HC Oceláři Třinec1113Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0112Prohra

20.3.2019 17:00 A tým 2018-2019 ČF 1

PLAY OFF TRI – VIT 3:2: Těsný výsledek, ale herně jasná převaha Třince

Vítkovičtí hokejisté v prvním čtvrtfinále nenavázali na úspěchy z předkola a na třineckém ledě podlehli místním Ocelářům. Konečný výsledek je těsný, ale obraz hry na ledě jasně favorizoval Třinec, který svého rivala jednoznačně přehrával i přestřílel.

Vůbec první zápas domácích v letošním play off, celkově už pátý duel ve vyřazovacích bojích letošní sezony pro hosty. Oba týmy přivítala plná WERK ARÉNA a bouřlivá atmosféra, která čtvrtfinálovému derby sluší nejvíce. Třinec před svými fanoušky v roli favorita, Vítkovice na půdě soupeře v kompletním složení a s odhodláním potrápit a ideálně přetlačit červeno-bílou mašinu.

Utkání začalo pikantně už v rozbruslení, kdy jedna z dělovek Vítkovických rozbila plexisklo za bránou a bylo nutné jej vyměnit. Paradoxní na tom ovšem byl fakt, že ještě ve druhé minutě hry se na plexisklu pilně pracovalo. Na ledě mezitím rozhodně nebyl znát rozdíl mezi rozehraností z předkola a nerozehraností po dlouhém čekání. Třinec jednoznačně dominoval první periodě výbornou útočnou hrou, zachytával rozehrávky Ostravanů, okamžitě obracel hru do jejich pásma, dával minimum příležitostí k posunu hostů do útočné třetiny. V 5. minutě se paradoxně možná trochu se štěstím ujali domácí vedení. Nastřelení Draveckého dokázal špičkou dorazit k tyči Martin Adamský – 1:0. Hned poté následoval brejk Kovařčíka, který ale brankář Bartošák zastavil. Vítkovičtí více méně mohli jen odolávat a vyhazovat. Patrik Bartošák měl od začátku plné ruce práce. Vychytal Kovařčíkovu tečku ve 3. minutě i jeho pozdější atak. Ve 14. minutě zlikvidoval pecku Gernáta, v následné přesilové hře jeden puk za druhým a bylo hlavně jeho prací, že Oceláři během úvodních dvaceti minut nezískali větší náskok.

Druhou třetinu načal Třinec opět náporem v pásmu Ostravanů, Batošák rychle zapisoval další zákroky, ať už proti Rothovi, nebo lapačkou na střelu Galvinše. Modro-bílí se přesto začali pomalu osmělovat k atakům, první vlaštovkou byl průnik Zdráhala ve 23. minutě a další dorážky za přispění Kucsery. Hosté ustáli následně další tvrdý tlak při přesilovce Třince. Bartošák vynikl už v rovnovážném stavu proti střele Draveckého z otočky. Polovina utkání nabídla Třinci třetí početní výhodu a trvalo jen 10 sekund, než se domácí dočkali využití, z kruhu přesně z první pálil Martin Růžička – 2:0. Najednou se ale Ostravané začali tlačit do útoku a výsledkem byl atak Radoslava Tybora, který napálil puk na bránu a za přispění odrazu od nohy bránícího třineckého hráče skončil kotouč za čarou – 2:1. Závěr druhé třetiny zamíchala častá vyloučení, oba týmy se provinily chybným střídáním, k vidění dokonce byly i šarvátky. Vyřizování účtů mezi Šidlíkem a Polanským skončilo tresty. Atak Zdráhala do Doudery zase vyeskaloval pomstu Musila.

Poslední část teoreticky vůbec poslední být nemusela. Třinec ji sice zahájil výpadem Polanského, který ale před bránou kotouč nezpracoval a tedy nezakončil. Převaha Ocelářů začala slábnout. Je otázkou, zda to bylo zlepšením hry Vítkovic, či tím, že si domácí začali pomalu spíše hlídat výsledek a do útočných akcí se pouštěli opravdu jistí, že je nemůže zaskočit brejk soupeře. Nicméně hra se alespoň částečně začala srovnávat. Nepříjemný moment přinesla 46. minuta, kdy se očividně nechtěně srazili Kucsera a Michal Kovařčík a především třinecký forvard byl střetem hodně překvapen a velice těžce se zvedal z ledu. Krátké přerušení pomohlo zřejmě domácím k přeskupení sil, mnohem více jim ale do karet nahrálo další provinění hostů proti pravidlům. Respektive moment, který sudí na ledě posoudili jako nedovolený, nicméně řada televizních záběrů odhalila, že šlo minimálně o velice spornou situaci, která možná ani faulem nebyla. Buď jak buď, ve 48. minutě měli domácí přesilovou hru, kterou opět ranou z kruhu využil Martin Růžička – 3:1. Vítkovičtí hru nezabalili, dál napadali a dokonce i přidali na důrazu. Výsledkem bylo, že v 56. minutě se Ostravané dočkali dalšího snížení, Květoňova střela se odrazila před Radoslava Tybora, který pohotově podruhé prostřelil Hrubce – 3:2. Oddechový čas, odvolání Bartošáka, ale třinecké vedení se až tolik v základech neotřásalo. Za zmínku jistě stojí brankářské dovednosti Tršky, který v posledních vteřinách při pokusu Ocelářů trefit prázdnou klec, nadvakrát vyrazil puk od brány.

Třinec se po výsledkově těsné výhře ujal vedení v sérii, která pokračuje znovu ve WERK ARÉNĚ ve čtvrtek od 17 hodin.

GENERALI PLAY OFF TIPSPORT EXTRALIGY

Čtvrtfinále – 1. ZÁPAS

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Stav série: 1:0

Branky: 5. Adamský (Dravecký, Gernát), 30. Růžička (Roth, Hrňa), 49. Růžička (Hrňa) – 32. Tybor (Roman, D. Květoň), 56. Tybor (Roman, Trška). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Bryška, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 5 200 (vyprodáno). Střely na branku: 44:17

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Gernát, Roth, Galvinš, Musil, M. Doudera, Matyáš – Svačina, Vrána, Růžička – Werek, Marcinko, Hrňa – Adamský, Polanský, Dravecký – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Chmielewski

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrabal, Trška, Výtisk, Mrázek, Šidlík, D. Krenželok, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Poletín, Schleiss – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal