HC KOMETA BRNO0033Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

1.3.2019 18:00 A tým 2018-2019 49

KOM – VIT 3:1: Vítkovice ztratily vedení v Brně i místo v šestce

Pětapadesát minut byli lepším týmem, ale opět své snažení nedotáhli až do konce. Vítkovice musely týden po kolapsu v derby polknout další hořké sousto, když na ledě mistrovské Komety ztratily vedení během 57 vteřin, pak zápas a nakonec i ve vyrovnaném dění i místo v šestce.

HC Kometa BrnoJediná motivace a jediný cíl. Vítkovičtí dorazili na led mistrovského Brna s odhodláním zde konečně bodovat, uspět a získat tak velký bonus pro boj o konečné umístění v šestce. Domácí Kometa nemohla do utkání nasadit ani distancovaného Erata, ani zraněné Baranku či Muellera. Chyběl i hvězdný forvard Tomáš Plekanec, který aktuálně bojuje v play off první ligy za Kladno. V sestavě Ostravanů by fanoušci marně hledali nejpilnějšího střelce Patrika Zdráhala, kterému stopku vystavil zdravotní problém. Poprvé v sezoně se do extraligového utkání dostal Daniel Kurovský.

Hosté s úvodním buly převzali aktivitu a okamžitě přesunuli hru do obranného pásma domácích, udrželi se zde relativně dlouho, ale také relativně bez větší gólové šance. První příležitostí zápasu tak byl brejk Zaťoviče, mnohem nebezpečnější ale byl doslova průjezd Alexandra Malleta, který vystihl doslova výkladní skříň v obraně Vítkovic a hnal se na bránu sám. Patrik Bartošák byl v obou případech bezchybný a když jej po následném buly překonal hbitou střelou Bedřich Köhler, pomohla mu branková konstrukce, zazvonila tak pouze tyč. Hrálo se rychle, téměř pět minut se vůbec nepřerušovalo. Brňané se prezentovali aktivní hrou, Vítkovice zdobil rychlý přístup a důraz v osobních soubojích. Změna přišla na chvíli při vyloučení Zbyňka Michálka, Ostravané ale s početní výhodou nenaložili úspěšně. V samotném závěru první periody si trochu slabší moment vybral Marek Čiliak, když při zákroku zvolil zcela opačnou stranu, než na kterou mířil puk, ale i tak dokázal dostat část své výstroje do dráhy letu kotouče a vyškrábnout jej mimo klec. Bezbranková i na střely vyrovnaná první třetina.

Také ke druhému dějství přistoupili hosté od prvního buly velice důsledně, vyhráli vhazování a usadili se před Čiliakem, odpovědí bylo rychlé přenesení hry před Bartošáka a zámek v obranném pásmu. Hodně nebezpečná byla mimo jiné i brněnská čtvrtá mladá formace, konkrétně Karel Plášek junior, ostravský gólman rychle připisoval důležité zákroky. Na toto dění navázala druhá, ale opět ne nijak úspěšná početní výhoda hostů. Až proti pěti se dokázali prosadit. Nejprve ujel po křídle Jan Schleiss, ale trefil Čiliaka do masky. Ve 29. minutě nastartoval útok Vítkovic kapitán Rostislav Olesz, předal Jakub Lvovi, který si v úniku vyměnil kotouč s Rastislavem Dejem a prostřelil domácího fantóma – 0:1. Nárůst sebevědomí Ostravanů byl znatelný, doslova po ledě létali, byli aktivní v útočném pásmu, ale paradoxně v této chvíli přišel v útočné třetině faul a hosté se museli bránit. Zvládli to úspěšně. Brňané byli blízko vyrovnání ve 34. minutě, když využil zaváhání obrany soupeře opět mladý Plášek, ale Bartošák byl připraven. Ve 35. minutě hráli hosté dlouhou ponechanou výhodu, Kometu ždímali a připravovali se na útok a případnou přesilovku, jenže rozhodčí postřehli nepatrné provinění Jana Výtiska před Čiliakem, z přesilovky nebylo nic, hrálo se čtyři na čtyři a vzhledem k tomu, že sudí rozhodli o vhazování v obranném pásmu Vítkovic, tak se hosté museli navzdory vyrovnanému počtu hráčů dokonce bránit.

Třetí třetina byla od samotného počátku nabitá akcí. Hned z jejího kraje hodně tvrdě nabral u mantinelu domácí Gulaši hostujícího Tybora. Slovenský forvard zůstal takřka bezvládně ležet na ledě a po dlouhých chvílích opustil led až za pomoci lékaře a spoluhráčů a byl viditelně hodně otřesený, však také na několik střídání jeho místo v Romanově formaci zaujal Lukáš Kucsera. Ostravané měli chvílemi více ze hry, vytvářeli si šance, ale pojistka vedení ne a ne přijít. Ve 45. minutě takto před prázdnou bránou hledal Olesz Deje, ale neuspěl. Byla to i hra emocí. Ty bouchly v Patriku Bartošákovi poprvé poté, co sudí neodpískali zásah do masky, naštvaný ostravský gólman bez helmy vyčinil sudímu Hribikovi, za což logicky obdržel dvouminutový trest za nesportovní chování. Vítkovičtí naštěstí oslabení ustáli. Od 50. minuty probíhal frontální vítkovický útok na druhý gól večera, Marek Čiliak ale prokazoval kvality a likvidoval nejen úniky hostů, ale i takřka jasné góly do prázdné brány. Jen na něm v tuto chvíli stála hra Komety, zhostil se toho výborně a Severomoravany přiváděl v úžas až zoufalství. Zuby si na něm vylámali dvakrát Tybor, Dej, Květoň. V přesilovce Ostravané konečně zaznamenali souvislý tlak, ale bezvýsledný. Pak přišla kritická 55. minuta a vše se pro hosty zbortilo. Únik dvou domácích zužitkoval Karel Plášek, když navzdory pádu dokázal z levé strany vzduchem přihrát napravo na volného Jakuba Orsavu, který z jízdy a z voleje vyrovnal k tyči – 1:1. Do 57 sekund byl obrat dokonán poté, co důrazný Martin Zaťovič dorážel z předbrankového prostoru – 2:1. Krátce na to se strhla šarvátka mezi Trškou a Hruškou, což jen dokládalo fakt, jak moc narůstá frustrace ve vítkovických řadách. Hosté zkusili v závěru vše, i hru bez brankáře, což se hodilo domácím. Martin Dočekal vybojoval na hranici útočného pásma puk a společně s Petrem Holíkem jej dovezli do prázdné klece – 3:1. Vítkovice ztratily výborně rozehraný zápas na ledě mistra a tím i pozici v top 6.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky: 55. Orsava (Plášek, J. Hruška), 56. Zaťovič (Holík), 60. Dočekal (Holík) – 29. Lev (Dej, Olesz). Rozhodčí: Hribik, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:4, navíc Zaťovič (KOM) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Bez využití. Diváci: 7 700. Střely na branku: 36:25

HC Kometa Brno: Čiliak – Štencel, O. Němec, Gulaši, Z. Michálek, Malec, Bartejs, Barinka – Zaťovič, Holík, Mallet – Orsava, J. Hruška, Köhler – Dočekal, Čermák, T. Vondráček – Plášek, Süss, Kratochvíl

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, Trška, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Hrabal, D. Krenželok– Olesz, Lev, Dej – Schleiss, Roman, Tybor – D. Květoň, Poletín, Szturc – Kucsera, Š. Stránský, Kurovský