HC Oceláři Třinec2103Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA2114Výhra

24.10.2017 17:00 A tým 2017-2018 30

TRI – VIT 3:4: Vítkovice jako první naplno vyloupily třineckou tvrz

První derby týdne ovládly modro-bílé barvy. Vítkovice se staly prvním týmem v této sezoně, který sebral z třinecké WERK ARENY všechny body. Po dramatickém průběhu i inkasovaném gólu v přesilovce pěti proti třem nakonec Ostravané uspěli díky rozdílové dělovce Jana Výtiska z modré čáry.

Unikátní dvojzápas mezi Vítkovicemi a Třincem začal na slezské půdě. Domácí se v předehrávaném kole chtěli vyhoupnout do čela extraligové tabulky, Ostravané zase uniknout z hrany první desítky. Už před utkáním ale bylo jasné, že modro-bílé nečeká nic snadného, bez dlouhodobě zraněných Deje a Urbance, s absencí Lukáše Kucsery a ještě navíc proti rivalovi, který z posledních pěti duelů čtyři vyhrál. Třinec podle předpokladů vlétl na svého soupeře, ale Vítkovičtí byli evidentně dobře takticky připraveni a útoky a nápor Slezanů dokázali udržet. Vzrušení přinesla už 1. minuta, když Adamský nalákal Bartošáka mimo bránu a Svačina jej podržel, Rothova dorážka do prázdné klece sice zvedla WERK ARENU ze sedaček, ale logicky platit nemohla. Ostravané bránili dobře a čekali na první příležitost, ta přišla ve 4. minutě, Lukáš Klok u mantinelu ve skrumáži vydoloval kotouč pro Ondřeje Romana, který si ze strany najel na střed a vypálil z mezikruží – 0:1. Třinec se ovšem vrátil do hry chybnou rozehrávkou rivala, Milan Doudera zachytil přihrávku na modré čáře a vyrazil proti Bartošákovi, z kruhu vystřelil a srovnal – 1:1. Na ledě to hodně jiskřilo a zápas měl opravdu minimálně v první dvacetiminutovce velký derby nádech. Modro-bílí ustáli tlak v oslabení, jenže krátce po něm Slezané udeřili podruhé. V 11. minutě v situaci dvou proti dvěma byl atakován Jakub Lev, z toho vzniklo přečíslení dvou proti jednomu a Marcinko se zakončujícím Vladimírem Draveckým uspěli – 2:1. Červeno-bílí ale radost dlouho neměli, Ostravský výpad okamžitě skončil srovnáním, když Peter Trška nahozením od modré čáry překonal Hrubce a zaznamenal první gól ve vítkovickém dresu – 2:2. Bojovný nádech si hra uchovala až do závěru třetiny, ve které se hosté dočkali první přesilové hry, ale přenesli si ji do druhého dějství.

Vítkovičtí si odnesli větší část přesilové hry do začátku druhé třetiny a zdvojené vyloučení jim dalo extrapříležitost na návrat do vedení. Jenže Ostravané předvedli málo vídanou věc, když inkasovali v přesilovce pěti proti třem, třinecké trio vyvezlo kotouč do útočného pásma a Milan Doudera nachytal Patrika Bartošáka po chybě obrany střelou mezi betony – 3:2. Druhou periodu často kouskovala vyloučení. Vítkovičtí ve svých oslabeních odváděli dobrou práci, ale jednobrankový deficit byl znát. Oceláři se snažili aktivní hrou kontrolovat dění na ledě, ale nutno uznat, že měli s rivalem problém. V polovině utkání zahrozili hosté ve své přesilové hře, ale neuspěl ani důrazný Olesz, ani pumelice Karola Slobody od modré čáry, Šimon Hrubec proti ní vytáhl lapačku. Ve 34. minutě hráli domácí početní výhodu, měli blízko ke čtvrtému gólu, atak dvou proti jednomu ale Adamský nedokázal dostat do odkryté klece, což hosté potrestali. Z protiútočného přečíslení pobídl Ondřej Roman Davida Květoně, který se peckou z kruhu svým nenapodobitelným způsobem nemýlil – 3:3. Na góly z oslabení bylo srovnáno a dynamické a bojovné derby tak po dvou třetinách stále nerozhodné.

Třetí třetina nabídla ostrou řež. Hned od prvních sekund to byla bitva nahoru a dolů, ve které se zdálo, že chtěli domácí zařadit vyšší převodový stupeň. Ostravany přitlačili, ale ti se z toho nesesypali a dál trpělivě odolávali, čekajíc na příležitost. Ta mohla přijít ve 43. minutě kdy si na pas z rohu sjel před bránu David Květoň, ale zakončením z první vkleče bohužel proti Hrubcovi neuspěl. Hodně důrazní byli krátce na to Cienciala s Chmielewskim na hraně brankoviště, ale Bartošák puk i vleže udržel. Boxerskou dimenzi přinesli do zápasu Kurovský s Linhartem. Diváci se opravdu bavili. Vítkovičtí zase po zvládnutém náporu začali vystrkovat růžky, zajímavou šanci si vypracovala opět první formace, Tybor ale pálil jen do Hrubce. Ostravané z nepodařené šance získali územní převahu, udrželi pásmo a přišel pro domácí šok. Peter Trška měl ideální příležitost na modré čáře, ale z nepochopitelného důvodu nevypálil, puk mu sjel, ale zachytil jej Jan Výtisk a příklepem poslal kotouč za Hrubcova záda – 3:4. Domácí Hrubec střídal, místo něj šel do brány Jan Strmeň. Erupce radosti zamávala všemi modro-bílými i jejich fanoušky, ale stále zbývalo více než sedm minut. K těm Ostravané přistoupili chytře. Třinec vrhl všechny síly do útoku a byl jasně aktivnější i lepší, ale nepřekonatelný vítkovický val s výborným Bartošákem se mu zdolat nepovedlo. Ani divoké kombinace, ani dravý průnik Růžičky na něj nestačily. Závěr byl samozřejmě na krev, Vítkovičtí ale pod náporem prokázali odolnost a náskok ubránili. První derby týdne získali na svou stranu a významně si bodově pomohli do tabulky, když jako první soupeř v této sezoně odvezli z WERK ARENY všechny body.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

Branky: 5. M. Doudera, 11. Dravecký (Marcinko, Martin Růžička), 21. M. Doudera – 4. Roman (Klok), 12. Trška (Kolouch, Tybor), 36. D. Květoň (Roman), 53. Výtisk (Trška). Rozhodčí: Konc, Stano – Lederer, Tvrdoň. Vyloučení: 7:8. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváci: 4614. Střely na branku: 35:24

HC Oceláři Třinec: Hrubec (53. Strmeň) – M. Doudera, Krajíček, Musil, Roth, Linhart, Jank – Dravecký, Marcinko, Martin Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – Hrňa, Rákos, Irgl – Cienciala, M. Kovařčík, Chmielewski

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Š. Stránský – Szturc, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Hudeček, Tomi