TýmI.II.III.PPGVýsledek
HC Olomouc02103Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA00314Výhra

27.10.2019 17:00 A tým 2019-2020 14

OLO – VIT 3:4 PP: Smazání dvoubrankového manka, dramatická přestřelka a dva body

Do druhé čtvrtiny vstoupily Vítkovice ziskem dvou bodů na Hané. Olomouc sice nejprve doma bezpečně vedla o dvě branky, ve třetí třetině ale Ostravané v rozmezí 42 vteřin srovnali, dokonce šli do vedení. Dramatická přestřelka ale za stavu 3:3 poslala zápas do prodloužení, ve kterém rozhodl o výhře pro modro-bílé Šimon Stránský.

HC OlomoucI před zápasem v Olomouci museli Vítkovičtí počítat ztrátu v sestavě. Tentokrát se absence dotkla defenzivy, ve které ze zdravotních důvodů chyběl kapitán Jan Výtisk. Céčko tak na Hané nesl na svém dresu Ondřej Roman, kterému i nadále chyběl na křídle první formace zraněný nejproduktivnější hráč týmu Bukarts.

Zápas se rozjel v dobrém tempu, hned v 1. minutě se před Miroslava Svobodu prodral Jan Bambula a hned poté vyrazil v brejku na Jana Lukáše Patrik Zdráhal. Olomoucké hned zkraje dostala pod tlak především ostravská čtvrtá formace, kohouti se trápili v rozehrávce a územní převaha tak byla nadále na straně hostů, kterým se ale nedařilo efektivně zakončit. V 7. minutě se od mantinelu uvolnil Jan Schleiss a jeho pokus do protipohybu vytěsnil Lukáš až držadlem své hokejky. Aktivita modro-bílé neopouštěla. Po akci z první minuty se Olomoučtí přihlásili o slovo až v 10. minutě, Svoboda rychle po sobě likvidoval pokusy Olesze a Jaroměřského. Hra se začala přelévat, Ostravané nezužitkovali přečíslení tří proti dvěma Lakatošem u tyče, na druhé straně okamžitě po brejkové situaci zahrozil Strapáč. Domácí přitlačili na soupeře v 16. minutě, ale bez valnější střelecké příležitosti. Na tresty poklidnou první třetinu rozčeřila až v posledních vteřinách šarvátka mezi Vopelkou a Bambulou a bylo jasné, že do druhé periody nastoupí oba celky ve čtyřech.

Aktivnější se po pauze vrátili na led domácí, při hře čtyř proti čtyřem se Vítkovice dlouho nemohly osvobodit a Miroslav Svoboda připisoval zákroky v rychlém sledu po sobě. Po návratu do kompletního počtu zaměstnal Svobodu střelou ze strany Irgl, Lukáš na druhé straně málem zaváhal poté, co puk před ním dorážel Bodák. Zajímavý duel se odehrával i na tribunách, kde na jedné straně povzbuzovali tradičně velmi hlasití domácí, ale jim hodně obstojně sekundovali hosté v počtu téměř čtyř stovek. Ve 28. minutě promeškal svou příležitost olomoucký Hecl, když se k němu odrazil kotouč a před ním zívala prázdná klec, jenže domácí borec netrefil ideálně. Střeleckých pokusů bylo na obou stranách hodně, ale oba celky měly i značný poměr nepřesných střel, vinou čeho trval bezbrankový stav i v polovině utkání. Za půlkou se už ale stav měnil. Vojtěch Tomeček dobře obkroužil vítkovickou klec a předložil ke druhé tyči puk na dorážku Marku Heclovi, který uspěl – 1:0. Rychlý kontr Vítkovic nepřišel, Ostravané nebyli schopní si vytvořit šanci. Ve 37. minutě napřáhl Petr Strapáč v krosčeku hokejku do obličeje Tomáše Černého a doslova soupeři uštědřil K. O. Bezprostředně v rámci této akce se puk odrazil před bránu k volnému Zbyňku Irglovi, který pohotovou střelou prostřelil Svobodu – 2:0. Zatímco domácí slavili branku, Černého museli odnést z ledu na nosítkách a hosté se poměrně oprávněně mohli rozčilovat. Hned po rozehrání hry vyzval Dominik Lakatoš Strapáče na pěstní souboj a výsledkem bylo navíc oslabení pro Ostravany, které naštěstí pro ně nemělo dlouhého trvání, po dalším provinění domácích se síly na ledě vyrovnaly.

