HC ŠKODA PLZEŇ0224Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

10.1.2018 17:30 A tým 2017-2018 49

PLZ – VIT 4:1: Vítkovice v Plzni vedly, lídr otočil zápas v přesilovkách

Týden starý triumf Vítkovice proti vedoucímu celku nezopakovaly. Na ledě Plzně sice otevřely skóre, jenže Škodovka dokázala ještě v průběhu druhé třetiny skóre strhnout na svou stranu. Domácím pomohly především tři využité přesilovky. Ostravané na západě Čech padli popáté v řadě.

HC Škoda PlzeňPředehrávka přeloženého předolympijského kola svedla znovu přesně po týdnu proti sobě týmy Vítkovic a Plzně. Ovšem tentokrát šlágr mužstev ze špice tabulky hostila a západočeská půda. Ostravané se po minulé zkušenosti rozhodli dát v bráně přednost Danielu Dolejšovi. Po návratu z mistrovství světa do dvaceti let nechyběl ani útočník Daniel Kurovský. Na druhé straně stál nejofenzivnější tým extraligy, navíc mohutně hnaný svými příznivci, kteří v HM Aréně dokážou vytvořit pro hosty opravdové peklo. Jak už bývá zvykem ve vzájemných zápasech těchto týmů, domácí celek nasadil svou alternativní sadu dresů, a tak Škodovka vyrukovala v černých dresech a od začátku se snažila na ledě řádit jako pověstná černá ruka. Daniel Dolejš musel brzy zasahovat proti rychlé střele Mertla, ale pozorná obrana ostravského celku pečlivě čistila prostor a minimálně v úvodu dobře zachytávala plzeňské útočné vlny. I hosté ale dokázali zahrozit, především třetí formace byla při svém prvním střídání hodně aktivní a zavřela domácí v jejich obranném pásmu. Ve 3. minutě si před Svobodu najel zajímavě Roman Szturc a jeho pokus jen těsně domácí brankář vytěsnil betonem. Plzeň krátce na to přišla o Lukáše Pulpána, kterému po střetu s Jakubem Lvem museli z ledu pomoci až lékař a masér. Vítkovičtí působili hodně aktivně a utkání se díky tomu dostalo do rychlého tempa se střídáním šancí na obou stranách. Ostravané si znovu v 9. minutě vytvořili slibný tlak v útočné třetině, ale vše zhatila posunutá plzeňská klec. Hosté mohli nepovedenou rozehrávkou nabídnout soupeři první gólovou šanci, ale volný kotouč zachytivší nejproduktivnější hráč extraligy Milan Gulaš přestřelil bránu. Ve 12. minutě útočná akce Plzně sevřela vítkovickou branku, ale Daniel Dolejš dokázal krizovou situaci úspěšně vyřešit a odrazit kotouč do bezpečí. Plzeňský tlak prolomil samostatným únikem Roman Szturc, ale Miroslava Svobodu forhendovou střelou nepřekonal a bohužel pro hosty neuspěl ani v následné akci, kdy se prosmýkl mezi dvěma beky a dokázal zakončit. Vítkovickou aktivitu navíc mohlo umocnit vyloučení domácího Jakuba Kindla po faulu na Zdráhala. Ostravané okamžitě zaujali přesilovkový vzorec a snažili se utahovat smyčku kolem Západočechů. Jan Schleiss ale dokázal domácí osvobodit a dokonce ohrozit Dolejše.

Přes přestávku hosté nic neztratili ze své aktivity, druhou třetinu otevřeli přečíslením dvou proti jednomu, naneštěstí pas Milana Bartoviče nenašel hůl Jakuba Lva. Krátce na to tvrdým hitem srazil Radoslava Tybora domácí Miroslav Indrák a Tybor hodně ztěžka odjížděl na střídačku. Plzeň se připomenula záhy, Ondřej Kratěna pálil pohotově a nebezpečně, Dolejš ale ani nyní nekapituloval. Ve 23. minutě ujel Petr Straka a dorážet mohl i dojíždějící David Stach, Dolejš znovu svůj tým výborně podržel. Jak už předznamenal úvod druhé třetiny, rychlé tempo a jedna šance za druhou na obou stranách pokračovaly i v prostředním dějství. A na ledě se také přitvrdilo. Druhou početní výhodu darovali domácí hostům špatným střídáním. Ačkoli v této přesilovce nesevřeli Ostravané soupeře, radovali se z gólu. Po výpadu domácích našlápl do pásma Indiánů Jakub Lev, vypálil a jeho střelu přesně pod víko západočeské klece umístil tečí Radoslav Tybor – 0:1. Domácí publikum se pak hodně zlobilo, protože požadovalo vyloučení při předešlé akci před Dolejšem, ale nebylo mu to nic platné. Ovšem i Plzeň brzy na to dostala početní výhodu po souboji mezi Gulašem a Szturcem šel pykat ostravský hráč a na trestné lavici nevydržel dlouho, pouhých 9 sekund. Milan Gulaš vypálil od modré a puk rychle vrátil do vítkovické klece Tomáš Mertl – 1:1. Indiáni ožili a zasypali hosty přívalem střel, tomu naštěstí Daniel Dolejš dokázal odolat. Ve 28. minutě zůstali za beky Vítkovic Petr Straka s Kantnerem, ale ani tato obrovská šance tváří v tvář osamocenému Danielu Dolejšovi gólem neskončila, a neuspěl ani David Stach po zadovce Kadlece. Domácí se do soupeře doslova zakousli, ale Ostravané odolávali. Jenže převaha Plzně se přece jen musela projevit. Ve 32. minutě se z kruhu prosadil Marek Rubner, připsal si premiérový extraligový gól a poslal vedoucí celek do vedení – 2:1. Vyrovnání měl na holi po brejku Zdráhala v ponechané výhodě Lukáš Kucsera, ale z pravé strany minul. I tak šli Vítkovičtí do přesilové hry a měli příležitost dosáhnout na druhý gól. Po Romanově nastřelení zajímavě tečoval z mezikruží opět Tybor, jenže tentokrát neúspěšně a na gól nedosáhl ani před bránu sjíždějící Sloboda. V pěti hráčích na ledě Plzeň opět hrozila, usadila se v pásmu Vítkovic a z mezikruží zkoušel střílet Petr Straka. V závěru druhého dějství byli nuceni Ostravané se bránit v oslabení. A to se ještě s posledními vteřinami provinil Ivan Baranka a do třetí třetiny čekala hosty zkrácená nevýhoda tří proti pěti.

Hodně horko bylo na počátku třetího dějství Vítkovicím. Plzeň si přes přestávku přenesla zkrácenou přesilovku pěti proti třem, čtvrtminutovou. Ostravané naštěstí dokázali ve trojici udržet soupeře daleko od brány, nicméně početní výhoda domácích pokračovala proti čtyřem. A ta vzala brzy za své. Tomáš Mertl křížným pasem našel na druhé straně dobře připraveného Jaroslava Kracíka v jízdě, který hbitou střelou překonal přesouvajícího se Dolejše – 3:1. Ve 45. minutě Lukáš Kucsera po výpadu z levé strany prostřelil brankáře Svobodu, jenže puk se svezl souběžně s brankovou čarou a zamířil do rohu. Domácí Kracík kontroval protiútokem a nastřelenou tyčí. Ostravané se nemohli zcela soustředit na snahu stáhnout náskok Západočechů, další vyloučení na jejich straně je vrhlo opět do obranných pozic. Vítkovickým se otevřela příležitost ve vlastním oslabení, jenže na únik tří proti dvěma odpověděli domácí brejkem dva na jednoho a spolupráce přihrávajícího Ondřeje Kratěny se zakončujícím Milanem Gulašem slavila třetí přesilovkový úspěch Plzně v zápase – 4:1. Hosté byli v těžké situaci, mohli se přiblížit při vyloučení Moravčíka, ale ani tato početní výhoda jim nehrála do noty, byť Hrbasova střela z takřka nulového úhlu přidělala Svobodovi hodně starostí. Plzeňští už se logicky nikam zbytečně nehnali. Tříbrankové vedení si chytře, byť ovšem aktivně, hlídali. Ostravané čím dál hůře přecházeli přes soupeřův blok ve středním a na hranici obranného pásma a čas nebezpečně utíkal. Při současném vyloučení Stacha a Lva v 56. minutě se o únik pokusil Kracík, Vítkovičtí byli v držení kotouče, ale bez většího ohrožení plzeňské svatyně, snad jen s výjimkou Slobodovy střely, k jejíž dorážce se ale Milan Bartovič nedostal. Čerstvý vítr vnesl do hry průnik Radoslava Tybora, po kterém se do ostravského útočníka opřel Jakub Kindl a vyfasoval dvouminutový trest. Přesilová hra však mohla hostům přinést jen zmírnění výsledku a bohužel ani k tomu nedošlo. Vítkovice nedokázaly zopakovat týden starý triumf nad lídrem extraligové tabulky a popáté v řadě odjely z Plzně s porážkou na kontě. Škodovka si v posledním vzájemném duelu s Ostravany v základní části upevnila vedoucí pozici v tabulce.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): V první třetině to byl nemastný výkon. Narazily na sebe dva týmy z vršku tabulky, útočně laděné, a tak defenzivní část hry nebyla ani jedné straně ideální, k vidění byla spousta šancí. Dnes to byl lepší výkon oproti minulému týdnu, protože jsme dokázali využít přesilovky.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): V Plzni se nám dlouhodobě nedaří, ale první třetina nebyla špatná, měli jsme několik šancí, které ale musíme dávat. Plzeň však byla aktivnější a rovněž měla dost příležitostí. Druhá třetina, ve které jsme se dostali do vedení, byla hodně zpomalována diskusemi s rozhodčími, hra ztratila tempo. Nakonec rozhodla zbytečná vyloučení, která domácí dokázali potrestat. Po gólu na 1:1 jsme byli pod tlakem a po zmatcích v obraně jsme znovu inkasovali. Pořád to bylo hratelné, ale gól v přesilovce ve třetí části nás zlomil. Dnes jsme si sice vytvořili spoustu šancí a přečíslení, ovšem neřešili jsme je dobře.

HC Škoda Plzeň – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 26. T. Mertl (Gulaš, Indrák), 32. Rubner (Kracík, J. Kindl), 42. Kracík (T. Mertl, Gulaš), 49. Gulaš (Kratěna) – 25. Tybor (Lev, Sloboda). Rozhodčí: Hradil, Kika – Ganger, Gebauer. Vyloučení: 6:5, navíc M. Svoboda (PLZ) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 3:1. Diváci: 5445. Střely na branku: 38:31

HC Škoda Plzeň: M. Svoboda – Moravčík, Kadlec, D. Sklenička, J. Kindl, Pulpán, Čerešňák, Kaňák – Schleiss, T. Mertl, Gulaš – D. Kindl, Kratěna, Indrák – P. Straka, Stach, Kantner – Rubner, Kracík, Pour

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Urbanec, Trška – Olesz, Lev, Bartovič – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Szturc, Š. Stránský, Dej – Kurovský