedy nezamířil do brány. Bezprostředně poté se na Frodla hnal Šimon Stránský, mířil ke vzdálenější tyči, ale nepřesně. Krátce na to znovu v akci Škodovka, přečíslení ale nevyužil Vojtěch Němec. A trend zápasu se vůbec neměnil, jen první čtyři minuty druhé třetiny nabídly tolik tutovek, kolik častokrát jindy nenabídne celý zápas. Jak Bartošák, tak Frodl ale odolávali. Ostravané byli reálně více pod tlakem, pod což se ale také logicky podepsalo vyloučení aktuálního kapitána týmu Jana Výtiska. Remízový stav prolomil ve 32. minutě Denis Kindl, který si vybruslil zpoza brány na kruh a přesně rychlou střelou zavěsil – 2:1. Ostravskou situaci ztížilo ještě chybné střídání, po kterém byli Indiáni v přesilové hře ve velkém tlaku. Nejaktivnější byl znovu Milan Gulaš, ale Patrik Bartošák držel výbornými zákroky stav v původní podobě. Po návratu hostů do pěti hráčů se zase začaly přelévat šance a po jednom ze závarů před Bartošákem byla na spadnutí šarvátka mezi Indrákem a Stránským. Plzeň už vyhlížela konec třetiny, ve které byla střelecky i opticky aktivnější, ale najednou Ondřej Roman nakopl další vítkovický útok vpřed a Roman Szturc zavěsil sedm vteřin před druhou sirénou do škodovácké klece vyrovnání – 2:2. Pro Szturce to byl jubilejní 100. gól v Extralize.

Za daného remízového stavu byla třetí třetina otevřená, ale z obou stran také přece jen konsolidovanější, oba týmy chtěly rozhodnout, ale logicky žádný nechtěl zbytečnou chybou dát soupeři šanci na rozdílový gól. Pro Vítkovice bylo podstatné, že minimálně v úvodu třetího dějství nebyli pod takovým tlakem, jako po většinu druhé části. Komplikací ale bylo vyloučení Rastislava Deje ve 49. minutě. Škodovka měla opět útočné a střelecké žně v pásmu Vítkovic, ale nutno dodat, že předvedla i nepřesné kombinace, díky kterým Ostravané mohli vyrazit v osobě Szturce do útoku navzdory oslabení. Po brejkové situaci nastřelil Petr Šidlík břevno… Rovnovážný stav hráčů v poli dlouho nevydržel, po závaru v pásmu vyrazil Patrik Bartošák při přesunu bránu ze svého postavení a obdržel dvě trestné minuty za zdržování hry. Plzeňská pětice pořádně topila pod kotlem, hostující gólman připisoval jeden důležitý zákrok za druhým, pomohl mu nechtěně i domácí útočník Eberle, kterého příklepem trefil střílející Gulaš. Čas se krátil, ale ani jeden z týmů se nesnažil hrát na jistotu. Plzeňští byli ve svém útočném počínání opticky opět o něco lepší, ale například pokus Deje ukazoval, že ani Ostravané nejsou bez šance na zisk všech tří bodů. V závěru třetí třetiny po zákroku na Stránského málem celá střídačka Vítkovic skočila na led při avizování faulu. Nepískalo se. Rozhodčí Jeřábek ale přesto nakonec vyloučil domácího hráče, 29 vteřin před třetí sirénou šli domácí do čtyř.

Zkrácená početní výhoda nepřinesla Vítkovicím na úvod prodloužení kýžený rozhodující efekt. Po návratu Straky na led se hrálo logicky čtyři na čtyři, a to notně dlouho. V 63. minutě dostal Radoslav Tybor puk do útočné třetiny a k ráně se dostal Marek Hrbas, Frodl zachraňoval ramenem. Důležitý zákrok si připsal i Bartošák, tentokrát proti Nedorostovi. Útočné akce se střídaly, Ostravané dokázali dostat soupeře pod tlak. Jenže ani nastavený čas neurčil vítěze, utkání dospělo do samostatných nájezdů.

Vše načal David Stach, ale jeho střela byla nepřesná. Za Vítkovice jako první Šimon Stránský a uspěl ranou mezi nohy. Denis Kindl ale povedenou kličkou srovnal. Na domácí půdě neproměnil Jakub Lev, ale stejně dopadla penalta Vojtěcha Němce, který dokonce ani nezakončil. Ondřej Roman ranou k tyči vrátil hostům vedení, na což Milan Gulaš neodpověděl poté, co jej Patrik Bartošák skvěle vymanévroval. Plzeňské publikum následně rozesmutněl Jan Schleiss, který prostřelil Frodla a potvrdil tím vítkovickou výhru na ledě Škodovky – 2:3! Vítkovice po dvou letech uspěly v Plzni a ziskem dvou bodů se dotáhly na dělené druhé místo – pouhé dva body za vedoucí Spartou.

Jiří Hanzlík (HC ŠKODA PLZEŇ): Odehráli jsme špatné utkání. Na hráče dolehly tři porážky v řadě. Ve všech zápasech jsme byli lepší a naší nemohoucností jsme nezískali žádné body. Najednou dnes přišla ztráta sebedůvěry a byl to špatný, suverénně nejhorší výkon. Trestná střílení jsou jasným obrázkem našeho rozpoložení.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): První třetina byla z naší strany povedená, byli jsme si vědomi špatné bilance v Plzni, ale dostali jsme se do zápasu. Chtěli jsme být agresivní a pohybliví, což se nám dařilo, bohužel jsme to vyjádřili jen jedním gólem. Ve druhé části jsme nestíhali, Plzeň nás přehrávala, ale klíčová byla branka na 2:2. Třetí část už byla znovu vyrovnaná. Body se odsud vozí hodně těžce, i kdybychom nevyhráli, tak naše mužstvo musím ocenit.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 SN (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0)

Branky: 15. Gulaš (Kratěna), 32. D. Kindl  – 7. Schleiss (Lev), 40. Szturc (Roman), rozhodující nájezd Roman. Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Svoboda, Kis. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 4 747. Střely na branku: 31:18

HC ŠKODA PLZEŇ: Frodl – Vráblík, Čerešňák, J. Kindl, Jones, Allen, L. Kaňák, Pulpán – V. Němec, Nedorost, Gulaš – D. Kindl, Kracík, Indrák – Stach, Kratěna, Kantner – Straka, Kodýtek, Eberle

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, Černý, de la Rose – Dej, Lev, Schleiss – Szturc, O. Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, P. Zdráhal – Toman, Pytlík, Baláž