HC Olomouc1023Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0202Prohra

6.12.2020 17:00 A tým 2020-2021 25

OLO – VIT 3:2: Ani v Olomouci to Vítkovicím nevyšlo

Ani na Hané se Vítkovice z bodového zisku nemohly radovat. Ostravané sice v Olomouci dokázaly otočit vývoj skóre během druhé třetiny ve svůj prospěch, nicméně Kohouti si vzali vedení zpět v úvodu třetí časti a už jej nepustili.

HC Olomouc

Vítkovice vstupovaly do zápasu na ledě Olomouce pod tlakem, především vlastním. Čtyři porážky a nevýrazné výkony, to se podepsalo pod psychickou pohodu modro-bílých a samozřejmě klidu nedodal ani fakt, že nejvyšší vedení klubu jasně proklamovalo, že je odhodláno v případě potřeby k nejrazantnějším krokům.

Na Hané se Ostravané představili už bez obránce Adama Poláška, kterému v sobotu skončila smlouva (a v neděli už oznámil návrat do Sparty). Trenéři proházeli složení útoků a vinou absence Poláška upravili i obranné seskupení. Nervozita pak byla evidentní během úvodu zápasu, ve kterém se hosté snažili především neinkasovat. K útočným plánům mohli přistoupit ve 4. minutě, kdy vyloučení Knotka poslalo Olomouc do čtyř. Branislava Konráda při tom prověřil v závěru tvrdou peckou Roman Polák, ale slovenský brankář puk pokryl. Hanáci se po návratu do pěti hráčů mohli okamžitě vrhnout sami na přesilovou hru, ale ani oni v ní mnoho nevymysleli, byť se u tyče puk pokusil dravě propasírovat Kolouch. V 10. minutě se hodně prudce do útoku vrhnul Jan Bambula a dvěma slepenými střelami přidělal Miroslavu Svobodovi dost práce. Dlouhá mezihra bez přerušení dala utkání z pohledu tempa šťávu, nicméně vyložené šance k vidění nebyly, oba týmy doplácely spíše na nepřesnosti, ať už v souhře nebo zakončení. Výjimkou, potvrzující zmíněné pravidlo, byla kombinace Valského s Rostislavem Oleszem ve 12. minutě, která poslala domácí do vedení – 1:0. Hanáci se díky tomu mnohem více osmělili a získali i herní sebevědomí, které naopak inkasovaným gólem dost pokleslo na straně hostů.

Patnáct minut měli Vítkovičtí k dispozici k tomu, aby se znovu zkonsolidovali a mohli se hned na začátku druhé periody porvat o vyrovnání v rozdělené početní výhodě. Byl to ale domácí forvard Petr Kolouch, který vystihl kotouč a vyrazil sám vstříc Svobodovi. Gól z toho nebyl, ale vyloučení pro hosty za faul na unikajícího Koloucha ano. Červeno-bílí následně zatlačili soupeře v jeho pásmu. Krátce po skončení trestu Tršky se do samostatného úniku uvolnil Alexandre Mallet, ale přestřelil. I on byl ale atakován bránícím hráčem nedovoleně a byl z toho další nerovnovážný stav hráčů na ledě. Hanáci však navzdory oslabení rozvíjeli útočné akce a byli nuceni se stáhnout do obrany v pásmu až po notných desítkách sekund. Z toho důvodu bylo velice důležité, že Ostravané dokázali pak už proti pěti zaskočit domácí, Josef Mikyska napálil kotouč z kruhu na bránu, Branislav Konrád měl i krytý výhled, takže střelu vlastně ani nezaznamenal, až puk ve své síti – 1:1. Podíl na gólu měli nahrávkami mladíci Fridrich a Lednický, kteří se tak dočkali premiérových bodů v české nejvyšší soutěži. Hra Vítkovic najednou zaznamenala oživení, hrálo se rychle, nahoru dolů a modro-bílí se více tlačili do zakončení, do brány, hlad vedoucím gólu byl znát. A nic na tom nezměnil ani ve 31. minutě brejk Káni, který Svoboda vystihl bez větších problémů. Sudí Lacina s Pešinou přitom měli nadále hodně práce a rozdávali téměř pravidelně jeden trest za druhým na obou stranách. Vítkovice si díky tomu zahrály přesilovku pět na tři, lépe řečeno, měly ji přislíbenu, ale prakticky okamžitě ji využily ranou Dominika Lakatoše z kruhu – 1:2. A pokračovala klasická přesilovka a za Konrádem dokonce zvonila tyč. Vítkovické vedení se ocitlo v ohrožení ve 37. minutě, ale i Svoboda i bránící spoluhráči dokázali zabránit přesilovkovému gólu domácích.