Olomoučtí měli logicky díky dvoubrankovému vedení větší klid na holích a jejich kombinace i udržení se v útočném pásmu se dařily o něco lépe, než tomu bylo v případě Ostravanů, kteří potřebovali zabrat. Vyloučení na straně domácích ve 43. minutě nabídlo modro-bílým vůbec první kompletní přesilovou hru v zápase. Jenže ani ve výhodě se jim nedařilo vytvořit si soustavnější tlak. Olomouc zvládla v 50. minutě i druhé oslabení, přičemž Olesz se Strapáčem v přečíslení dvou proti jednomu byli hodně blízko třetí brance. Nervy pracovaly, na ledě se opět strhla před Lukášem strkanice. Další vyloučení kouskovala hru a připravovala hosty o čas i síly, jako v případě trestu pro Malleta. V 53. minutě, po návratu do pěti, zatlačili Vítkovičtí na domácí, Lukáš byl jako na střelnici, ujala se až rána Martina Bodáka – 2:1. Slovenský zadák zužitkoval závar před olomouckou branou a zapsal svou premiérovou extraligovou trefu. Dvaačtyřicet vteřin trvalo, než se Ostravanům podařilo srovnat. Před Lukáše si z ničeho nic najel Blaž Gregorc chladnokrevně proměnil – 2:2. Obrat mohl v 55. minutě dokonat Patrik Zdráhal, ten ale nezužitkoval pas Šimona Stránského takřka do prázdné brány. I tak se Vítkovickým podařilo získat početní výhodu. V úvodu se jim v ní nedařilo, byl to Klimek, který navzdory oslabení ohrozil Svobodu. Ale pak se přece jen udrželi před Lukášem a z předbrankového prostoru strhl vedení na vítkovickou stranu Jozef Baláž – 2:3. Olomouc potřebovala ke srovnání ale jen 14 vteřin, hned po vhazování překvapil Svobodu František Skladaný – 3:3. Drama pokračovalo, rychlé tempo se ale rozplynulo, oba celky raději utáhly obranu a výsledek tak doputoval až do třetí sirény.

Za stavu 3:3, oba týmy ve třech. Prodloužení nabídlo v 62. minutě nejprve osamocený výpad Musila, který ale Svoboda odrazil, na druhé straně střílel krátce na to Zdráhal, ale Lukáš puk kryl. Následovala hlušší pasáž, ve které nebyly k vidění větší šance, týmy jako by čekaly spíše na chybu druhého. V poslední minutě nastaveného času se protáhl před Lukáše Šimon Stránský a přesnou trefou ukončil zápas – 3:4. Vítkovice tím zkompletovaly zisk dvou bodů, čímž vrátily Hanákům stejný výsledek z prvního kola základní části.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Padesát čtyř minuty jsme zvládali zápas velmi dobře, potom přišla dvouminutovka, kterou jsme nezvládli a od toho se bohužel odvíjel zbytek zápasu. Jsme rádi, že jsme udělali alespoň jeden bod. Vážíme si ho, ale měli jsme udělat body tři.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Utkání zajímavé pro fanoušky. Parádní atmosféra. Náš vstup do utkání byl velmi povedený, bylo tam několik přečíslení. To je to, co nás provází, taková ta nezkušenost v těchto momentech s tím naložit. Zápas mohl nabrat úplně jiný směr. Konec první třetiny a druhá třetina Olomouc evidentně lepší, nakládala s kotoučem chytřeji než my, přenášela hru do hloubky našeho pásma. My jsme chtěli být zbytečně kreativní. Olomouc měla tlak a zaslouženě se dostala do vedení. Pak se stalo to, co se stalo. Dali jsme gól a ta energie a všechno se přeneslo na naši stranu. A potom to byl divoký zápas. Při hře tři na tři byly zase šance Olomouce, takže jsme byli šťastnější, tak to řeknu. Věci mimo hokej – obrovská podpora fanoušků neskutečná věc. Obrovské poděkování k nim i do kabiny.

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:4 PP (0:0, 2:0, 1:3 – 0:1)

Branky: 31. Hecl (Tomeček), 37. Irgl (Burian, Vyrůbalík), 56. Skladaný (Škůrek, Olesz) – 53. Bodák (Trška, Mallet), 54. Gregorc (Roman, Lakatoš), 56. Baláž (Roman, Schleiss), 65. Š. Stránský (Trška). Rozhodčí: Jeřábek, Kubičík – Bryška, Rožánek. Vyloučení: 6:4, navíc Lakatoš (VIT) 10 minut osobní trest za hrubost. Využití: 0:1. Diváci: 4 481. Střely na branku: 40:34.

HC Olomouc: Lukáš – Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Škůrek, Švrček, Dujsík, Valenta – Burian, Strapáč, Irgl – Klimek, Musil, Tomeček – Olesz, Kolouch, Skladaný – Hecl, Handl, Bambula

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Trška, T. Černý, Bodák – Lakatoš, Roman, Schleiss – Mallet, Š. Stránský, Zdráhal – E. Němec, Baláž, Vopelka – Kurovský, Werbik, Guman