HC Oceláři Třinec1012Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

21.11.2019 18:00 A tým 2019-2020 20

TRI – VIT 2:1: Body byly blízko, vítězství přesto bere Třinec

Vítkovičtí byli od roku 2017 nejblíže vítězství na třineckém ledě, ale přesto se na ně štěstí nakonec neusmálo. Vyrovnanou bitvu rozhodli Oceláři brankou v přesilové hře. Zatímco triumfální šňůra červeno-bílých pokračuje, ostravská bodovaná série končí.

Třetí derby ve dvou měsících má na svědomí netradiční rozpis ovlivněný především mistrovstvím světa do 20 let v Ostravě a Třinci. Po dvou duelech v Ostravě se bitva mezi Vítkovicemi a Třincem přesunula do Slezska. Modro-bílí sem přijeli v pozici, kdy vlastně neměli, co ztratit. Oceláři byli dosud doma neskutečně silní, vyhráli  devět z deseti zápasů na své půdě, což z nich dělalo, krom jiného, jasného favorita zápasu. Ostravané mohli jen překvapit.

V zaplněné WERK ARÉNĚ začali už tradičně lépe Oceláři a první minuty se odvíjely v jejich režii. Už ve 2. minutě měl zajímavou šanci Patrik Hrehorčák, ale před bránou přestřelil. Vítkovičtí ustáli nástup domácích a začali pomalu ale jistě rozvíjet vlastní útočné akce. Ve 4. minutě si po rychlé kombinaci přes střední pásmo připsal první příležitost Roberts Bukarts, jenže jeho střela ze strany mířila přesně do Kváčovy náruče. Modro-bílí byli statečným a velice vyrovnaným soupeřem favorizovaných Třineckých. Několikrát dokonce úřadujícího šampiona zavřeli v jeho obranném pásmu, ale nepřesná střelba je okrádala o příležitosti otevřít skóre. Největší šanci hostů tak zaznamenal v 11. minutě z mezikruží pohotově dorážející Petr Šidlík, jenže Petr Kváča puk, byť se stěštím vytáhl mimo nebezpečí. Svižná a sympatická první třetina přesto neskončila bezbrankovou remízou. Petr Vrána v 19. minutě pálil zpoza kruhů a jeho střela se i za pomoci odrazu překonal Miroslava Svobodu – 1:0.

Druhá perioda nabídla neméně atraktivní hokej, jako její předchůdkyně. Odstartovali ji hosté atakem dvou proti dvěma, ze kterého pálil Kvasnička, ale Kváča kotouč srazil a z následného brejku byl v ohrožení na protější straně Svoboda. Třinečtí během prostřední části předvedli několik velice nebezpečných zámků v obranné třetině hostů. Zatlačili je například ve 23. minutě a drželi je dobré dvě minuty, během nich pálil asi nejzajímavěji Hrehorčák z mezikruží, ale Svoboda se stihl přesunout proti puku včas. Jako první si přesilovou hru zahráli Vítkovičtí, nesehráli ji vůbec špatně, jenže bez gólového efektu, Bukarts se dostal k puku sám před bránou, ale nezpracoval jej efektivně. Kváču zasypali střelami Kvasnička, Schleiss i Zdráhal. V polovině utkání měli domácí navýšení na holích, Guntis Galvinš zakončoval přečíslení tří proti jednomu, ale Svoboda jeho střelu vystihl. A tak se síťka roztřepala na druhé straně, ve 32. minutě napřáhl zpoza kruhu Daniel Krenželok a kotouč propadl Kváčovi k tyči – 1:1. Vedení mohl záhy hostům zajistit únik Patrika Zdráhala, jenže ten v rozhodujícím momentu přestřelil. Remíza vydržela až do druhé sirény, a to navzdory třinecké převaze v posledních minutách prostřední části.

Přestože třetí část otevřela sražená střela Schleisse v pokračující přesilové hře hostů, byli to Třinečtí, kteří rozhodně nešetřili energií a po návratu do kompletního počtu hráčů pak také nešetřili své protivníky. Střelecké manévry si nechtěně užíval Miroslav Svoboda, ale odolával zdatně. Ustál pokusy Doudery, Kovařčíka, vystihl i Hrehorčákovu teč a připisoval další důležité zákroky. Jenže ve 47. minutě přišlo vyloučení na hostující straně. Třinečtí k přesilové hře přistoupili trpělivě, ale o to rázněji a dominantněji. V závěru početní výhody nabil Erik Hrňa Martinu Gernátovi, jenž rozčísl klubko hráčů před sebou a vrátil Ocelářům vedení – 2:1. Vítkovičtí potřebovali opět zabrat, domácí ale dobrým pohybem a nedeaktivovanou hrou drželi soupeře na uzdě, neustále ohrožovali Svobodu, díky čemuž se Ostravané chtě nechtě museli soustředit i na obrannou fázi. Navíc útočné snažení modro-bílých přerušilo další oslabení v 54. minutě. Krátce po něm nastřelil Rastislav Dej tyč, vedení Ocelářů se otřáslo, ale vydrželo. Vítkovičtí celkem logicky sáhli ke hře bez brankáře, což ještě znásobila jejich přesilová hra, ale třinecká čtveřice na oslabení dokázala udržet Kváču mimo nebezpečí a Třinečtí tak došli ke druhému vítězství v derby letošní sezony. Vítkovická bodová série vzala za své, zatímco vítězná šňůra Ocelářů se natáhla na pět.

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 19. Vrána (Musil), 48. Gernát (Hrňa, M. Stránský) – 32. D. Krenželok (Šidlík). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 5 164. Střely na branku: 34:18

HC Oceláři Třinec: Kváča – Gernát, Kundrátek, Zahradníček, M. Doudera, Galvinš, Musil – M. Stránský, Vrána, Chmielewski – Dravecký, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Polasnký, Kofroň – Hladonik

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Šidlík, Kvasnička, Trška, Bodák, Výtisk, D. Krenželok, Gregorc – Bukarts, Roman, Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, Mallet, Razgals – Baláž, Werbik, Guman