HC Olomouc013014Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA031025Výhra

26.1.2020 17:00 A tým 2019-2020 40

OLO – VIT 4:5 SN: Dva body vystřelil v penaltách Roman

Vítkovičtí měli tři body na dosah, ale ani tříbrankový náskok jim nestačil. Olomouc dokázala ve třetí třetině srovnat z 1:4 na 4:4. Ostravané přišli o bod, ale o výhru se připravit nenechali. Výhru po třech nebodovaných zápasech zajistil úspěšným nájezdem Ondřej Roman.

HC OlomoucVítkovičtí vstoupili do poslední čtvrtiny základní části na olomouckém ledě. Do duelu proti Hanákům nemohl pro zranění nastoupit obránce Jan Štencel. Trenéři modro-bílých udělali i změny v útočných řadách, například Ondřej Roman se posunul až do třetí formace, jeho místo na centru první zaujal Jan Hruška.

Do první třetiny nastoupily oba týmy ve speciálních dresech projektu Legenda pomáhá, olomoucké bílo-červené dresy zdobila podobizna Karla Duba, vítkovické modro-bílé tvář Miroslava Vlacha. První třetina měla dvě roviny. V té první se hrálo v rovnovážném stavu a v ní měli více ze hry hosté, pozičně, střelecky to tak slavné nebylo, nicméně i tak si dokázali vytvořit slušné a vyložené šance. Tu největší měl v 7. minutě Jan Hruška, ale pouze orazítkoval tyč brány Branislava Konráda. Poté ještě v 18. minutě zahrozili modří, nejprve Bukarts z kruhu a pak Trška z podobné pozice, první pokus letěl mimo, druhý odrazil Konrád. Druhou rovinou první třetiny byla hra v nerovnovážných stavech. Špatné střídání, faul a vyhození kotouče mimo kluziště ze strany hostů zajistily Hanákům tři přesilové hry. V nich byl Miroslav Svoboda pod palbou, ale tlak ustál jak on, tak čtveřice speciálů na oslabení. Vítkovičtí si v první dvacetiminutovce zahráli jen 49 sekund v početní výhodě. Bylo to poté, co si to v rohu na pěsti rozdali Schleiss s Ondruškem. Ostravané se tlačili do zakončení, ale před první sirénou z toho nic nebylo.

Do druhé třetiny už oblékly oba týmy své klasické extraligové dresy. Vítkovice pokračovaly v roztržené početní výhodě a přestože právě tuto nevyužily, byly v prostřední části v nerovnovážných stavech neuvěřitelně silné. Díky Oleszovým dvěma tvrdým střelám z 22. minuty byli kohouti na úvod periody aktivnější. Tento fakt podpořil i brejk Irgla s Burianem, který ale zůstal rovněž nevyužit. Pak se ale o slovo přihlásili hosté a 24. minuta byla jejich. Při vyloučení Buriana jim stačilo pouhých 5 vteřin, aby využili přesilovou hru. Při signalizovaném faulu se před Konráda natlačil Alexandre Mallet a úspěšně dorážel – 0:1. Domácí šli do oslabení, dvojitý trest za vysokou hůl dostal Jan Knotek a od první trefy modro-bílých uteklo jen 36 vteřin, než Trška nabil Rastislavu Dejovi, který se přesně trefil pod víko olomoucké klece – 0:2. Mezihru v pěti proti pěti ovládli domácí, Svoboda byl nucen zasahovat zase proti Burianovi a také proti Nahodilově střele, kterou pro clonění Olesze dost dobře ani nemohl vidět. Polovina utkání, to byla přesilová hra pro Moru. Pavel Musil pumelicí rozezvonil tyč vítkovické klece, gólu se ale domácí nedočkali, naopak, osvobození se z obranného pásma využil k překvapivému výpadu Dominik Lakatoš a z bezprostřední blízkosti se prosadil i v oslabení – 0:3. Hanáci ale rozhodně nehráli špatně, byli aktivní a při zakončení velice nebezpeční. Také jim pomohla početní výhoda. Ve 38. minutě propálil vše, co mu stálo v cestě, od modré čáry Tomáš Dujsík – 1:3. Olomouc zatlačila, ale nevyvarovala se faulu, a tak si hosté znovu do další části přenesli přesilovku.

