HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

15.12.2020 17:00 A tým 2020-2021 3

TRI – VIT 6:0: Suverén jasně ovládl první sezonní derby

Favorizovaný Třinec potvrdil svou roli a v prvním sezonním derby jednoznačně porazil na svém ledě hostujícího rivala z Vítkovic. Ostravanům nešla upřít snaha bojovat, ale kvalita a herní lehkost Ocelářů jasně triumfovaly.

Souboj na ledě vedoucího týmu a suveréna dosavadního průběhu soutěže absolvovaly Vítkovice bez kanonýra Lakatoše, který už toho času byl na reprezentačním srazu před ruským Channel One Cupem. Do sestavy se ale po distanci vrátil kapitán Roman Polák.

Nedalo se asi čekat nic jiného, než že Třinec na domácím ledě okamžitě vyrazí do útoku a získá převahu v obranném pásmu Vítkovic. Modro-bílí ale prvotní nástup favorita zachytili a hlavně ustáli. A to dokonce v 5. minutě v náznaku přečíslení tří proti jednomu zkoušel Kalus před bránou Třince najít Kocha. Vítkovičtí ale museli zanechat jakýchkoli myšlenek na atak poté, co se dostali do oslabení. Třinec v přesilovce úřadoval, Hrňa se sice teprve zastřeloval, ale pak Gernát pálil od modré a puk těsně před Svobodou protečoval do brány Matěj Stránský – 1:0. Vítkovická odpověď mohla přijít brzy a také v početní výhodě, Marosz číhal na dorážku z levé strany, ale neuspěl proti Josefu Kořenářovi. Další důležitý moment zápasu přišel rovněž během nerovnovážného stavu. Třinec potrestal i druhé vyloučení hostů, z kruhu se pod víko ranou z první prosadil Erik Hrňa – 2:0. Třetí branku mohl pro svůj tým připravit ve 13. minutě Martin Růžička, který si vyměnil puk se Stránským a pak jel v podstatě sám na Svobodu, ale neuspěl. Suverénní počínání Třince na ledě na sebe vázalo reakci Ostravanů, ti z přemíry snahy zastavit lehkou kombinaci domácích dělali chyby, fauly a další vyloučení míchala kartami. V 15. minutě ve třetí početní výhodě pálil nebezpečně dvakrát Martin Růžička. Modro-bílí tentokrát oslabení ustáli, ale prakticky okamžitě po něm šli znovu do čtyř a znovu byli pod obrovským tlakem ve svém pásmu. Z modré pálil tvrdě Doudera. Bojovnost a obětavost Vítkovických ale tentokrát slavila úspěch, bloky Poláka a vypíchnutí Dočekala značně eliminovaly útočné akce domácích.

Modro-bílí si do začátku druhé třetiny přenesli část přesilové hry, ale i přes značnou snahu o aktivitu v útočném pásmu zůstala tato výhoda nevyužita. Momentum z původní přesilovky ale dokázali Ostravané udržet a při hře pěti proti pěti uměli držet s Třincem krok. Ve 23. minutě se pokusil Koch vyslat do rychlého brejku Lednického, ale ten tvrdě narazil do Jaroměřského. Jenže pak Oceláři znovu udeřili, znovu v početní výhodě. Ondřej Kovařčík se prosadil bekhendovou dorážkou Kurovského střely – 3:0. Domácí udrželi aktivitu i nadále, tlak v pásmu pak proměnil ve čtvrtou branku Martin Růžička, když se trefil ze svého klasického postavení na straně na kruhu – 4:0. Čtvrtý gól v síti byl na brankáře Svobodu moc, a proto přenechal místo Danielu Dolejšovi, který se okamžitě dostal do permanence. Hra se ovšem přece jen zklidnila a určité šance musel likvidovat i Kořenář ve třinecké svatyni. Nicméně i díky čtyřbrankovému náskoku to byli logicky Oceláři, kdo kontroloval dění na ledě, byť snaha modro-bílým upřít nešla. Ve 30. minutě se Vítkovičtí museli znovu bránit, a to poté, co Marek Kalus ostře dohrál u mantinelu jednoho z domácích a inkasoval nejen trest na dvě minuty, ale také osobní penalizaci na 10 minut za náraz do oblasti hlavy a krku. A Daniel Dolejš i defenziva hostů byli znovu pod tlakem. Dolejš odolával, statečně, likvidoval šance Hrni, Gernáta, také skrumáž a dorážky Vrány. Ve 34. minutě přišla konečně řada na hosty, Mallet hledal před bránou najetého Dočekala a chvíli na to se dravě snažil z blízka prosadit Werbik. V rovnovážném stavu se začal hrát vyrovnaný hokej, rychlý, nahoru dolů. Ve 35. minutě pálil pohotově Baláž a málem Kořenáře nachytal. Škoda toho, protože krátce na to zaútočili domácí znovu a tentokrát musel už i Dolejš kapitulovat, pátou branku svého týmu vstřelil Patrik Hrehorčák – 5:0. Čestný a možná i klíčový gól hostů byl na spadnutí hned krátce na to, Schleiss zůstal před bránou a Kořenář vykopl puk před něj, bohužel vítkovický forvard nestačil kotouč zpracovat a zakončit včas.

