HC Oceláři Třinec0123Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

23.11.2018 17:00 A tým 2018-2019 21

TRI – VIT 3:0: WERK ARÉNU ovládl domácí Werek, Vítkovicím chyběly góly

Souboj o první místo jak se patří, jen góly ze strany hostů mu chyběly. Druhé derby sezony se hrálo na třineckém ledě ve fantastickém tempu a z obou stran velice útočně. Jenže Vítkovice zradila opět koncovka i využívání přesilových her. Domácí Oceláři postavili svůj úspěch na Kanaďanu Ethanu Werekovi, který vyprodanou WERK ARÉNU zvedl ze sedaček dvakrát a jednou nahrál, minisouboj reprezentačních brankářů vyzněl lépe pro Šimona Hrubce.

I když týmy samotné dopředu odmítaly jiný podtext, než boj o tři extraligové body, jako každý jiný, ta vyhrocená nálada byla cítit v celém Kraji. Vítkovice přijely do Třince k souboji, který jeden z týmů mohl posunout do čela extraligové tabulky. Derby, bitva o prestiž, o čelo tabulky, souboj reprezentačních brankářů Hrubce a Bartošáka, duel početných fanouškovských skupin v hledišti. Druhé sezonní derby nabízelo neuvěřitelně atraktivní a třaskavou podívanou už dlouho před úvodním buly.

První třetina jednoznačně zajímavý a také líbivý hokej. Vše odstartoval důrazný Werek před bránou a jeho dorážka už ve 2. minutě. Ostravané zahrozili z okamžitého protiútoku. Vše se točilo kolem útočné aktivity Třince. Oceláři byli velice nebezpeční a přestože měli statisticky méně střel, akce byly mnohem vyloženější. Patrik Bartošák i za přispění obránců byl neoblomný. Ostravané úřadovali především v početních výhodách, v úvodní dvacetiminutovce měli celkem dvě a půl přesilovky, ale navzdory několika slibným pokusům i na jejich kontě zůstala nula. I když první dějství skončilo bezbrankovou remízou, domácí si v napěchované hale zakřičeli gól. V 8. minutě, po Rothově tyči, propadl puk po střele z modré čáry za Bartošákova záda, jenže akce padla z ofsajdové pozice a rozhodčí okamžitě avizovali, že branka nemůže být platná.

Druhé dějství odstartovala zkrácená přesilová hra hostů, která ale rovněž zůstala nevyužita. V pěti hráčích na ledě si Třinec vynutil výraznou převahu a byl to Patrik Bartošák, který držel šance Vítkovic nad vodou, jako například při střele Adamského. Po této akci si to chtěli ručně vyřizovat Šidlík s Werekem, ale zůstalo jen u zárodku. Vítkovické osvobodil agresivním brejkem Zdráhal, ale přestřelil. Ostravané převzali iniciativu, aktivní byla Romanova formace a také Stránského útok. Největší šanci hostů dosavadního průběhu zápasu si ale připsal ve 30. minutě Výtisk, jeho střelu z modré čáry tečoval Szturc, puk proletěl kolem Hrubce, orazítkoval tyč a kutálel se po brankové čáře, bohužel za ní neskončil. Pak se dostali do dvou slepených početních výhod Oceláři, ale nepředvedli v nich o mnoho více, než hosté. V rovnovážném stavu se závěr třetiny hrál nahoru dolů, Kucserův brejk byl slibný ale úspěch neslavil. To až Třinečtí ve 38. minutě, po neproměněném úniku tří proti jednomu udrželi útočné pásmo a Ethan Werek z kruhu přesnou ranou orazítkoval tyč i břevno a puk zapadl do klece – 1:0. Led pak zasypali plyšáci v dobročinné akci a na několik minut se nehrálo. V poslední minutce druhé periody získali Ostravané opět početní výhodu, ale do přestávky ji nevyužili.

Ani na úvod třetí třetiny neproměnili zbytek přesilové hry z předchozího dějství ve svůj prospěch. Pokračovalo se ale v rychlém tempu a téměř neustále v trendu nahoru dolů. Ve 42. minutě se před Hrubce vyřítil Schleiss, ale svůj blafák nedotáhl, následoval brejk Třince, Bukarts v úniku, ale ani jeho zakončení nedokázalo efektivně ohrozit Bartošáka. Kanaďan Werek byl hodně aktivní, šel si pro druhý střelecký zápis a také se jej dočkal. Dopomohla mu k tomu přesilová hra ze 48. minuty, Werek vybruslil po kruhu a ranou mezi betony nedal Bartošákovi šanci – 2:0. Ostravané věděli, že je s nimi zle, nevzdávali se, dali do závěru vše. Svědčí o tom nejen aktivita herní a střelecká, ale také například hrozící konflikt mezi Barankou a Chmielewskim. Třinečtí zaznamenali, že modro-bílí nyní jdou do zápasu hlava nehlava a celkem logicky slevili z vlastní útočné aktivity. Proto se na ledě odehrávalo dějství, při kterém měli hosté jednoznačně navrch, jenže chyběly góly, Šimon Hrubec i defenziva Třince byli pozorní. Václav Varaďa na střídačce Ocelářů raději sáhl po oddechovém času, aby situaci zklidnil. Částečně se to podařilo, ale Vítkovičtí i tak zkusili své štěstí, tři minuty před koncem putoval Bartošák na střídačku, jenže šestice hostů se nedokázala udržet v útočném pásmu, výsledkem bylo prolomení bloku, trochu chaotické zavezení kotouče do obranné třetiny Vítkovic a po pasu z hole Wereka trefil prázdnou klec Vladimír Dravecký – 3:0. Bylo definitivně rozhodnuto. Třinec třemi body poskočil na první místo extraligové tabulky, Vítkovičtí po dalším venkovním zápase bez vstřelené branky mohli znovu přistoupit k analýze střeleckého trápení, nicméně stále se drží samotného čela ligového pořadí.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 38. Werek (Dravecký), 49. Werek (Gernát, Adamský), 59. Dravecký (Werek). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 32:21

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Gernát, Krajíček, Galvins, Musil, M. Doudera, Roth – Hrňa, Marcinko, M. Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – Bukarts, Werek, Dravecký – Chmielewski, Cienciala, O. Kovařčík – Hladoník

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Gregorc, Šidlík, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Szturc, Pytlík, Baláž