HC KOMETA BRNO2013Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

28.12.2019 15:00 A tým 2019-2020 31

KOM – VIT 3:1: Ani zlepšený výkon na body v Brně nestačil

Další divoký obrat v zápase s Kometou Vítkovice nepředvedly. Přestože favoritův náskok na jeho ledě mocně stahovaly, herně byly aktivnější, efektivita přisoudila tři body domácímu Brnu.

HC Kometa BrnoNávrat distancovaného kapitána Výtiska, přeházení formací i obranných dvojic. S takovou přijely Vítkovice do Brna, kde se na ledě místní Komety chtěli pokusit nechat zapomenout na čtvrteční neúspěch v Kladně a navzdory duelu u silného soupeře chtěli posbírat cenné body do boje o záchranu.

Duel pod Špilberkem se rozehrál v rychlém tempu. Favorizovanější Kometa plnila sice domácí roli úspěšně a udávala tempo úvodu, a nejen jemu, ale Ostravané se zdatně drželi jak v obraně, tak dokázali v první části úvodní třetiny také dostávat pod tlak Jihomoravany. Akce se střídaly. Nejprve byl v ohrožení Miroslav Svoboda, ale Muellerova střela z blízka mířila nad. Kontrovalo duo Schleiss – Stránský, dvojitá výměna puku ale Karla Vejmelku neoklamala. V 5. minutě se dokonce Ostravané usadili v útočném pásmu, stříleli Dej, Veselý, Vejmelka byl pod tlakem. V 11. minutě přišlo první vyloučení, na straně domácích, obrovskou příležitost v této fázi hry ale měli Brnňané, po chybě hostů na modré čáře se do samostatného úniku snažil vypravit Peter Mueller, naštěstí pro Vítkovice jej ale zastavil ofsajd. Obrácené role nabídla 14. minuta, to při přesilovce Komety ujel Dominik Lakatoš a dostal se i do zakončení, jenže neuspěl. Vejmelka okamžitě rozehrál kotouč na druhou stranu, brejková situace hrála domácím do karet a střelou ze strany se Peter Mueller už tentokrát prosadil – 1:0. Následná vítkovická početní výhoda zůstala bez odezvy, hned po ní měli přesilovku opět domácí a i tentokrát byli úspěšní. Mueller propašoval kotouč před Svobodovu bránu a důrazný Tomáš Vincour dvojitou dorážkou zvýšil – 2:0.

Vítkovice byly podle statistik střelecky aktivnější v první dvacetiminutovce a vyšší kadenci střelby si přenesly i do druhé části, ve které zlepšily také pohyb a byly Kometě mnohem nebezpečnějším soupeřem. I když Brno zahájilo periodu tlakem před bránou Vítkovic, který ukončil až zásah Svobody, Ostravané působili živějším dojmem. Ve 23. minutě hledal Roman z levé strany přes celou šíři kluziště na pravé straně Bukartse, našel jej, ale puk si našel také cestu do Vejmelkovy lapačky. Chybná rozehrávka domácích poslala hosty do brejku krátce na to, Krenželok pálil z dálky, Schleiss byl připraven dorážet, ale na kotouč nedosáhl. Nebezpečně střílel i Kvasnička ve 27. minutě. Skóre se měnilo ale až poté. Dominik Lakatoš našel pasem od zadního mantinelu na kruhu Ondřeje Romana, který pohotovou střelou zaskočil Vejmelku – 2:1. Po snížení hostů si Kometa vytvořila jediný souvislejší tlak v pásmu Vítkovic. Vše přerušilo vyloučení na domácí straně a Ostravané sahali po vyrovnání, Bukartsova střílená přihrávka našla na teč Stránského hůl, ale puk prošel těsně kolem brány. Schleissova střela z kruhu se bohužel také neujala. Ve 32. minutě ujel v největší šanci domácích druhé třetiny Petr Holík, Svoboda ale obstál. V úplném závěru prostředního dějství posunoval Mallet v jízdě ze strany na střed na Deje, ale Vejmelka měl zakončení slovenského forvarda v dresu Vítkovic pod kontrolou.