I za stavu 0:5 žila vítkovická střídačka a každý z jejích členů se soustředil na nejbližší herní úsek, aby z něj dokázal vyždímat co nejvíce a postupnými krůčky se přiblížit k tomu, aby Vítkovice s výsledkem něco udělaly. Akce se přelévaly, Oceláři se nikam nehnali, nicméně ponechali si svůj aktivní přístup. Míček byl ale na straně hostů, kteří do každého střídání vrhali plnou energii. Rozhodně nebyli odevzdaní. Ve 45. minutě se prorval před bránu Dravecký a Dolejš širokým rozklekem zachytil a eliminoval šanci. Jenže přišlo vyloučení Marosze a expresní gól Erika Hrni, opět z kruhu pod víko – 6:0. Rostislav Marosz přitom inkasoval i osobní trest a ve značné části zbytku třetiny měl tím pádem chybět hostům i v ofenzivní fázi hry. Dá-li se to tak říci, z tribuny se zdálo, že za daného stavu se už hosté soustředili jen na to, aby dosáhli čestného úspěchu a zmírnili jednoznačnost třineckého vítězství. V hokeji je sice vše možné, ale tento večer objektivně patřil Ocelářům. V 57. minutě hráli Ostravané přesilovou hru a Marek Kalus si v předbrankovém prostoru počínal hodně aktivně, Kořenář ale vidinu čistého konta udržel. Třinec k výbornému výkonu v přesilových hrách přidal i bezchybnost v oslabení a jednoznačnou výhru nad regionálním rivalem si pohlídal. Bodovou šňůru mu Vítkovice neukončily, Oceláři bodovali po dvacáté v řadě.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Já jsem za výsledek velmi rád. Myslím, že v první třetině to z naší strany bylo malinko nervózní, hlavně v první polovině. Tak nějak jsme se hledali, Vítkovicím jsme v podstatě darovali některé příležitosti. Oni s tím ale nenaložili správně. Když přišly přesilovky, tak jsme postupně odskakovali. Ve druhé třetině jsme hráli velmi pohledný hokej, kluci si za dnešní výkon vítězství zasloužili. Jednoznačně jsme si došli pro tři body, druhá a třetí třetina byl z naší strany velmi dobré. Vítězství v derby je pro nás velkou vzpruhou v náročném rozpisu soutěže. Filip Zadina musel jít na vyšetření zranění, které tady prodělal v letním období. Komunikace s Detroitem už proběhla, Filip tento týden odlétá do Ameriky. Musíme mu poděkovat, že nám pomohl v náročném startu sezony. Lukáš Jašek odletěl s reprezentací, z jeho mateřské organizace zatím nemáme informace. Pokud si ho Vancouver vyžádá a bude stažen, tak to budeme řešit operativně. S Pepou Kořenářem to je hodně podobné. Má určitě informace ze záložního týmu San Jose a vypadá to, že by v brzké době mohl sednout na letadlo a odletět. Komunikace ale ještě neproběhla, do doby, než bude povolán, tak zůstane u nás.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Krutý výsledek, ale naprosto zasloužený. Od začátku zápasu jsme nebyli důslední v osobních soubojích, nemělo to jiskru. Málo jsme stříleli, měli jsme špatný pohyb. Hráli jsme hodně ustrašeně. Soupeři jsme dali spoustu přesilovek, byť jsme věděli, že jsou v nich velice silní. Hodnocení určitě není kladné.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)

Branky: 6. M. Stránský (Gernát, M. Růžička), 10. Hrňa (M. Růžička, Gernát), 23. O. Kovařčík (Kurovský, Kundrátek), 25. M. Růžička (Kundrátek, Vrána), 37. Hrehorčák, 45. Hrňa. Rozhodčí: Pešina, Lacina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:7, navíc Kalus (VIT) 10 minut osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku a Marosz 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 4:0. Bez diváků. Střely na branku: 34:27

HC Oceláři Třinec: Kořenář – Gernát, M. Doudera, Galvinš, Musil, Jaromeřský, Kundrátek, Adámek – M. Stránský, Vrána, M. Růžička – Dravecký, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kofroň, Veselý, Kurovský

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda (od 25. Dolejš) – Trška, R. Polák, Koch, Štencel, L. Kovář, R. Černý, Kubeš – Schleiss, J. Hruška, Werbik – Dej, Marosz, Kalus – Dočekal, Baláž, Mallet – Fridrich, Mikyska, Lednický