HC Oceláři Třinec1102Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1113Výhra

16.2.2020 15:00 A tým 2019-2020 46

TRI – VIT 2:3: Vítkovice přetlačily Třinec na jeho ledě

Čtvrté derby sezony patřilo po urputné bitvě Vítkovicím. V 50. minutě rozhodl proměněným samostatným únikem Martin Dočekal a Ostravané i díky výbornému Danielu Dolejšovi v  bráně už náskok udrželi.

Třetí a čtvrté derby sezony mezi Vítkovicemi a Třincem dělily nezvykle téměř tři měsíce. Pro oba celky tak byl kádr soupeře po řadách změn v určitých směrech neznámou. Ostravané navíc pro derby ještě upravili sestavu, když v bráně dostal prostor Daniel Dolejš, v obraně vystřídal Blaž Gregorc Mislava Rosandiče a Hruškova formace se posunula opět na první pořadí.

Utkání mělo o několik chvil odložený začátek, na vině byla díra v síti vítkovické brány. Po opravě se čtvrté moravskoslezské derby sezony rozehrálo a byli to Vítkovičtí, kdo se na svého soupeře vrhli zhurta. Šišovský ze strany přestřelil, Trškova dělovka skončila ve Štěpánkově náruči, to vše během úvodních několika desítek sekund. Ostravané ale z tlaku v třinecké třetině až na zmíněné šance více nevytěžily. Pak začali úřadovat Oceláři. Ve 4. minutě prošla Dolejšovi bekhendová střela Vrány ze strany mezi betony, naštěstí pod takovým úhlem, že puk minul bránu. Smyčka se ale začala utahovat a v 8. minutě už WERK ARÉNA po bekhendové dorážce Arona Chmielewského z bezprostřední blízkosti slavila – 1:0. Ostravané se vlastními chybami nemohli dostat do vyššího tempa. Jejich předsevzetí – vyvarovat se faulů – se jim ve dvou případech nepodařilo plnit. Oceláři byli v útočném pásmu hodně aktivní a Dolejš byl jako na střelnici. Sluší se ovšem dodat, že při dvou oslabeních zahrozili i Vítkovičtí, v prvním oslabení ujel v brejkové situaci Jan Hruška, při druhé početní nevýhodě se v samostatném úniku ocitl Alexandre Mallet, ale v obou případech Štěpánek odolal. Mezihra v pěti byla vyrovnaná. Faulu se nevyvarovali ani domácí a hosté se nabídnuté šance nezalekli a co více, využili ji. Půlminuty před první sirénou zavezl Lakatoš po levém křídle puk do útočného pásma, nastřelil před bránu do jízdy Alexandre Malletovi, který pohotově Štěpánka překonal – 1:1.

Také do druhé třetiny vlétli hosté velice aktivně a byl to znovu Šišovský, kdo prakticky okamžitě pálil velice nebezpečně na Štěpánka. Rychlý úvod druhého dějství podpořil i průnik Marcinka, zastavený až Dolejšem. Každopádně Ostravané nepolevili v aktivní hře, rychlá kombinace a přímočarý útok na bránu zaměstnávali domácí defenzivu a nutno dodat, že dravou hrou si u Ocelářů vynutili respekt. Ve 32. minutě se opět lámal chleba, Tomáš Kundrátek ujel v samostatném úniku, zakončil, ale byl faulován. Následná přesilovka byla demonstrací síly domácího celku a ve 34. minutě se dominance promítla do stavu skóre, tvrdou ranou z modré se prosadil Milan Doudera – 2:1. Třinec si ponechal převahu a Ostravané byli pod tlakem, což přerušilo až vyloučení na straně domácích, při kterém paradoxně Slezané mohli zvýšit po brejku Vrány. Modro-bílí i tak dokázali do druhé přestávky srovnat. Závar v pásmu Třince zužitkoval po ose Štencel – Jan Hruška rychlou ranou z kruhu Jan Schleiss – 2:2.

Třetí třetina měla značně kouskovaný úvod. Pozičně na tom byli lépe domácí, ale větší šance na sebe nechaly čekat, arénou jen zahučela zvenku nastřelená branková konstrukce ve 43. minutě. Směrem dopředu se Ostravané začali dostávat do hry později. Ve 46. minutě jim málem daroval gólovou šanci samotný brankář Štěpánek, když vyjel daleko ze své brány za pukem a snahou rychle rozehrát našel na červené čáře hůl hostujícího Lukáše Kováře, ten ale jako by se nenadálé příležitosti zalekl a nestřílel do prázdného prostoru. Krátce na to se dostali Ostravané do pásma Třince a rozvíjeli vlastní útočné akce, Oceláři však zdatně odolávali. V 50. minutě přišel vítkovický blesk z čistého nebe. Po buly v obranném pásmu modro-bílých vyslal Tomáš Kubalík do samostatného úniku Martina Dočekala a obr s číslem 90 na zádech se tváří v tvář Štěpánkovi nemýlil – 2:3. Oceláři byli najednou po tlakem, i časovým. Momentum přálo Ostravanům, ale ještě zdaleka nebylo vyhráno. Naději na vyrovnání přineslo vyloučení Petera Tršky v 54. minutě. Přesilovou hru ale začal Dolejš chycenou jasnou šancí domácích a Třinečtí se dostali do určité nervozity. Drtili Ostravany v jejich pásmu, ale nebyli s to přetavit tlak v gól. Časté kouskování hry pak rozhodně domácím ve snaze vytvořit si tlak a dostat se do tempa, nepomáhalo. V 58. minutě se dostali Oceláři do pásma Vítkovic, z modré pálil Kundrátek, ale trefil jen prvního stojícího Ostravana. Modro-bílí pak mohli situaci rozseknout, ale Bukarts neproměnil únik dvou proti jednomu. Třinec v 59. minutě přistoupil ke hře bez brankáře, Jan Schleiss okamžitě vyrazil do protiútoku, ale ze strany prázdnou bránu Třince netrefil. Hra se pak přesunula před Dolejše a hostům bylo pořádné horko. Po šarvátce v brankovišti Vítkovic se dohrávalo bez hráčů na obou stranách. Oceláři se nevzdávali, stále měli v držení útočné pásmo. Vítkovice ale tlak udržely až do závěrečného hvizdu a získaly další veledůležité tři body.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Vítkovice hrály velmi dobře v obranném pásmu, ztížily nám to. Mrzí mě, že nám dvakrát proklouzlo mezi prsty vedení. Inkasovali jsme všechny tři góly hrozně lacině, to nás srazilo. Vepředu jsme nebyli tak produktivní. Hlavně ve druhé třetině jsme měli spoustu šancí, které jsme nevyužili. Věděli jsme, že to bude ve třetí třetině o jednom gólu. Nepovedlo se nám ho vstřelit, a proto jsme prohráli.

Rostislav Klesla (HC VÍTKOVICE RIDERA): Byl to další důležitý zápas a zvládli jsme ho po celých šedesát minut solidně. Důležité bylo, že jsme srovnali skóre před koncem třetin, udržovalo to pozitivní energii. I přestože jsme se dostali ve třetí třetině pod tlak, tak jsme ho ustáli a nepustili jsme domácí do žádných tutových šancí. Kluci to odmakali, hráli srdnatě a myslím si, že si tři body za výkon zasloužíme.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 8. Chmielewski (Marcinko, M. Stránský), 38. Schleiss (J. Hruška, Štencel), 50. Dočekal (T. Kubalík, Štencel) – 20. Mallet (Lakatoš, Trška), 34. M. Doudera (Hrňa, M. Kovařčík). Rozhodčí: Lacina, Stano – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:5., Využití: 1:1. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 38:24

HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Gernát, Kundrátek, Galvinš, D. Musil, Zahradníček, M. Doudera, Adámek – Hrňa, Vrána, M. Růžička – M. Stránský, Marcinko, Chmielewski – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Novotný, Dravecký

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, Trška, L. Kovář, Dudas, Výtisk, R. Černý, Gregorc – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Bukarts, Roman, Lakatoš – Dej, R. Veselý, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík