HC Oceláři Třinec2103Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0202Prohra

15.9.2017 17:00 A tým 2017-2018 4

TRI – VIT 3:2: V těsném derby rozhodovaly přesilovky

Ani mocný nástup ve třetí třetině nezajistil hokejistům Vítkovic z ledu Třince bodový zisk. Hattrick Tomáše Marcinka a dvě využité přesilovky domácích oproti jedné hostů byly rozhodující. Ostravané sice v posledním dějství zatlačili na Slezany, přestříleli je, ale kýženého vyrovnání se bohužel nedočkali.

Jindy, než kdy dříve platilo před prvním letošním derby mezi Vítkovicemi a Třincem, že souboj nemá favorita. Oba celky po třech kolech měly na svém kontě stejný počet bodů, Ostravané si o druhou příčku v průběžné tabulce řekly díky lepšímu skóre, domácí Oceláři byli ovšem v těsném závěsu a navzdory teprve rozbíhající se soutěži dostalo první měření sil mezi regionálními rivaly i nádech případného boje o aktuální vedoucí pozici v tabulce. Vítkovice začaly aktivně, hned po půlminutě prověřil Šimona Hrubce ze strany David Květoň. Celý úvod zápasu se nesl v rychlém přelévání útoků a hokej musel bavit fanoušky, nutno podotknout, škoda, že ve WERK ARENĚ zůstala řada sedaček prázdná. Třinec v pásmu Vítkovic působil střelecky aktivněji, což mu vyneslo více vyložených příležitostí. Adamského a Irglův pokus Patrik Bartošák pokryl, ovšem důraznou dorážku Tomáše Marcinka z brankoviště v 8. minutě už zastavit nedokázal – 1:0. Oceláři mohli okamžitě pomýšlet na navýšení vedení při své první přesilové hře, jenže v ní ujel v samostatném úniku Szturc, byl faulován a proti domácím bylo nařízeno trestné střílení. Exekutor Szturc to nemyslel špatně, ale jeho forhendovou střelu do protipohybu Hrubec vystihl. Také druhou početní výhodu domácí v úvodu nezachytili a byl to Klok kdo na třineckou bránu pálil ze strany, jenže přestřelil. Na ledě to pak pořádně jiskřilo, řada menších soubojů vyvrcholila v trest pro Kloka za vražení na hrazení, Zbyněk Irgl už po písknutí zkoušel pálit na bránu hostů, což hodně rozčílilo kapitána Rostislava Olesze a sudí museli hasit hrozící bitku mezi oběma lídry svých týmů. Třinec dostal přesilovou hru pěti proti třem, kterou tak zkušené mužstvo logicky využilo, z kruhu pálil přesně Erik Hrňa – 2:0. Také Vítkovičtí se dočkali v závěru první periody početní výhody, ale v ní musel zasahovat Patrik Bartošák, když před ním zůstal zcela volný Růžička.

Pořádně nažhavení vlétli Ostravané do druhého dějství, hned po 14 sekundách se z mezikruží prosadil Radoslav Tybor – 2:1. Vítkovičtí chtěli pomýšlet na rychlé srovnání, jenže další vyloučení na jejich straně znovu oddálilo jejich šance, v přesilové hře dorážkou Hrňovy střely zkompletoval Tomáš Marcinko hattrick – 3:1. Třinec zatlačil na soupeře a modro-bílí potřebovali trochu času na vzpamatování. Pak ale začali opět nebezpečně kousat, Roman Szturc pálil dvakrát slibně po průniku po křídle. Následovala početní výhoda, na minutu dokonce zdvojená. Vítkovická pětice motala domácí trio, ale Hrbasova střela se k dorážce Romana nedostala. Až proti čtyřem se hosté prosadili, David Květoň projel až do brankoviště Hrubce jako tank a zavěsil do jeho svatyně – 3:2. Třinečtí, podle pravidla, že nejlepší obrana je útok, opět zaujali palebná postavení v útočném pásmu, ale Ostravané jejich blok prolomili a po brejku to byli oni, kdo pořádně rozhýbával obranu soupeře. Ve 37. minutě nastřelil Bohumil Jank tyč, následoval protiútok modro-bílých dvou proti třem a Tybor sklepával těsně podél levé tyče. Na ledě se také jiskřilo, po zákroku Hrubce se utvořilo klubko Olesz versus Musil a Klok versus Linhart, sudí usoudili, že Olesz zahrál nedovoleně do domácího brankáře, a tak Třinec na závěr druhé periody získal další přesilovku. Do pauzy ji ale nevyužil.

