HC Oceláři Třinec2226Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1102Prohra

20.8.2020 17:00 A tým 2020-2021 GČ Cup 6

GČC: TRI – VIT 6:2: Třinci stačilo 43 sekund. Vítkovice nepostupové

Vítkovice měly šanci uhrát lepší výsledek, jenže Třinec dvěma slepenými góly z přesilovek v rozmezí 43 sekund zlomil odpor rivala a nakonec zatížil jeho gólové konto šesti brankami. Při souběžné výhře Zlína nad Přerovem spadly Vítkovice v rámci základní skupiny Generali Česká Cupu na nepostupové 3. místo.

Až poslední kolo základní skupiny Generali Česká Cupu mělo rozhodnout o tom, kdo postoupí do play off českého poháru. Před čtvrtečními zápasy držely postupové karty Třinec a Vítkovice, ale bez šance nebyl ani Zlín a právě proto bylo pro oba celky z Moravskoslezského kraje derby tak důležité, vítěz totiž měl jistotu vyřazovacích bojů. Ostravané do Slezska přijeli v kompletních čtyřech útocích a se sedmi beky. Oproti úternímu zápasu se Zlínem nenastoupil Zbyněk Irgl a v bráně dostal přednost Daniel Dolejš.

Třinečtí ovládli první třetinu. Jejich nástup byl rychlý i se štěstím. Už po 32 vteřinách se z kruhu prosadil Matěj Stránský a otevřel skóre – 1:0. Vítkovičtí hned na to dostali početní výhodu, ale i když se v ní snažili kombinovat a především spolupráce při akci Schleisse z kruhu na teč Krenželoka byla zajímavá, srovnání se nedočkali. Oceláři pokračovali v aktivnější hře a Ostravanům jako by na úvod chyběla trochu šťáva. Mladý Jonáš Peterek mířil na Dolejše zblízka, ale přestřelil. Marosz našel před bránou Krenželoka, ale Štěpánek byl zase proti. Pak znovu udeřil Třinec, 7. minuta patřila kanonýru Růžičkovi. Jeho první pokus u tyče ještě Daniel Dolejš vychytal. Následoval ale další tlak v pásmu, kombinace na jeden dotek a tentokrát už Martin Růžička slavil úspěch – 2:0. Za daného stavu Slezané ovládali dění na ledě a zdálo se, že přesilová hra jejich vedení umocní, jenže nestalo se. Ve vlastním oslabení se dokázal osvobodit Dominik Lakatoš a snížil – 2:1. Vítkovice ožily a závěr třetiny už byl vyrovnanou partií.

Pauza zcela probudila potenciál Vítkovic. Ostravané se vrhli na domácí se vší vervou. Ve 22. minutě se k dorážce Krenželokovy střely dostal Patrik Demel a bylo srovnáno – 2:2. A modro-bílí pokračovali ve zlepšené hře, kombinovali, neukvapovali se, vytvářeli si šance a Oceláři byli pod tlakem. Demonstrací tohoto faktu byla přesilová hra hostů z 25. minuty. Třinec byl v permanentním tlaku jedné přesilovkové pětice Vítkovic, tři obrovské šance si hosté vytvořili, ať už to byla rána Poláka z levého kruhu, Schleissův pokus z pravé strany, nebo dokonce Hruškova střela z úhlu, která se otřela o Štěpánkovu tyč. Jenže Ostravané své převahy a drtivého tlaku nevyužili k získání vedení. A Třinec vycítil šanci a šel po ní. Ve 28. minutě se před Dolejše protáhl nebezpečně Stránský. Pak přišlo vyloučení na straně hostů, krátce na to zdvojené. Domácí dostali 40 vteřin přesilové hry 5 na 3. Martin Růžička nabil na kruh Eriku Hrňovi a Třinec opět vedl – 3:2. Pokračovala klasická početní výhoda, Hrňa zůstal na ledě a z levé strany jej na ránu z první našel výborně Kurovský – 4:2. Oba Hrňovy góly dělily slabé tři čtvrtiny minuty. Třinec ožil a byl zpět v aktivní hře. Vítkovičtí v závěru periody mohli korigovat v přesilovce, ale nebyli úspěšní.

Vítkovičtí se i s dvoubrankovým deficitem snažili držet nebojácnou hru, bojovali, nebyli odevzdaní. Jenže ve 44. minutě přišel jeden větší atak Třince, Martin Růžička dorazil střelu Vrány a domácí navýšili své vedení – 5:2. Hra se zrychlila, s minimem přerušení měla spád, Třinec aktivně udržoval vedení, zatímco, Vítkovičtí i přes snahu kombinovat a hrát útočně naráželi na připravenou a sebevědomou obranu domácích. Zpět do zápasu se mohli hosté vrátit díky přesilové hře, jenže i tentokrát byl Třinec aktivně proti, Tomáš Marcinko získal puk a samostatnou akci zakončil tvrdou střelou – 6:2. Pak už bylo, jak se říká, vymalováno. Ostravané hrát nepřestali, ale bylo znát, kdo je na koni. V posledních okamžicích obíhala WERK ARÉNOU s návštěvností 1 000 diváků mexická vlna.

Zatímco Třinec slavil postup do čtvrtfinále z prvního místa. Vítkovičtí ještě měli šanci na postup, tu jim ale nakonec vzala výhra Zlína nad Přerovem, která odsunula Ostravany na nepostupové třetí místo v tabulce skupiny D.

Ohlas trenéra po utkání

Darek Stránský (HC VÍTKOVICE RIDERA): První třetina určitě žalostná z naší strany. Byli jsme nějací ospalí. Od začátku nás Třinec přehrával a zaplať pánbůh za to, jak dopadla. Dva jedna bylo pro nás hratelné. Paradoxně ve druhé třetině, kdy jsme hru při poměru pět na pět zvedli a vytvářeli jsme si šance, tak jsme je neproměňovali a Třinec nás porazil a odskočil nám v přesilových hrách, zatímco my jsme v nich zklamali a nedali góly. Takže čtyři dva po dvou a bohužel naše jediná šance ve třetí třetině, pokusit se dát kontaktní gól a dohrát zápas na remízu a pokusit se zlomit utkání, se nám nepovedla. Třinec nás přehrál a zaslouženě vyhrál.

Generali Česká Cup

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)

Branky: 1. M. Stránský (P. Vrána, Gernát), 7. M. Růžička (Gernát, M. Stránský), 32. Hrňa (M. Růžička, M. Stránský), 33. Hrňa (Kurovský), 44. M. Růžička (P. Vrána, M. Stránský), 53. Marcinko – 16. Lakatoš, 22. Demel (L. Krenželok, Polák). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 1 000. Střely na branku: 30:26

HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Gernát, M. Doudera, Jaroměřský, Kundrátek, Zahradníček, Haman, Hrachovský – M. Stránský, Vrána, M. Růžička – Dravecký, Marcinko, Hrňa – Raška, Peterek, Ramík – Hrehorčák, M. Roman, Kurovský

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, Koch, Trška, R. Černý, Demel, Polák, Kubeš – Mallet, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – Dočekal, Mikyska, T. Kubalík – Dej, Werbik, Šišovský