Třetí třetinu odstartoval překvapivý výpad Komety, po kterém stál u tyče Mueller, zakončoval bekhendem, naštěstí pro hosty dokázal Svoboda natlačit beton k tyči. Vítkovičtí byli pozičnější, to Brňané sázeli na brejkové situace a Svoboda zapisoval těžké zákroky. Jenže nebezpečí bylo na druhé straně, ve 44. minutě zamkli hosté Kometu v obranném pásmu. Až později se Jihomoravanům podařilo prolomit blok, zlepšit pohyb a vytvořit si souvislejší útočnou aktivitu při níž najednou Ostravané museli vzpomenout defenzivní složku hry a krýt postup směrem ke Svobodovi. Přetahovaná přece jen nahrávala do karet Kometě, která držela jednobrankové vedení. Když se kolem 53. minuty začali hosté opět více tlačit do zakončení a pod Brňany se začala otřásat půda, přišel nešťastný faul Tršky a Vítkovice šly do čtyř. Přesilová hra Komety nebyla typickým tlakem, šance si domácí vytvořili až v závěru díky pokusu Orsavy. Hned po návratu z trestné lavice se pokusil o únik Trška, ale mnohem nebezpečnější brejk předvedl na druhé straně Kucsera, jehož střelu Svoboda jen vyrazil, brněnský forvard puk dojel, ale nedokázal jej ani napodruhé dopravit do klece. Vítkovičtí s ubývajícím časem sáhli po risku, v 59. minutě odvolali Svobodu z brány, jenže se jim nepodařilo udržet útočné pásmo, po ose Ondřej Němec – Muller se kotouč dostal k Tomáši Plekancovi, který ze středního pásma trefil prázdnou bránu – 3:1. Jakákoli snaha o zvrat dvoubrankového manka vyšla vniveč s ohledem na minimum času a další oslabení. Vítkovice navzdory zlepšenému výkonu zůstaly i v Brně bez bodu.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Vyhráli jsme první třetinu 2:0, naše hra ale takovému vedení neodpovídala. Soupeř měl asi tři přečíslení do páté minuty. Náš první gól jsme dali po klasickém „nedáš – dostaneš“. Vedení nám pomohlo, ale ve druhé třetině se nám hra nelíbila. Nebyly tam emoce, nebyl v tom drajv. Soupeř zaslouženě snížil. Až za třetí třetinu zaslouží hráči pochvalu. Byli trpěliví a dobře dohrávali souboje. Vedení si pohlídali. Vítkovice ale hrály velice dobře. Jsme rádi, protože se vítězství nerodilo lehce.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Herně jsme se tak silnému soupeři, kterým Brno je, vyrovnali. Podali jsme skvělý výkon při hře pět na pět, za to se body ale nedávají. V první třetině jsme měli brejk, také několik přečíslení. Nic z toho jsme ale nevyužili. Naopak soupeř využil dvě přesilovky. Věděli jsme, že bude těžké otáčet stav 2:0 a to se také potvrdilo. Sice jsme snížili, ale žádné velké šance se nám na rozdíl od první třetiny už nenaskytly. Soupeř dobře bránil. Mrzí nás to. Náš dnešní výkon totiž byl na body.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky: 15. Mueller (Vincour, Holík), 18. Vincour (Mueller), 59. Plekanec (Mueller, O. Němec) – 28. Roman (Lakatoš, R. Černý). Rozhodčí: Horák, Mrkva – Pešek, Malý. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Střely na branku: 28:24.

HC Kometa Brno: Vejmelka – Malec, O. Němec, Pyrochta, Baranka, Gulaši, Svozil – Zaťovič, Holík, Mueller – Vincour, Plekanec, Horký – J. Hruška, Rákos, Orsava – Dočekal, Kusko, Kucsera

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Kvasnička, Trška, Výtisk, R. Černý, Šidlík, D. Krenželok, T. Černý – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Razgals – Dej, R. Veselý, Mallet – Guman, T. Kubalík, Zdráhal