HC Oceláři Třinec1124Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1012Prohra

7.10.2018 17:00 A tým 2018-2019 8

TRI – VIT 4:2: Chyby a nízká efektivita hrály ve prospěch Třince

Slezská půda v prvním sezonním derby přála více domácím. Vítkovice měly v Třinci problém s využíváním šancí a také je srážely jednotlivé chybky v defenzivě. Podařilo se jim sice snížit na rozdíl jediné branky v power play, ale Oceláři si pojistili výhru do prázdné klece.

V totožné sestavě, v jaké uspěli na ledě Chomutova, dorazili hokejisté Vítkovic na půdu rivala. Oceláři se vrátili domů po pěti zápasech na kluzištích soupeřů a se skalpem vedoucího týmu v kapse. Už 107. vzájemná bitva hrozila dopředu vyprodáním třinecké arény a opět třaskavým soubojem domácích červeno-bílých proti hostujícím modro-bílým.

Moravskoslezské derby začalo hodně zostra. Zdálo se, že Vítkovice budou už před úvodním buly počítat ztrátu Daniela Krenželoka, který dostal na rozbruslení pukem do obličeje, ale pár stehů a košík na helmě situaci zachránili. Domácí začali náporem, který slavil úspěch ve 3. minutě, Aron Chmielewski propasíroval puk před bránu na Rostislava Martynka, který pohotovým bekhendem prostřelil Bartošáka – 1:0. Vyrovnání mohlo přijít velice záhy, Hrubec zakopl ve vlastním brankovišti, ale jeho klopýtnutí nedokázali hosté využít. I tak se v 5. minutě část hráčů v modrém radovala z gólu. Současně se střelou Davida Květoně ovšem přišel faul v brankovišti domácích a hvizd sudího. Arbitři se pak radili s videem a potvrdili sice faul, ale nerozhodli ve prospěch gólu s odůvodněním, že puk nepřešel regulérně čáru. Následné oslabení domácí ustáli, a tak Vítkovičtí museli pokračovat ve snaze o vyrovnání. Vyplatila se. V 11. minutě po vyhraném buly v útočném pásmu nastřelil směrem na bránu Daniel Krenželok, puk zachytil Patrik Zdráhal a prostřelil Hrubce u tyče – 1:1. Ostravané mohli jít do vedení v 17. minutě po kiksu Matyáše, který upadl na modré čáře, šli do přečíslení dvou proti jednomu Kucsera se Zdráhalem, ale neuspěli. Závěr první třetiny přinesl bolestivý okamžik pro Ivana Baranku. Po zásahu Marcinka jej museli do kabiny doprovodit masér a kustod ostravského celku. Následná přesilovka zůstala nepotrestána.

Pozitivním zjištěním byl fakt, že přes přestávku se Ivan Baranka dal dohromady a Vítkovičtí tak nemuseli hrát jen v pěti obráncích. Opticky se hokej ve druhé periodě přeléval ze strany na stranu. Obrany obou celků byly ale schopné pokrývat střely, takže k brankářům se toho mnoho nedostalo. Do dění zasahovala i vyloučení. Třinec měl větší výhodu, čtvrt minuty dokonce hrál pět proti třem, ale Ostravané byli schopní tlak ustát. Navzdory vyrovnané hře se ve 34. minutě měnilo skóre. Rychlý atak po brejku přinesl zisk útočného pásma a střela Erika Hrni z otočky z kruhu evidentně sedla – 2:1.

Je sice pravdou, že třetí dvacetiminutovka začala spíše náporem Třince, nicméně po úvodním oťukání převzali iniciativu Vítkovičtí. Výjimkou byla 45. minuta. Nejprve po brejku přihrával před bránou Cienciala na teč Svačinovi, ale ten ze vzduchu kotouč netrefil. Nemuselo jej to ale dlouho mrzet, po následném znovuotočení hry měl puk na holi obránce Martin Gernát, najel s ním do útočného pásma a bez skrupulí vypálil příklepem a úspěšně – 3:1. Vítkovice byly najednou pod náporem dvou branek. Mohly korigovat okamžitě, jenže navzdory střelecké aktivitě nevyužily minutovou přesilovku pěti proti třem. Posledních deset minut bylo více méně o taktické defenzivě Třince a o bohužel marných útocích Vítkovic. Jedna vlna modrých za druhou vyrážela vstříc červeno-bílým. Kucserův únik jeden na jednoho skončil sraženou střelou, Zdráhalův překvapivý výpad ze strany poté, co na něj obrana domácích úplně zapomněla, zase odrazil špičkou betonu Šimon Hrubec. Třinec si vybral oddechový čas, aby zklidnil dění na ledě. Krátce po té si time-out vzali i hosté, aby připravili finální poradu. Riskli hru bez brankáře v šesti, zavřeli Oceláře v jejich pásmu a nakonec se přece jen dočkali, na rozdíl jediné branky snížil druhou trefou v zápase Patrik Zdráhal – 3:2. Jenže do konce třetí třetiny zbývalo jen 26 vteřin. Vítkovičtí se pokusili o nemožné, znovu vrhli všechny síly do útoku, ale tentokrát už se Třineckým podařilo prolomit blok a Martin Adamský dvě vteřiny před třetí sirénou pečetil výhru Ocelářů do prázdné klece – 4:2.

Ohlasy trenérů po zápase

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 3. Martynek (Chmielewski), 34. Hrňa (M. Kovařčík, Musil), 45. Gernát, 60. Adamský (Marcinko) – 11. Zdráhal (D. Krenželok), 60. Zdráhal (D. Květoň, Š. Stránský). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Tošenovjan, Ganger. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4 844. Střely na branku: 23:23

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Gernát, Krajíček, Galvinš, Musil, M. Doudera, Matyáš – Chmielewski, Marcinko, Martynek – Adamský, Cienciala, Svačina – Kofroň, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Dravecký, Hladoník, Rudovský – Hrňa

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, de la Rose, D. Krenželok, Šidlík, Hrbas, Baranka – Szturc, Lev (A), Schleiss – Dej, Mahbod, Pytlík – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, P. Zdráhal