A hned zkraje třetí třetiny po obsazení pásma slavila vítkovická přesilovková kombinace po ose Jan Hruška – Peter Trška úspěch. Domácí trenéři reklamovali pomocí trenérské výzvy bránění brankáři ve hře, rozhodčí po prozkoumání dostupných záběrů rozhodli ve prospěch hostů – 1:4. Rychlý návrat do tříbrankového vedení hosty logicky uklidnil, Mora ale v žádném případě neskládala zbraně. Hrálo se v rychlém tempu, obrany pozorně eliminovaly střely na brankáře, přesto jak Svoboda, tak Konrád rozhodně v chladném prostředí nemrzli. Další gólový moment přišel ve 47. minutě a znovu to nebylo při kompletním počtu hráčů na ledě, během hry 4 na 4 se ze strany přesnou střelou prosadil Vilém Burian – 2:4. Modro-bílými snížení nezamávalo, ve 48. minutě hrozili Robert Černý a Rastislav Dej, Branislav Konrád byl pohotový. Hra se začala kouskovat, zajímavou příležitost měl Knotek, akci celé formace ale zastavila posunutá brána. I tak bylo ale kolem Svobody rušno, po jedné ze skrumáží nařídili rozhodčí trestné střílení poté, co Martin Dočekal zalehl v brankovišti kotouč. Lukáš Nahodil se ujal exekuce trestného střílení a byl úspěšný – 3:4. Olomoučtí byli logicky najednou v ráži, v 52. minutě znovu zvonila za Svobodou tyč a na ledě se opět také začalo mezi hráči jiskřit. Klid na vítkovické hole mohl vrátit Veselý svým únikem po křídle, ale proti jeho střele se úspěšně nastavil Konrád a na dorážku nikdo z dojíždějících hostí nedosáhl. Tlak Olomouce do brány byl enormní a v 56. minutě slavil zimní stadion vyrovnání z hole Zbyňka Irgla, ovšem i hostující trenéři využili možnosti posouzení, zda nebylo brankáři bráněno v brankovišti. Další trenérská výzva byla taktéž neúspěšná a remízový stav byl potvrzen. Vítkovičtí v závěru mohli zahrozit Hruškou, ale stejně tak mohli inkasovat, nebýt obětavého bloku Tršky.

Prodloužení bylo z obou stran aktivní. Nejprve mohli rozhodnout Irgl s Nahodilem, pak byl blízko gólu Černý střílející z druhé vlny. Proti rychlému švihu Dujsíka vytáhl Svoboda ještě rychlejší lapačku a na druhé straně Konrád odolal rychlým kombinacím Deje s Romanem a Bukartse s Hruškou. Pětašedesát minut vítěze neurčilo.

Nájezdy v první sérii neproměnili ani Jan Káňa, ani Dominik Lakatoš. Domácí byli úspěšní ve druhé sérii, kdy se prosadil Lukáš Nahodil. Vítkovičtí mohli korigovat Hruškou, ale jeho pokus sice přes Konráda přešel, ale mimo bránu. Srovnání stavu nájezdů tak zapříčinil až růžek Robertse Bukartse ze 3. série. Olomoučtí už svého úspěšného exekutora nenašli, v poslední šňůře ale Ondřej Roman chladnokrevně svůj pokus proměnil a rozhodl o dvou bodech pro Vítkovice – 4:5.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Věděli jsme že to bude těžký zápas, protože Vítkovice hrají o všechno. Vítkovice dobře bruslily, bránily, bojovaly a my jsme se přes ně nemohli dostat. První 2 třetiny z naší strany nebyly dobré, neměli jsme takovou touhu jako soupeř. To až v té 3. třetině, kdy jsme pohrávali 1:4. Pozitivní je, že jsme srovnali. Bod navíc si ale zasloužily Vítkovice.

Rostislav Klesla (HC VÍTKOVICE RIDERA): Jsme rádi za dva body, ale utkání bylo pro nás velmi emotivní. Chtěli jsme hrát dobře, vyhrát. To se nám podařilo. Kluci makali, dřeli. Dostali jsme se do výrazného vedení na začátku 3. třetiny. Ale slepenými, nebo zbytečnými, góly jsme se sráželi dolů. Olomouc tlačila a vyrovnala. Bylo to pro nás velmi těžké. Kluci zabojovali, zvedli hlavu. Přečkali jme konec zápasu, toužili jsme získat bod. V prodloužení jsme měli hodně šancí. Bereme jeden bod a jdeme dál. Musíme se soustředit na další zápasy

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:5 SN (0:0, 1:3, 3:1 – 0:0)

Branky: 38. Dujsík (Irgl), 47. Burian (Irgl), 50. Nahodil, 56. Irgl – 24. Mallet, 24. Dej (Trška), 31. Lakatoš (Schleiss), 42. Trška (J. Hruška), rozhodující nájezd Roman. Rozhodčí: Pešina, Stano – Kajínek, Rampír. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci:  4 104. Střely na branku: 41:35

HC Olomouc: Konrád – Švrček, Valenta, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Jaroměřský – Klimek, Nahodil, Musil – Burian, Strapáč, Irgl – Káňa, Knotek, Olesz – Laš, Kolouch, Skladaný

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Rosandič, Gregorc, L. Kovář, Trška, Výtisk, R. Černý, Kvasnička – Bukarts, J. Hruška, Lakatoš – Schleiss, Indrák, Dočekal – Dej, Roman, Mallet – T. Kubalík, R. Veselý, Werbik