Ostravané zbytek trestu ustáli a ve třetí třetině to byli oni, kdo udával tempo i rytmus hry. Třinec se zkraje sice snažil zrychlit hru a co nejrychleji ukrajovat čas, ale Vítkovičtí důslednou a aktivní hrou drželi otěže v rukou, jenže jim stále scházela jedna branka k dobru. Šancí si přitom vypracovali nespočet, domácí jednoznačně přestříleli, ale koncovka byla jejich achillovou patou. Ostravané měli ve třetím dějství tři přesilové hry k dobru, jednu dokonce na čas zdvojenou, byli v nich povětšinou aktivní jak pozičně, tak herně, tak střelecky, jenže pozorná obrana Slezanů s připraveným Šimonem Hrubcem byla nad jejich síly. Stupňující tlak dokázali domácí odrážet. V 58. minutě vyslal Lukáš Kucsera do samostatného úniku Radoslava Tybora, jenže jeho střelu Hrubec dokázal špičkou betonu vyrazit. Ostravané si minutu a padesát vteřin před koncem vyžádali oddechový čas a šli do hry bez brankáře. Jiří Polanský však po vyhraném buly málem trefil odkrytou klec, zvonil na její tyč, Oceláři okamžitě zaujali pozice v pásmu Vítkovic, a i když nedosáhli uklidňující branky, sbírali potřebný čas. Modro-bílí udělali pro vyrovnání maximum, jenže Třinec náskok udržel až do sirény.

Ohlasy trenérů po utkání:

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Byl to atraktivní duel. Byla tam spousta přesilovek, oslabení. První třetina byla z naší strany výborná, poté jsme bohužel brzy inkasovali. Do poloviny utkání jsme byli aktivnější, ale špatnou disciplínou jsme se dostali pod tlak. Chci klukům poděkovat za třetí třetinu, kdy jsme sice byli pod tlakem, ale tým ukázal srdce. Potvrdili jsme si, že umíme hrát nejen dopředu, ale dokážeme poctivě zahrát i směrem dozadu. Za tyhle tři body jsme velmi šťastní.“

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): „Viděli jsme divácky atraktivní utkání. Od poloviny zápasu jsme si dokázali vytvořit tlak, ale bohužel se nám to nepovedlo zúročit góly. Z Třince odjíždíme bez bodu, ale za výkon jsme si nějaký zisk zasloužili. Klukům v kabině jsme říkali, že jestli se má prohrát, takovým způsobem to není hanba.“

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Branky: 8. Marcinko (Mar. Růžička, Rákos), 15. Marcinko (Hrňa, Roth), 24. Marcinko (Hrňa, Roth) – 21. Tybor (Baranka), 31. D. Květoň (Roman, Hrbas). Rozhodčí: Pražák, Šír – Tošenovjan, Rampír. Vyloučení: 6:5, navíc Klok (VIT) 10 minut osobní trest za napadení. Využití: 2:1. Diváci: 5143. Střely na brankáře: 33:29

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Linhart, Adámek, Jank, Roth, M. Doudera, Musil – Rákos, Marcinko, Mar. Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – Dravecký, Marosz, Irgl – O. Kovařčík, Cienciala, Hrňa

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Dej – Kurovský, Š. Stránský, Szturc