Odmakaná druhá třetina, ve které Vítkovice obrátily skóre ve svůj prospěch, vzala opticky za své velice brzy. Po pouhých 40 sekundách třetího dějství se Olomouc v přesilové hře radovala z vyrovnání poté, co Jan Káňa přesným švihem propasíroval puk mezi výstroj Miroslava Svobody a brankovou konstrukcí – 2:2. Hra se logicky zklidnila, nic na tom nezměnilo ani další vyloučení, teď u domácích. Velice pilným střelcem byl navzdory pozici obránce hostující kapitán Polák. Ve 44. minutě měl Konrád ve svém brankovišti značné problémy s mnohými dorážkami modro-bílých, ale puk před čarou udržel. Ve 46. minutě se Lukáš Nahodil prosadil z předbrankového prostoru v početní výhodě a slavil třetí gól domácích, čímž si Olomouc brala vedení zpět. Hosté si ale vyžádali prostřednictvím trenérské výzvy přezkoumání pohyb před brankářem Svobodou. Sudí Lacina s Pešinou po prozkoumání uznali, že Svobodovi bylo nedovoleně bráněno v zásahu a platnost gólu zrušili, remíza trvala nadále. V 50. minutě se do slibné pozice dostali hosté, Alexandre Mallet přijel z druhé vlny do skrumáže před bránou a bekhendem se pokusil překonat z dorážky Konráda, bohužel přestřelil. Po mírné šarvátce ve středním pásmu hrály oba týmy ve čtyřech, v 53. minutě se buly odbývalo v obranném pásmu Vítkovic, Werbik při něm zlomil hůl a pádil na střídačku pro novou, domácí ale využili krátké převahy čtyř proti třem a Tomáš Valenta střelou z první z kruhu překonal vše, co mu stálo v cestě – 3:2. Hanáci si tak nakonec vzali vedení zpět a Vítkovice se dostaly do velkých problémů. Čas z pohledu modro-bílých pádil jako zběsilý a rychlé tempo hry nahoru dolů bez výraznějších šancí na obou stranách jim vůbec nepomáhalo. Nervozita se vkrádala na jejich hole, nepřesné rozehrávky, možná unáhlená rozhodnutí, Ostravané nebyli schopní rozvinout útočné spáry, naopak, byli nuceni reagovat na sebevědomě hrající Hanáky. Poslední záchranou mohla být přesilová hra přesně v 58. minutě po vyloučení Knotka. Oddechový čas hosté využili k finální poradě a jasné bylo, že to modro-bílí zkusí v šesti proti čtyřem. Jenže ani tato závěrečná varianta nepřinesla Vítkovicím kýžené alespoň vyrovnání.

Připravujeme…

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Branky: 12. Olesz (Valský), 41. J. Káňa (Ondrušek), 53. Valenta (Burian) – 27. Mikyska (Fridrich, Lednický), 33. Lakatoš (Štencel, Marosz). Rozhodčí: Pešina, Lacina – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 10:9. Využití: 1:1. Bez diváků. Střely na branku: 34:21

HC Olomouc: Konrád – Švrček, Valenta, Vyrůbalík, Dujsík, Ondrušek, Škůrek, T. Černý – Burian, Knotek, Bambula – J. Káňa, Kolouch, Kucsera – Oleš, Nahodil, Valský – Gřeš, Kusko, Tomeček

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Trška, Koch, R. Černý, Kubeš – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Mallet – Dočekal, Werbik, Šišovský – Lednický, Mikyska, Fridrich