HC Oceláři Třinec0527Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra

2.2.2021 17:00 A tým 2020-2021 42

TRI – VIT 7:1: Nadějný start vystřídala třinecká kanonáda

Jednoznačná první třetina, střelecká převaha, vedení. Vítkovice ale dobrý úvod na třineckém ledě nepřetavily v dobrý výsledek. Oceláři od druhé třetiny opanovali dění na kluzišti a svému rivalovi nadělili sedm branek.

K zápasu v Třinci odjeli Vítkovičtí odhodlaní zabojovat s favoritem a pokud možno pokusit se bodovat. Do sestavy se vrátil Zbyněk Irgl, jinak složení útoků i obran doznalo určitých korekcí, v bráně ale zůstal i nadále spolehlivý Dolejš.

Svým pohybem a aktivním přístupem Vítkovice snad i překvapily domácí Třinec, první minuty sice nepřinesly vyloženou gólovou šanci, nicméně územně hráli hosté výborně a dění se odbývalo spíše na půlce domácích. A aktivita se vyplatila, po střele od bočního mantinelu v 5. minutě si důrazně počínal v brankovišti Alexandre Mallet a dorážkou otevřel skóre – 0:1. A brzy mohlo být pro Ostravany skóre mnohem veselejší, po výpadu Fridricha s Kovářem zvonila za Kacetlem branková konstrukce. Oceláři se poprvé do větší šance dostali až kolem 8. minuty, Ondřej Kovařčík střílel do protipohybu Dolejše z levého kruhu, ale vítkovický gólman dokázal puk vytěsnit. Nicméně tón i tempo hry nadále udávali modro-bílí, sebevědomí a odhodlání z jejich hry čišelo. Pomohla i dvě vyloučení Ocelářů krátce po sobě. Kacetl byl pod tlakem. V první přesilovce se ale Ostravanům nepodařilo proměnit šance, které si především v brejkových situacích vytvářeli. Ve druhé výhodě už předvedli klasický zámek v útočném pásmu, ale bohužel rovněž bezúspěšně, byť střelecké pokusy si vytvářeli. Až v 18. minutě se znovu o slovo přihlásili Třinečtí, Michal Kovařčík získal možnost vyrazit na bránu soupeře středem a prakticky sám, ale tváří v tvář Dolejšovi neuspěl.

Vítkovice byly v první třetině jasně lepší, než Oceláři a byly i střelecky aktivnější, oficiální statistika hovořila o údaji 1:14 na střely. Bylo více než jasné, že druhý tým tabulky si rozhodně takový průběh nebude chtít nechat líbit. Nástup Třince o tom svědčil. Domácím stačila minuta a 12 sekund na otočení vývoje utkání. Ve 22. minutě srovnal nejprve v ponechané výhodě Miloš Roman – 1:1. Další atak v pásmu Vítkovic přišel ve 23. minutě a z něj Erik Hrňa z kruhu v jízdě přesně trefil odkrytý prostor v Dolejšově kleci – 2:1. Vítkovičtí se potřebovali uklidnit a hlavně nadechnout směrem dopředu. Ve 26. minutě pálil z modré čáry Gewiese a s následnou dorážkou Malleta měl Kacetl problém, nicméně nyní už nekapituloval. Oceláři logicky převzetím vedení ožili a působili mnohem aktivnějším dojmem, než v prvním dějství. Vítkovice potřebovaly impuls, ubráněné oslabení jím teoreticky mohlo být, ale bylo potřeba přenést jej na ofenzivní stranu a pokusit se o srovnání. Ve 34. minutě vyrazil do sóla Jan Hruška, zvolil tvrdou střelu, ale Kacetl, byť se pořádně protáhl, zastavil puk lapačkou. Efektivita byla znovu na straně Třince. Dva góly během 34 sekund předvedli domácí v rozmezí 36. a 37. minuty. Nejprve vzal na sebe přečíslení dvou proti jednomu přesnou ranou pod víko vítkovické klece Michal Kovařčík – 3:1. A o pár chvilek později předvedli kombinaci do prázdné brány červeno-bílí po ose Špaček – Freibergs – Miloš Roman – 4:1. A minutu před koncem třetiny ještě ujel Ondřej Kovařčík a posunul skóre na rozdíl čtyř branek – 5:1. Takovou třetinu hosté těžko vydýchávali a nezbývalo jim než věřit, že je druhá přestávka nakopne k mnohem lepšímu výkonu a hlavně výsledku.

Do třetí třetiny už se mezi vítkovické tři tyče nevrátil Daniel Dolejš, Ostravané se pokusili o impuls v podobě výměny brankářů a šanci dostal Miroslav Svoboda. Pokus o aktivní hru zhatilo v brzké době oslabení. Třinec si v přesilovce vybudoval vyšší náskok, rána z kruhu Michaela Špačka zapadla za Svobodova záda – 6:1. Ve 48. minutě se hosté konečně dostali do zakončení, v brankovišti Ondřeje Kacetla to vřelo, ale domácí gólman udržel puk před čarou a Vítkovičtí se o slibnou šanci připravili hrou vysokou holí. V 52. minutě se o parádičku pod oběma nohama pokusil před Svobodou osamocený Erik Hrňa, ale sázka na efekt se mu nepovedla. I tak ale Třinec jednoznačně kontroloval dění na ledě a vítkovická naděje se rovnala více než zázraku. Zvlášť, když v 53. minutě po ubráněném oslabení zužitkoval pas Martina Růžičky Matěj Stránský a přesnou ranou nedal Svobodovi vůbec žádnou šanci – 7:1. Alespoň trošku zmírnit dopad debaklu mohl v 56. minutě Dominik Lakatoš, jenže ani nejlepší střelec Ostravanů se v daném momentu ze samostatného úniku neprosadil. Oceláři v poklidu a bez větších komplikací dotáhli své snažení do vítězného konce. Vítkovicím podruhé v sezoně nadělily na svém ledě šestigólový rozdíl.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Jsem rád za konečný výsledek po té šílené první třetině, kdy jsme byli strašní. Chybělo nám nasazení, emoce. Bylo to hodně vlažné v rámci všech útoků. Vypadalo to jak přátelské utkání, ve kterém na výsledku nezáleží. Vítkovice byly o třídu lepší a měli jsme kliku, že to skončilo 0:1. Museli jsme hráčům ukázat o přestávce pár věcí a říci, co bylo v první třetině špatně. Po pauze jsme se na ně vrhli a vzali zápas do našich otěží. Sehráli jsme situace velmi dobře, dali góly a zápas kontrolovali. Jsem rád že si hráči po té první třetině uvědomili, že takhle to nejde. Týmy se samy neporazí.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): V první třetině jsme byli lepším týmem. Dali jsme gól, měli jsme dost přečíslení a dvě přesilovky, abychom domácím odskočili. Ale nepodařilo se to. Za druhou a třetí třetinu se můžu akorát omluvit fanouškům za ostudu, jakou jsme tu předvedli. Asi jsme si mysleli, že jsme zápas vyhráli a nastoupili jsme do druhé třetiny absolutně nesoustředění. Dostali jsme gól v prvním střídání, ve třetím a sesypali jsme se. Nedokážu si to vysvětlit.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 7:1 (0:1, 5:0, 2:0)

Branky: 22. M. Roman (Špaček, Rodewald), 23. Hrňa (M. Kovařčík), 36. M. Kovařčík (M. Doudera, O. Kovařčík), 37. M. Roman (Freibergs, Špaček), 39. O. Kovařčík, 44. Špaček (Gernát), 53. M. Stránský (M. Růžička)  – 5. Mallet (Irgl). Rozhodčí: Hodek, Šír – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 23:24

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, Freibergs, Musil, Jaroměřský, Adámek – M. Stránský, Vrána, M. Růžička – M. Kovařčík, Špaček, Rodewald – Hrehorčák, Marcinko, Kurovský – Hrňa, M. Roman, O. Kovařčík – Dravecký

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš (od 41. M. Svoboda) – Galvinš, Gewiese, Pyrochta, L. Kovář, Koch, L. Doudera, R. Černý – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – Mallet, Flick, Irgl – L, Krenželok, Werbik, Dej – Fridrich, Stach, Schleiss